ایران زمین؛ نخستین شهر شطرنجی ایران کجاست؟

به گزارش وبلاگ بارسلونا، یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی عنوان اولین شهر شطرنجی ایران را از آن خود نموده است.

ایران زمین؛ نخستین شهر شطرنجی ایران کجاست؟

به گزارش خبرنگار ،علی منصور والی آذربایجان در روز 10خرداد 1309کلنگ احداث شهری را زد که امروز با نام سلماس شناخته می شود.

شهر سلماس در یک کیلومتری دیلمقان و در زمینی به مساحت 1میلیون متر مربع ساخته شد.نقشه ساختن این شهر به گونه ای بود که عنوان نخستین شهر شطرنجی ایران را به خود اختصاص داد.ساختار شهرهای شطرنجی باعث می شود که همه خدمات شهری در مکانهای مناسب قرار بگیرند.

تاریخچه شهر سلماس نشان می دهد که این شهر قبل از سال1309هم بوده و پیشینه آن به حدود 9هزار سال قبل برمی شود.شهر سلماس در گذشته پایتخت دوم حکومت اورارتوییان بود.از نام های قدیمی این شهر می توان به شاپور،دیلمان و دیلمقان اشاره نمود.

از تاریخچه شهر سلماس که بگذریم بهتر است از جاذبه های این شهر که در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است، یادی بکنیم.یکی از جاذبه های گردشگری شهر سلماس با نام دره زولاچای شناخته می شود.زولاچای نام یک رود فصلی است که از اطراف کهنه شهر جریان یافته و به دریاچه ارومیه می ریزد.کهنه شهر که امروزه با نام تازه شهر شناخته می شود،در بخش مرکزی شهرستان سلماس قرار گرفته است.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر سلماس با نام امامزاده کهنه شهر شناخته می شود.از جاذبه های گردشگری دیگر این شهر می توان به آبشار خور خورا،کلیساهای هفتوان،حمام شیخ،تپه اهرنجان،کتیبه سنکی خان تختی،دره تمر،آبگرم ایستی سو،قلعه چهریق،تالاب چیچک،تالاب آق زیارت،تپه مغانجوق و زنجیرقلعه تمر اشاره نمود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "ایران زمین؛ نخستین شهر شطرنجی ایران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران زمین؛ نخستین شهر شطرنجی ایران کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید