تاکید وزارت کشور بر اقدامات موثر دستگاه ها برای کاهش آلودگی هوا

به گزارش وبلاگ بارسلونا، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور از ابلاغ مصوبات جلسه آنالیز وظایف ابلاغی هیات وزیران به وزارت کشور اطلاع داد.

تاکید وزارت کشور بر اقدامات موثر دستگاه ها برای کاهش آلودگی هوا

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ بارسلونا، مهدی جاقتصادی نژاد با بیان این مطلب گفت: مقرر شد هماهنگی برای تعطیلی موقت واحد های صنعتی، کارخانه ها و مراکز موثر در تشدید آلودگی هوا واقع در حوزه نفوذ شهر که از سوخت مازوت و گازوئیل استفاده می نمایند، توسط استانداران با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست انجام شود و در صورت عدم تمکین، برابر ماده 12 قانون هوای پاک برخورد لازم با متخلفین صورت پذیرد.

وی در ادامه اظهار کرد: مقرر شد در مورد کاهش آلایندگی ناشی از نیروگاه ها و صنایع بزرگ در شهر مشهد، تدابیر لازم جهت تغییر سوخت مصرفی از مازوت و گازوئیل به گاز طبیعی به صورت ویژه با هماهنگی استاندار خراسان رضوی اتخاذ شود.

وی افزود: همچنین مقرر شد برای تامین سوخت گاز مورد احتیاج نیروگاه ها و سایر واحد های متصل به شبکه گازرسانی که فعالیت آن ها در زمان بروز پدیده وارونگی است، برنامه ریزی لازم توسط شرکت ملی گاز ایران صورت گیرد.

جاقتصادی نژاد ادامه داد: مقرر شد تامین اقتصادی 2000 دستگاه اتوبوس شهری برای تهران و کلانشهر ها به روش تهاتر اتوبوس با منابع ارزی خارج از کشور به وسیله اخذ مصوبه در ستاد اقتصاد مقاومتی از سوی وزارت کشور انجام شود.

رییس شورای عالی هماهنگی ترافیک شهر های کشور همچنین بیان نمود: مقرر شد در راستای افزایش بازدارندگی از تخلفات راهنمائی و رانندگی مرتبط با موضوع آلودگی هوا، پیشنهاد اصلاح کد تخلفات مرتبط بر اساس ماده 21 قانون رسیدگی به تخلفات در اسرع وقت با امضاء وزرای کشور، راه و شهرسازی و دادگستری تنظیم و جهت تصویب برای هیات محترم وزیران ارسال شود.

جاقتصادی نژاد در ادامه از تشدید اعمال قانون برای خودرو ها و موتورسیکلت های فرسوده، دودزا، پلاک مخدوش و فاقد معاینه فنی و ورود غیرمجاز به محدوده طرح ترافیک در شهر های دارای آلودگی هوا از سوی پلیس راهور ناجا اطلاع داد.

وی ادامه داد: در راستای تشدید برخورد با متخلفین در زمان بروز پدیده وارونگی و کاهش تردد خودرو ها مقرر شد به منظور اعمال قانون ورود خودرو های غیرمجاز به محدوده های ترافیکی، پلیس راهور ناجا از ماده 18 رسیدگی به تخلفات رانندگی استفاده نماید.

وی همچنین گفت: مقرر شد برای خودرو با تخلفات مرتبط با آلودگی های ناشی از منابع ساکن و متحرک علی الخصوص نیروگاه ها و کارخانجات بزرگ و تردد کامیون ها و اتوبوس ها و مینی بوس های سرویس ادارات و شرکت ها و … از ظرفیت دادستانی ها استفاده شود.

جاقتصادی نژاد افزود: مقرر شد اطلاع رسانی مصوبات کارگروه استانی هماهنگی شرایط اضطرار آلودگی هوا و توصیه به رعایت نکات بهداشتی ویژه این شرایط و توصیه به اخذ معاینه فنی، کاهش تردد ناوگان دیزل و موتورسیکلت، کاهش استفاده از وسیله نقلیه شخصی و پرهیز از سفر های غیرضروری و نظایر آن به طور دقیق و مستمر از سوی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران صورت پذیرد.

وی افزود: مقرر شد تحویل موتورسیکلت های توقیفی و موجودی فرسوده در پارکینگ ها به مالکین انجام نشده و اسقاط آن ها با استفاده از ظرفیت های قانونی در دستورکار قرار گیرد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه اظهار کرد: مقرر شد تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی و نظارت ویژه برای جلوگیری از سوزاندن زباله، شاخ و برگ درختان و ضایعات و کاهش یا جلوگیری از فعالیت های عمرانی در سطح شهر که موجب تشدید آلودگی هوا می شود و نظارت ویژه بر مراکز معاینه فنی و جلوگیری از روشن ماندن اتوبوس ها و مینی بوس ها در توقفگاه ها از سوی شهرداری ها با نظارت استانداری ها انجام شود.

وی افزود: مقرر شد گزارشی از نتایج اجرای طرح ترافیک در میزان ترافیک و آلودگی هوای شهر تهران ارائه شود.

جاقتصادی نژاد در سرانجام گفت: مقرر شد اتخاذ تصمیمات در کمیته اضطرار آلودگی هوای استان به صورت هدفمند و در راستای کاهش منشاء های ساکن و متحرک عمده فراوری آلودگی هوا صورت پذیرفته و اعلان های هشدار سطح آلاینده ها از رسانه های جمعی با لحاظ نمودن حساسیت های شهروندان و حفظ آرامش و امنیت روانی جامعه صورت گرفته و هرگونه تصمیم در مورد تعطیلی با هماهنگی وزارت کشور اتخاذ شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تاکید وزارت کشور بر اقدامات موثر دستگاه ها برای کاهش آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید وزارت کشور بر اقدامات موثر دستگاه ها برای کاهش آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید