بایدن: نظامیان آمریکا تا سرانجام ماه اوت از افغانستان خارج می شوند

به گزارش وبلاگ بارسلونا به نقل از اسپوتنیک، جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده روز پنج شنبه در یک سخنرانی در محل کاخ سفید به تشریح طرح های خود برای خروج کامل پرسنل نظامی این کشور از خاک افغانستان تا ضرب الاجل یازدهم سپتامبر پرداخت.

بایدن: نظامیان آمریکا تا سرانجام ماه اوت از افغانستان خارج می شوند

وی در بخشی از این سخنرانی مدعی شد: ما در افغانستان به اهداف خود رسیدیم و افغان ها کسانی هستند که درباره سرنوشت کشورشان و نحوه مدیریت آن تصمیم می گیرند.

بایدن در کنفرانس خبری خود در کاخ سفید بدون توجه به شرایط کنونی در افغانستان و سرنوشت مردم این کشور پس از 20 سال اشغال نظامی گفت: فرایند خروج به شیوه ای امن و منظم در حال اجرا است، و امنیت نظامیان [آمریکایی] در حال خروج در اولویت واقع شده است!

بایدن به رغم رد این موضوع که مأموریت ایالات متحده در افغانستان به شکست انجامیده، گفت که احتمال بسیار کمی وجود دارد که دولت افغانستان پس از خروج نظامیان آمریکایی کنترل تمام بخشهای این کشور را بدست آورند.

بایدن در ادامه از دولت افغانستان و گروه طالبان تشویق کرد تا به یک توافق صلح دست یابند.

رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود با ادعای اینکه ما برای ملت سازی به افغانستان نرفتیم گفت که رهبران افغان باید گردهم آیند و به سمت یک آینده حرکت نمایند.

بایدن خطاب به کسانی که خواهان ادامه حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان هستند، گفت: می خواهید چند هزار دختر و پسر دیگر آمریکایی به خطر بیفتند؟! من بدون پیش بینی دستیابی به یک نتیجه متفاوت، نسل دیگری از آمریکائیان را برای جنگ به افغانستان اعزام نخواهم کرد.

لازم به ذکر است، فرماندهی مرکزی ایالات متحده روز سه شنبه اعلام نمود که تا ماه سپتامبر بیش از 90 درصد از فرآیند خروج نیروهای نظامی آمریکا از خاک افغانستان انجام می گردد.

اوایل ماه میلادی جاری، نظامیان آمریکا پایگاه هوایی خود در بگرام افغانستان را که بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکا در خاک این کشور بود، تخلیه کردند.

دولت بایدن پیش تر اعلام نموده بود که مأموریت ایالات متحده در افغانستان در یازدهم ماه سپتامبر انتها خواهد یافت؛ تاریخی که مصادف است با بیستمین سالگرد حمله تروریستی یازدهم سپتامبر (2001).

لازم به ذکر است، پس از آنکه ایالات متحده نتوانست خروج کامل نظامیان خود از کشور جنگ زده افغانستان را تا مهلت نهایی معین شده از سوی دولت پیشین (یکم ماه مه) محقق سازد، دولت جو بایدن یک جدول زمانی نو ارائه کرد.

رئیس جمهور دموکرات ایالات متحده در سخنرانی روز پنج شنبه اعلام نمود که خروج کامل نیروهای مسلح ایالات متحده از خاک افغانستان در روز سی و یکم اوت (نهم شهریورماه) به سرانجام می رسد؛ یعنی تقریباً دو هفته زودتر از مهلت نهایی معین شده (یازدهم سپتامبر).

منبع: خبرگزاری مهر

به "بایدن: نظامیان آمریکا تا سرانجام ماه اوت از افغانستان خارج می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن: نظامیان آمریکا تا سرانجام ماه اوت از افغانستان خارج می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید