اسکله های گردشگری مازندران در یک قدمی اجرا

به گزارش وبلاگ بارسلونا، بر اساس آخرین گزارش از وضعیت اجرای طرح اسکله های گردشگری در سواحل مازندران، این طرح پس از تصویب دستگاه های استانی و ارجاع به سازمان بنادر و دریانوردی به یک قدمی اجرایی شدن رسیده است.

اسکله های گردشگری مازندران در یک قدمی اجرا

پس از گذشت چند سال انتظار برای ایجاد اسکله های گردشگری و تفریحی در سواحل دریای مازندران حدود یک ماه پیش در جلسه تسهیل ایجاد اسکله های تفریحی و گردشگری استان که بر اساس ماده 100 برنامه ششم توسعه تشکیل شد و با حضور و تصویب تمامی دستگاههای اجرایی مربوطه جانمایی 134 اسکله در خط ساحلی استان تایید شد.

جانمایی این اسکله ها به تفکیک شهرستان ها در رامسر، تنکابن، جویبار، عباس آباد، چالوس، نوشهر، نور، بابلسر، فریدونکنار، میاندرود، بهشهر و محمودآباد تایید شد.

حال معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران اعلام نمود که این طرح به سازمان بنادر و دریانوردی ارسال شده است که پس از تصویب این سازمان به مرحله اجرا خواهد رسید.

مهران حسنی ضمن اشاره به تصویب و تایید تمامی 134 نقطه احداث اسکله های گردشگری و. تفریحی از سوی دستگاه های مربوطه گفت: شروع فاز عملیاتی تمامی این اسکله ها منوط به تایید سازمان بنادر است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به تایید تمامی نقاط پیشنهاد شده برای اجرای اسکله گردشگری اضافه نمود: در جلسات استانی برای پیشنهاد و ارزیابی و سپس تصویب نقاط مطرح شده، کارشناسان و مسئولان استانی و کشوری سازمان بنادر و دریانوردی نیز حضور داشتند که گمان می رود در تصویب نهایی نیز با مشکل روبرو نگردد.

معاون گردشگری مازندران با اشاره به اینکه تمرکز گرایی برای اجرایی شدن این طرح با حضور استانداری نقطه مثبتی است، گفت: تمامی مراحل این طرح با موضوع میراث فرهنگی خواهد بود و موافقت نامه اولیه آن نیز به نام میراث بوده تا این طرح در بروکراسی اداری و همچنین میان نظرات متفاوت دستگاه ها سرگردان نگردد.

حسنی طولانی شدن اجرایی شدن طرح اسکله های گردشگری را نیز ناشی از انجام و هموار کردن بخشی از جهت دریافت مجوز توسط استانداری و اداره کل میراث فرهنگی عنوان نمود و گفت: هدف ما پیشبرد بخش مهم این پروژه و عبور آن از بروکراسی اداره بود تا سرمایه گذار دیگر وارد مسائل اداری نگردد.

وی همچنین اولویت اجرایی شدن اسکله های گردشگری و تفریحی در سواحل مازندران را حفظ مسائل و قواعد محیط زیستی اعلام و تاکید نمود: تمامی فعالیت های اسکله ها در یک کتابچه تعریف شده که با حضور کارشناسان و مسئولان محیط زیست تنظیم شده و نباید از آن تخطی گردد.

معاون گردشگری مازندران با اشاره به اینکه تمامی طرح های پیشنهادی احداث اسکله گردشگری توسط خود سرمایه گذاران عنوان شد، اضافه نمود: اساسا مجوز احداث اسکله های گردشگری به سرمایه گذاران داده می گردد که در ساحل دارای تاسیسات و یا مجموعه های گردشگری باشند.

حسنی همچنین تاکید نمود که تمامی فاضلاب فعالیت اسکله ها باید در پس کرانه تخلیه گردد و هیچگونه آلودگی وارد دریا نگردد که از سوی خود سرمایه گذاران پیشنهاد و مورد تصویب محیط زیست قرار گرفته است.

وی فعالیت اسکله های گردشگری مازندران را شامل جهت پیاده روی، رستوران، کافی شاپ، محل پهلوگیری قایق های موتوری و جت اسکی و فروشگاه صنایع دستی عنوان نمود و گفت: تمامی فعالیت های غیر نیز باید در این حوزه باشد.

معاون میراث فرهنگی همچنین از تهیه کتابچه 120 صفحه ای شامل قوانین و استعلام دستگاه ها و مراحل اداری اطلاع داد و گفت: دیگر نیازی به مراجعه سرمایه گذاران به دستگاه ها مختلف نیست و میراث فرهنگی متولی خواهد بود.

حسنی همچنین به تامین تسهیلات 400 میلیارد ریالی دولت برای بخش گردشگری استان اطلاع داد و اضافه نمود: این تسهیلات در جهت طرح های ساماندهی و سرمایه گذاری در بخش مجموعه های تفریحی و گردشگری هزینه خواهد شد.

بر اساس آمارهای رسمی، مازندران سالانه میزبان بیش از 30 میلیون نفر گردشگر و مسافر است که بیشتر آنها به منظور بهره گیری از طبیعت زیبا و دریا به این استان سفر می نمایند.

همچنین از 22 شهرستان مازندران 15 شهرستان در خط ساحلی واقع هستند که 338 کیلومتر از ساحل دریای خزر را در برگرفته اند که متاسفانه کمترین بهره برداری را از گردشگری دریایی دارند و گردشگری دریایی در این مناطق تقریبا به شنا در دریا خلاصه شده است.

ایجاد اسکله های گردشگری در سواحل مازندران بیش از یک دهه است که بر روی کاغذ مانده بود که با ورود جدی مسئولان استانی و حمایت دولت تدبیر و امید در هموار سازی جهت این مهم در قدم های نهایی تحقق قرار گرفته است.

منبع: دنیای سفر

به "اسکله های گردشگری مازندران در یک قدمی اجرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکله های گردشگری مازندران در یک قدمی اجرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید