جنجال 18 میلیون تومانی

به گزارش وبلاگ بارسلونا، تیم ملی والیبال ایران درحالی که آماده می گردد تا چندی دیگر در رقابت های جهانی والیبال در لهستان به میدان برود، اسیر حاشیه ای باورنکردنی شده است. موضوع مربوط به دعوت و بازگشت از محمد موسوی یکی از برترین مدافعان روی تور تاریخ والیبال ایران به تیم ملی است. او که پیش تر و زمانی که سعید معروف همچنان در تیم حضور داشت، به عنوان کاپیتان دوم، تیم را همراهی می کرد، در رقابت های لیگ ملت های والیبال که کمتر از یک ماه پیش به سرانجام رسید، غیبت داشت.

جنجال 18 میلیون تومانی

با آغاز اردوی تیم ملی برای رقابت های دنیای، بهروز عطایی، سیدمحمد موسوی را دوباره به تیم ملی فراخواند و این بار عنوان کاپیتان اول تیم در اختیار این بازیکن با سابقه نهاده شد. والیبال ایران که چندی پیش برای اولین بار با یک مربی ایرانی پیروز به صعود به جمع هشت تیم برتر دنیا شد و نهایتا در رتبه هفتم ایستاد، این امید را داشت تا با بازگشت محمد موسوی با قدرت بیشتری در رقابت های دنیای حاضر گردد. با این حال حضور موسوی در تیم ملی والیبال ایران دوام زیادی نداشت.

او با اعتراض شدید نسبت به شرایط، اردو را ترک کرد و حتی گفت که تا اطلاع ثانوی از رقابت های ملی خداحافظی می نماید. من از سال گذشته با بهروز عطایی در ارتباط بودم. او به من گفت که تیم ملی برای انسجام فکری و فنی به من احتیاج دارد و من هم به همین دلیل وارد اردو شدم. البته برایم خیلی سخت بود که پس از مدت ها دوری از مسابقه وارد تمرینات شوم؛ اما به خاطر توصیه مادرم به اردو آمدم. با وجود این الان پشیمانم. من همواره با تمام توانم برای تیم هایی که در آن بازی نموده ام، به میدان رفته ام و همواره کوشش کردم مثمرثمر باشم. درمورد تیم ملی نیز فکر کردم می توانم به تیم یاری کنم و فقط به خاطر تیم ملی به اردو برگشتم. متأسفانه شرایط ادامه دادن تمرینات و ماندن در اردو را ندارم. من باید دلم جایی باشد که در آن کار می کنم تا بتوانم تمام توانم را به کار بگیرم. متأسفانه شرایط قلبی یاری به تیم ملی را ندارم.

موسوی انتقاداتش نسبت به اوضاع کنونی اردوی تیم ملی را چنین مطرح می نماید: در حال حاضر در این مجموعه صداقتی نمی بینم و هیچ چیز سر جای خودش نیست. حتی مکمل و پروتئین هم در اردوی تیم ملی وجود ندارد. فیزیوتراپی هم که بازیکنان با آن راحت باشند، در اردو نیست. درمجموع شرایطی نداریم که بتوانیم با بزرگان والیبال دنیا رقابت کنیم. مردم باید واقعیت ها را بدانند؛ شرایط در اینجا اسف بار است و هیچ کس به دیگری اعتماد ندارد و راست نمی گوید. من این شرایط را پیش از این از زبان بازیکنان شنیده بودم و حالا آن را حس می کنم. دوست داشتم به عطایی بگویم نمی توانم تمرین کنم. از طرفی نمی خواهم وارد جزئیات شوم؛ چون صحبت کردن از همه جزئیات احتیاج به زمان زیادی دارد. الان هم صادقانه می گویم که نمی توانم به تیم ملی یاری کنم. سیاسی کاری زیادی در تیم ملی انجام می گردد. این بازیکنان استعداد های بی نظیری هستند که ارزش زیادی برای سرمایه گذاری دارند. آن ها به معنای واقعی کلمه طلا هستند و از نسل ما قطعا بهتر خواهند شد و تنها احتیاج به تجربه دارند. در یک تیم مدیریت و امکانات بسیار مهم است. من در حال حاضر برترین شرایط را دارم و تصمیمی برای خداحافظی نگرفته ام. به اعتقاد خودم که می توانم بعد ها به تیم ملی یاری کنم. متأسفانه بعضی فکر می نمایند که ما ماشین کشاورزی هستیم و فقط احتیاج به استارت زدن داریم؛ در حالی که شخصیت ما باید حفظ گردد. از حضور مجدد در تیم ملی پشیمان شده ام و همان طورکه گفتم، فقط به خاطر حرف مادرم به اردو آمدم. به این ترتیب در مسابقات قهرمانی دنیا حاضر نخواهم بود. من شاید صدای سایر بچه هایی باشم که تحت فشار هستند. تیم ملی حدود 57 روز پرفشار را در مسابقات خارج کشور گذراند؛ ولی فدراسیون به بازیکنان فقط 18 میلیون تومان پاداش داد که از حقوق یک کارگر زحمتکش هم کمتر است. پول مثال کوچکی درمورد شرایط بازیکنان در تیم ملی است. من به هیچ عنوان دنبال حاشیه سازی نیستم و مطمئنم که بازیکنان حرف هایم را درک خواهند کرد.

اعتراض های تند محمد موسوی در شرایطی جو والیبال ایران را به هم ریخته که تعیینا او چند مورد را زیر ذره بین برده است؛ داستان مکمل ها و شرایط نامناسب اردویی از یک سو و پاداش 18 میلیون تومانی برای بازیکنان تیم ملی از سوی دیگر، عمده مسائلی است که صدای کاپیتان تیم ملی والیبال ایران را درآورده است.

18 میلیون تومان منصفانه است؟

بدون درنظرگرفتن دیگر گلایه های محمد موسوی، فقط می گردد روی همین داستان 18 میلیون تومان پاداشی که برای بازیکنان در نظر گرفته شده، مانور داد. آن ها نزدیک به دو ماه در اردو بوده و از طرفی با وجود آنکه تیمی جوان را تشکیل داده؛ ولی نتایج درخوری گرفته اند. با وجود چنین دستارودی، تعیین است که پاداش 18 میلیون تومانی چندان منصفانه نیست. برای آنالیز عمق بیشتر این موضوع کافی است به پاداشی که به بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران به ازای هر برد داده می گردد، نگاهی انداخته گردد. بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران به ازای هر برد خانگی سه هزارو 500 یورو و هر برد خارج از خانه پنج هزارو 500 یورو پاداش دریافت می نمایند! پاداش های آن ها به یورو و نه به ریال است.

از طرفی زور آن ها برای دریافت پاداش های شان همواره چربیده و اگر چه گه گاهی دیر شده، ولی نهایتا این مبلغ را به دست آورده اند. احتیاجی به ضرب و تقسیم زیاد نیست تا تعیین گردد حتی برد های خانگی ملی پوشان فوتبال چه تفاوت پاداشی با بازیکنان والیبال دارد!

اینجاست که باید نگاهی به فعالیت مدیران فدراسیون والیبال کرد و از آن ها پرسید که چطور با این رقم کم توقع دارند دل ملی پوشان را به دست بیاورند؟ واضح است که بازیکنان جوان برای آنکه فرصتی برای دیده شدن داشته باشند، به همین رقم کم هم اکتفا می نمایند؛ ولی آیا چنین اکتفایی علت می گردد تا در حق آن ها بی انصافی گردد؟

موضوع دیگر هم ماجرایی است که میلاد عبادی پور، کاپیتان نو تیم ملی والیبال ایران، به آن اشاره نموده است. او می گوید همه حرف های محمد موسوی درست است و متأسفانه شرایط خوبی در اردو حاکم نیست. با این حال آن بخش از صحبت های عبادی پور که مربوط به واریزی فدراسیون دنیای به حساب فدراسیون والیبال ایران است، در نوع خود درخور توجه است. عبادی پور می گوید: ما در ایتالیا با مسئولان فدراسیون دنیای والیبال جلسه ای برگزار کردیم و آن ها فاکتور واریزی مربوط به پاداش های فدراسیون دنیای به ایران را به ما نشان دادند؛ ولی تا به امروز حتی یک ریال هم از این مبالغ به ما پرداخت نشده است. این پاداش ها حق ماست؛ ولی نمی توانیم حق مان را بگیریم. ما حتی اتاق پزشک هم نداریم و باید از جیب خودمان مکمل غذایی بخریم. ما تنها به عشق مردم والیبال بازی می کنیم.

انتقاد ها نسبت به شرایط اردویی تیم ملی والیبال باعث واکنش مسئولان این فدراسیون شده است. آن ها مطابق با انتظار با تکذیب بخش زیادی از موارد مطروحه، از محمد موسوی که جو تیم ملی والیبال را به هم ریخته، گلایه نموده اند. میلاد تقوی، دبیر فدراسیون والیبال، درباره جنجال اخیری که به راه افتاده می گوید: اردوی این دوره از مسابقات با سال های قبل، هیچ تفاوتی نداشته و هتل و سالن، همانی است که در سال های گذشته مورد استفاده نهاده شده است. درمورد مکمل ها نیز پزشک تیم باید نظر بدهد و تصمیم بگیرد. در امسال چند میلیارد تومان برای اعزام و تدارک تیم های مختلف، هزینه کردیم و درگیر مسائل اقتصادی جزئی نخواهیم بود. موسوی در آخرین تمرین تیم ملی و در حالی که هیچ مطلبی را به کادر فنی منتقل ننموده بود، تیم را متشنج کرد. تمام عکس ها و پوستر های تیم ملی با کاپیتانی موسوی تهیه شده بود. موافقت فدراسیون دنیای را برای تغییر کاپیتانی از عبادی پور به موسوی گرفته بودیم؛ ولی حالا در همه این موارد دچار مشکل شدیم. تمام کوشش ما این است که در فاصله به جای مانده، مسائل را رفع کنیم که البته، کار سخت است. اگر ایرادی از جانب ما وجود دارد از مردم و طرفداران عذرخواهی می کنم. اتفاق نامیمون و بدموقعی افتاد و باور نمی کنم تصمیم در همان روز و بعد از تمرین گرفته شده باشد.

منبع: فرارو

به "جنجال 18 میلیون تومانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال 18 میلیون تومانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید