مریخ زمانی قابل سکونت بوده است

به گزارش وبلاگ بارسلونا، به گفته ناسا در روز جمعه، اولین نمونه سنگ مریخی جمع آوری شده از طریق مریخ نورد استقامت نشان می دهد که دهانه جزرو در گذشته به طور بالقوه قابل سکونت بوده است.

مریخ زمانی قابل سکونت بوده است

این خبر در پی موفقیت استقامت در جمع آوری دومین نمونه سنگ از مریخ منتشر شد. این دو سنگ Montdenier و Montagnac نام گرفتند.

نمونه های جمع آوری شده دارای ترکیبات بازالتی هستند که به گفته دانشمندان ممکن است از گدازه های باستانی نشات گرفته باشند و اطلاعاتی درمورد زمان بندی تشکیل و از بین رفتن این دریاچه باستانی فراهم کنند.

ناسا می داند که این مکان زمانی پر از آب بوده است. اگرچه مدت زمان حضور آب در این منطقه مشخص نیست اما میزان تغییراتی که دانشمندان در سنگی مریخی مشاهده کرده اند نشان می دهد که این مکان برای مدتی طولانی میزبان آب زیرزمینی بوده است.

استقامت در روزهای ششم و هشتم ماه سپتامبر نمونه هایی از مریخ جمع آوری کرد و از آن زمان تا کنون محققان از فاصله 239 میلیون مایلی درحال بررسی این نمونه ها هستند.

میچ شولته (Mitch Schulte)، دانشمند این ماموریت در ناسا می گوید: این نمونه ها ارزش زیادی برای مطالعات آزمایشگاهی در زمین دارند. ممکن است روزی بتوانیم توالی و زمان بندی شرایط محیطی که این سنگ ها نشان می دهند را دریابیم. این موضوع به یافتن پاسخی برای سوالات ما درمورد تاریخچه وجود آب مایع در مریخ کمک می کند.

محققانی که در زمین هستند دریافتند که درون نمونه های جمع آوری شده نمک وجود دارد. این نمک می تواند در اثر جریان یافتن آب یا بخار شدن آن به وجود آمده باشد.

ناسا در بیانیه ای گفت: این نمک های معدنی ممکن است حباب هایی کوچک از آب باستانی مریخ در خود به دام انداخته باشند و اگر چنین حباب هایی وجود داشته باشند می توانند مانند کپسول های میکروسکوپی زمان عمل کنند و اطلاعاتی درمورد آب و هوای باستانی و سکونت پذیری مریخ فراهم کنند. نمک ها می توانند به خوبی نشانه هایی از حیات باستانی را در خود حفظ کنند.

فرضیه دانشمندان این است که این آب زیرزمینی از آبی که زمانی در دریاچه باستانی مریخ جاری بوده است نشات می گیرد که میان سنگ ها عبور کرده است.

اگرچه مشخص نیست که این آب ده ها هزار یا میلیون ها سال قبل در مریخ جاری بوده است اما ناسا معتقد است که این آب به مدت کافی برای تشکیل حیات میکروسکوپی در مریخ جریان داشته است.

محل بعدی که استقامت از آن نمونه برداری خواهد کرد در فاصله 656 فوتی (200 متری) در در منطقه South Síítah قرار گرفته است.

سنگی که اخیرا مریخ نورد استقامت از آن نمونه برداری کرد یکی از جوان ترین سنگ هایی است که در دهانه جزرو یافت می گردد. در مقابل منطقه South Síítah قدیمی تر است و زمان بندی بهتری از تشکیل بستر این دریاچه باستانی در اختیار دانشمندان قرار می دهد.

استقامت 43 لوله آزمایش تیتانیومی با خود به مریخ برده است و قرار است آن ها را طی ماموریت های خود پر کند. این لوله ها در آینده با همکاری آژانس فضایی اروپا به زمین باز می گردند.

در حال حاضر ناسا و آژانس فضایی اروپا قصد دارند دو فضاپیمای دیگر در سال 2026 به سمت مریخ بفرستند تا در سال 2028 به این سیاره برسد.

فضاپیمای اول با خود یک مریخ نورد کوچک به فضا می برد. این مریخ نورد نمونه های جمع آوری شده از طریق استقامت را به یک موشک کوچک منتقل می کند.

این موشک به نام اولین موشک پرتاب شده از سطح مریخ به فضا پرتاب می گردد و محموله مورد نظر را در مدار مریخ قرار می دهد. در نهایت فضاپیمای سوم خود را به نمونه رسانده و آن را دریافت می کند و سپس به سمت زمین بازمی گردد. این محموله در سال 2031 در یوتا فرود می آید.،مهر

منبع: ایران آنلاین

به "مریخ زمانی قابل سکونت بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ زمانی قابل سکونت بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید