ضد گلوله مثل لباس جان ویک، یک پارچه غیرقابل نفوذ و سبک، عکس

به گزارش وبلاگ بارسلونا، یک جلیقه ضد گلوله هدف مشخصی دارد، جلوگیری از سوراخ شدن بافت شکننده بدن انسان در برابر یک گلوله و یا ترکش های ناشی از انفجار. اما پوشیدن آن آسان نیست و وزن آن زیاد است. به عنوان مثال، وزن هر 0.09 مترمربع الیاف سنتی کولار بکار رفته در جلیقه ضد گلوله نرم(که سبک تر و منعطف تر هستند)، در حدود نیم کیلوگرم است و برای یک جلیقه به بیش از یک متر مربع از این پارچه احتیاج داریم.

ضد گلوله مثل لباس جان ویک، یک پارچه غیرقابل نفوذ و سبک، عکس

پریساعباسی - هدف نوعی تازه از کولار که به زودی عرضه می گردد، این است که هم به مقدار مواد اصلی در برابر شلیک ها مقاوم باشد و در عین حال نازک تر و سبک تر نیز باشد. این کت و شلوار، به سبک لباسهای هالیوودی جان ویک ساخته نخواهد شد، اما شرکت دوپونت که سازنده آن است می گوید قرار است این لباس در حدود 30 درصد سبک تر باشد. اگر وزن تقریبی هر 0.09 مترمربع کولار معمولی 500 گرم باشد، وزن ماده تازه در هر 0.09 مترمربع در حدود 300 گرم است.

استیون لاگانکه، مدیر بخش دنیای شرکت دوپونت، می گوید: ما یک فناوری فیبر تازه اختراع نموده ایم.

در اینجا به طور کلی به نحوه عملکرد مواد مقاوم در برابر گلوله می پردازیم، تا بفهمیم که این ماده تازه از چه لحاظ فرق دارد.

یک لایه ضد گلوله باید دو کار انجام دهد: اول اینکه مطمئن باشیم که گلوله نمی تواند در آن نفوذ کند، و دوم اینکه انرژی آن را جذب نموده و به خود گلوله برگرداند، که در حالت ایده آل، یعنی این گلوله در هنگام اصابت تغییر شکل دهد.

جوزف هوانک، مدیر فناوری دنیای این شرکت شرح می دهد: این خوب نیست که یک لایه پارچه فقط بتواند گلوله را بگیرد، اما پارچه هنگام برخورد گلوله مانند یک توری شل که با توپ بیس بال برخورد می نماید، عمل کند. زیرا در این صورت گلوله به بدن برخورد خواهد نمود.

پارچه تازه کولار

به گفته هوانک:نکته کلیدی این است که این الیاف قوی هستند، به علاوه این واقعیت که آنها خیلی کش نمی آیند. چون گلوله دارای انرژی جنبشی زیادی است، مقاوم بودن الیاف باعث تغییر شکل آن می گردد. بدین ترتیب شما به معنای واقعی گلوله را می گیرید و انرژی آن، به جای اینکه فیبر را سوراخ کند، صرف تغییر شکل گلوله می گردد.

کولار نوعی الیاف مصنوعی به نام پارا آرامید است و تنها پارا آرامید موجود نیست: نوع دیگری از پارا آرامید در ساخت جلیقه های ضد گلوله به کار می رود که به آن Twaron می گویند، و به وسیله شرکتی به نام تیجین ساخته می گردد. بعضی از جلیقه های ضدگلوله نیز از پلی اتیلن که نوعی پلاستیک است ساخته می شوند.

بیشتر بخوانید:

  • هیچ کس نمی داند گرانقیمت ترین پارچه دنیا چطور بافته می گردد!

شکل تازهی از کولار که شرکت سازنده، آن را Kevlar EXO می نامد نیز نوعی از الیاف آرامید است که کمی با کولار اصلی تفاوت دارد. کولار معمولی از دو مونومر(نوعی مولکول) تشکیل شده و نوع تازه آن یک مونومر اضافه دارد که در مجموع سه مونومر می گردد. هوانک می گوید:مونومر سوم به ما اجازه می دهد تا در فیبر نهایی، هم ترازی بیشتری از آن مولکول ها به دست آوریم، و این قدرت بیشتری نسبت به آرامید سنتی، کولار یا پلی اتیلن به شما می دهد.

جلیقه های ضد گلوله باید استاندارد خاصی را از موسسه ملی دادگستری در ایالات متحده دریافت نمایند. هدف از ساخت این نوع تازه کولار این است که علاوه بر قوی تر بودن، بتوانند استانداردهای لازم را داشته باشند و در عین حال نازک تر هم باشند. مثلا ضخامت کولار معمولی تقریبا حدود شش دهم سانتیمتر است، در حالیکه ماده تازه می تواند کمتر از نیم سانتیمتر ضخامت داشته باشد. این یک کاهش محسوس در ضخامت مواد است.

منبع: popsci

5858

منبع: خبرآنلاین

به "ضد گلوله مثل لباس جان ویک، یک پارچه غیرقابل نفوذ و سبک، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضد گلوله مثل لباس جان ویک، یک پارچه غیرقابل نفوذ و سبک، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید