برای فروش ETFها عجله نکنید؛ خبرهای خوبی در راه است

به گزارش وبلاگ بارسلونا، یک کارشناس بازار سرمایه ضمن آنالیز شرایط دو صندوق دارایکم و پالایشی یکم گفت: به سبب شرایط حال حاضر می توان امید داشت که تا سرانجام سال جاری قیمت معاملاتی دوصندوق پالایشی یکم و دارایکم به NAV (خالص ارزش دارایی) نزدیک گردد.

برای فروش ETFها عجله نکنید؛ خبرهای خوبی در راه است

علی احمدزاده اصل، در گفت وگو با وبلاگ بارسلونا، درمورد علت معامله شدن سهام صندوق دارایکم و پالایشی یکم زیر قیمت NAV، شرح داد: اصولا شرکت های سرمایه گذاری یا مجموعه هایی که دارای سهام های گوناگون هستند - همچون صندوق های ETF - زیر قیمت NAV معامله می شوند اما به سبب شرایط حال حاضر می توان امید داشت که تا سرانجام سال جاری قیمت معاملاتی دو صندوق پالایشی یکم و دارایکم به NAV نزدیک گردد.

وی با اشاره اقدام سازمان بورس و اوراق بهادار برای فراهم کردن اعمال رای غیردولتی ها در صندوق های دارا یکم و پالایشی یکم و بعلاوه تبدیل یونیت های این دو صندوق به سهام ممتاز گفت: این تصمیم به نوعی برای شرکت های سرمایه گذاری و نهادهای اقتصادی، هلدینگ ها و غیره می تواند خبر مثبتی باشد و عملکرد این صندوق ها را پویاتر از گذشته کند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه اکنون مهم ترین امتیازی که دو صندوق دارایکم و پالایشی یکم در مقایسه با سایر صندوق ها دارند، مربوط به پتانسیل مجموع سهم های تشکیل دهنده آن ها می گردد تاکید نمود: با این حال امتیازاتی که قرار است در نظر گرفته گردد، می تواند پتانسیل صندوق های مذکور را ارتقا بخشد. از منظر بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه بازارسرمایه سهام دوصندوق پالایشی یکم و دارایکم به میزانی نقد هستند که برای هرگونه سرمایه گذاری اعم از میان مدت یا بلندمدت می توانند مجذوب کننده باشند اما باید دولت مداخلات خود را در این صندوق ها کاهش دهد.

احمدزاده اصل تاکید نمود: با توجه به ارزندگی مجموع سهم های موجود در پالایشی یکم و دارایکم به سهامداران توصیه می کنم در فروش سهام این دو صندوق تعجیل نکنند.

بر اساس این گزارش، سال 1399 و درحالی که شاخص کل بورس برای گذر از مرز دو میلیون واحد کمین نموده بود، وعده عرضه سه صندوق دولتی در قالب ETF از سوی دولتمردان داده و قرار شد صندوق نخست بانکی و بیمه ای، صندوق دوم پالایشی و صندوق سوم خودرویی و فلزی باشد. درواقع دولت بنا داشت به جامانده سهم خود در بعضی بانک ها، بیمه ها، پالایشگاه ها، شرکت های خودرویی و فولادی را در بازار عرضه و از این طریق سهام خود را به مردم واگذار کند. این صندوق ها با 20 تا 30 درصد تخفیف به مردم واگذار شد و هر ایرانی دارای کد ملی می توانست خریدار آن ها باشد.

اما فرایند حرکت بازار سرمایه روی بازدهی این صندوق ها نیز تاثیر گذاشت و باعث شد زیر قیمت NAV معامله شوند. البته سازمان بورس و اوراق بهادار از انجام اقداماتی برای رسیدگی به شرایط این صندوق ها در سال تازه خبر داده و در این راستا مجید عشقی اعلام نموده است که اصلاحاتی برای اصلاح ساختار صندوق ها در نظر گرفته شده که باید در شورای عالی بورس مطرح گردد. به گفته وی اگر ساختار این دو صندوق اصلاح گردد ساختار آن ها مانند سایر صندوق ها خواهد شد.

NAV به معنی خالص ارزش دارایی هاست؛ یعنی یک سهم چقدر ارزش دارد. این مفهوم شامل دارایی های یک سهم یا صندوق منهای بدهیهای آن است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برای فروش ETFها عجله نکنید؛ خبرهای خوبی در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای فروش ETFها عجله نکنید؛ خبرهای خوبی در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید