هشدار؛ مراقب این عارضه جدید کرونا باشید

به گزارش وبلاگ بارسلونا، خبرنگاران : محققان از ارتباط میان بیماری کرونا و ابتلا به بیماری های روانی خبر داده اند.

هشدار؛ مراقب این عارضه جدید کرونا باشید

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

به گزارش وبلاگ بارسلونا به نقل از ایسنا، ماههاست که افراد سراسر جهان با ترسی به نام کووید-19 روبرو شده اند و دانشمندان هر روز نکته ای جدید درباره این بیماری ویروسی هزار چهره در می یابند.

حال محققان از ارتباط میان این بیماری و ابتلا به بیماری های روانی خبر داده اند و گفته اند افرادی که از لحاظ روحی در شرایط خوبی قرار ندارند و دچار برخی بیماری های روانی هستند 65 درصد بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به کووید-19 قرار دارند.

با بررسی سوابق بهداشتی 69 میلیون نفر در ایالات متحده، از جمله بیش از 62 هزار بیمار مبتلا به کووید-19، محققان دانشگاه آکسفورد و مرکز تحقیقات زیست پزشکی بهداشت آکسفورد شواهدی یافتند که حاکی از آن بود که کووید-19 خطر ابتلا به بیماری روانی در افراد را افزایش می دهد و از هر پنج نفر یک نفر طی سه ماه پس از مثبت شدن نتیجه آزمایش به این اختلالات دچار می گردد.

طی این آزمایشات و با گذشت زمان محققان بیماران مبتلا به کووید-19 را با بیماران مبتلا به بیماری های دیگر از جمله بیماران مبتلا به سایر عفونت های تنفسی، شکستگی استخوان، آنفلوانزا و عفونت های پوستی مقایسه کردند.

محققان گفتند افزایش اضطراب، افسردگی و بی خوابی از مواردی است که برخی از مبتلایان به کووید-19 ممکن است پس از ابتلا به بیماری به آن دچار شوند و احتمال ابتلای آنها به دیگر بیماری های روانی کمتر است.

برای مثال محققان گفتند که هیچ نشانه واضحی از اختلالات روان پریشی همانند اسکیزوفرنی در بیماران مبتلا به کووید-19 پیدا نکردند اما محققان ذکر کردند بیماران مبتلا به این دسته از بیماری های روانی در صورت ابتلا به کووید-19 احتمال اینکه بیماری آنها عود کند بالاتر است.

علاوه بر این یافته های این مطالعه نشان داد افرادی که پیش از ابتلا به کووید-19 سابقه ابتلا به بیماری های روانی را داشته اند احتمال اینکه به کووید-19 مبتلا شوند 65 درصد بیشتر از سایر افراد است.

دکتر مکس تاکت(Max Taquet) یکی از محققان این مطالعه گفت که این یافته ها نیاز به بررسی بیشتر دارد و توصیه کرد که ابتلا به یک اختلال روانی باید به لیست عوامل خطرناکی که می تواند از عوارض کووید-19 باشد، اضافه گردد.

با افزایش شیوع این بیماری در سراسر جهان و افزایش محدودیت ها و قرنطینه شدن برخی مناطق، محققان احتمال می دهند بیماری افراد مبتلا به اختلالات روانی ممکن است در پی انزوا و دوری از جامعه تشدید گردد.

بیماری روانی(Mental disorder) به گروهی از بیماری ها گفته می گردد که با تأثیر بر تفکر و رفتار٬ باعث ایجاد ناراحتی برای فرد مبتلا یا ایجاد ناتوانی در وی می شوند. علت بیماری های روانی به خوبی شناخته شده نیست ولی آنچه مسلم است این است که عوامل ژنتیکی، استرس های مختلف و نوع تعامل فرد با دیگران در ایجاد یا بروز آن ها مؤثر است.

افسردگی، اضطراب، وسواس، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی از جمله این اختلالات هستند. چندی پیش محققان از مسائل پوستی که ممکن بود در اثر ابتلا به کووید-19 در بدن بیماران ظاهر گردد خبر داده بودند که یکی از آنها راش های پوستی و دیگری انگشتان کووید بود.

لکه های کوچک قرمز که در سطح پوست مشاهده می شوند و به اصطلاح ماکولوپاپیولار یا لکه و پاپول نامیده می شوند در موارد شدید کووید-19 در برخی بیماران مشاهده می گردد. لکه پوستی یا ماکول بخش کوچک مسطح تغییر رنگ یافته یا ضخیم شده ای از پوست است و راش یا جوش یا دانه، بثورات موقتی بر روی پوست هستند که معمولاً با سرخی یا خارش همراه است.

علائم شبه سرماسوزک معمولاً انگشتان کووید نامیده می گردد. سَرماسوزَک آماس دردناک بر روی نوک انگشتان دست و پا و لاله گوش ها در اثر یخ زدگی است.پال هریسون (Paul Harrison) استاد روانپزشکی دانشگاه آکسفورد و رهبر این تحقیق گفت: این یافته ها نشان می دهد افرادی که از بیماری کووید-19 جان سالم به در برده اند بیشتر در معرض خطر ابتلا به مسائل روانی قرار دارند. ما برای بررسی علل و شناسایی روش های درمانی جدید می بایست تحقیقات بیشتری انجام دهیم.

منبع: اقتصادنیوز

به "هشدار؛ مراقب این عارضه جدید کرونا باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار؛ مراقب این عارضه جدید کرونا باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید