چگونه با دوچرخه سفر کنیم؟

به گزارش وبلاگ بارسلونا، تعداد زیادی از شهرهای امریکایی برنامه های بایک-شیر دارند ( bike-share programs سرویسی است که در آن دوچرخه های اشتراکی برای استفاده عموم در اختیار همگان قرار می گیرد. این سیستم به مردم اجازه می دهد تا برای مسیرهای مشخصی دوچرخه به امانت بگیرند). در اروپا، جایی که فرهنگ دوچرخه سواری طولانی مدت از فرانسه تا هلند گسترده شده است، اخیرا آلمان حدود 5 کیلومتر از بزرگراهصد کیلومتری مخصوص دوچرخه سواری را افتتاح کرده است. کشوری که اتوبان ها را برای ما به ارمغان آورد، حالا طبق گزارشات درصدد حذف روزانه نزدیک به 50000 ماشین از خیابان ها با تشویق مردم به استفاده از دوچرخه به عنوان یکی از گزینه های حمل و نقل شهری است. این امر نشانگر تغییر قابل توجهی در بازی پیچیده حمل و نقل است. این روزها بسیاری از دوچرخه سواران حتی از بایو بایک BYO Bike برای مسافرت استفاده می کنند، با خرج کردن چند هزار دلار برای دوچرخه های بایوبایک تاشو که قطعات آن از هم جدا می شوند و به راحتی می توان آنها را داخل هواپیما برد.

چگونه با دوچرخه سفر کنیم؟

قطعا این نوع دوچرخه ها جزو وسایل لوکس به شمار می آیند. با این حال شخصی که طرفدار پر و پا قرص دوچرخه سواری است و حتی در شهرهای دیگر هم دوچرخه کرایه می کند، با سختی های اجتناب ناپذیر این کار آشنا است: مواردی چون سیستم ترمز سفت و حتی در مواقعی عدم وجود ترمز، داشتن زنجیرهای کهنه و یا حتی بعضی موارد که دوچرخه ها برای افراد قدبلند مناسب نیستند و یا برعکس ممکن است دوچرخه ای برای افراد کوتاه قد خیلی بلند باشد. (اگر در پی کرایه دوچرخه هستید، پیشنهادی که افراد حرفه ای در این زمینه می کنند، این است: از همان ابتدا دوچرخه ای انتخاب کنید که مناسب سایز شما باشد. درباره اینکه چگونه روی دوچرخه می نشینید، فکر کنید: آیا ترجیح می دهید به صورت ایستاده دوچرخه سواری کنید یا به صورت کامل نشسته و براحتی دستان خود را باز کنید؟ دوست دارید دسته های دوچرخه بالاتر یا پائین تر از جایگاه دوچرخه قرار گیرند؟)

اصلا چرا مسافرت با دوچرخه؟ هانا شولز( Hanna Scholz )، رئیس سازمان بایک فرایدی (Bike Friday) در شهر یوجین ( Eugene شهری در استان اورگان امریکا)-کمپانی خانوادگی که فرهنگ دوچرخه های تاشو را در ایالات متحده امریکا از سال 1992 پایه گذاری کرد- می گوید: دوچرخه سواری به شما اجازه می دهد با محیط اطرافتان از طریق تنفس هوا و شنیدن صداهای اطراف در ارتباط باشید. وی می گوید در واقع شما از تمامی حواس خود استفاده می کنید و تبدیل به بخشی از محیط اطرافتان می شوید. سرعتی که در دوچرخه سواری دارید، امکان برقراری ارتباط با محیط را برای شما فراهم می کند، برخلاف ماشین، چرا که با سرعت بالایی حرکت می کند و به شما اجازه دیدن جزئیات اطراف همچون معماری ساختمان ها، سگ یا پرنده ای را که با سرعت از آنها رد شده اید، نمی دهد. در این حالت شما نمی توانید هیچ ارتباطی با طبیعت اطراف خود برقرار کنید.

پدر و برادر شولز که با دوچرخه های خود مسافرت کردند، بایک فرایدی را به این علت که دوچرخه های معمولی اغلب بسیار دردسرساز هستند، پایه گذاری کردند. دوچرخه ها می توانند مشکل ساز بوده و به هنگام مسافرت با هواپیما به عنوان بار، هزینه اضافی بر دوش شما باشند. همچنین در مسافرت با ماشین امکان جاسازی مناسب دوچرخه وجود ندارد. دوچرخه های تاشوی شولز از قیمت 3 میلیون و 200 هزار تومان آغاز می شود و کف قیمت مدل های ویژه این دوچرخه ها 4 میلیون و 700 هزار تومان است. بعضی از آنها در چمدان هایی با ظرفیت 90 کیلو قابل حمل هستند؛ بعضی ها هم از نوع دو نفره اند. از آنجایی که اغلب دوچرخه سواران وسایل و تجهیزاتی به همراه دارند، این دوچرخه ها قابلیت حمل و کشیدن چمدانی کوچک که مانند کاروان به آنها وصل می شود هم دارند.

از نظر شولز نشانه ها حاکی از آن است که مسافران در پی سبک زندگی پرجنب و جوش تری هستند. جو نوسلا ( Joe Nocella ) صاحب فروشگاه 718 سایکلری (718 Cyclery) در محله بروکلین نیویورک، سالانه 10 دوچرخه تاشوی شولز میفروشد، مشتریان وی بسیار راضی بوده و این رضایت از هماهنگی دوچرخه با شرایط مختلف باعث می شود آنها برای مسافرت با دوچرخه های تاشوی خود بیشتر و بیشتر ترغیب شوند. وی همچنین اشاره می کند که بعضی افراد ممکن است با هواپیما تا مقصدی مسافرت کرده و بعد از پرواز بخواهند سریعا گشتی در اطراف بزنند. سرهم کردن دوچرخه و آغاز گشت و گذار، دقیقا از خود فرودگاه رضایت بسکمک را برایشان به همراه دارد. بعضی از مشتریان اظهار داشتند شنیدن این جمله که وای، دوچرخه داخل یک جعبه؟ حس خوشایندی در آنها ایجاد کرده است. او درباره شخص بسیار ثروتمندی با ما صحبت کرد که علاقه خاصی به سرهم کردن دوچرخه تاشوی خود، دقیقا در قسمت تحویل بار فرودگاه و نشان دادن تصمیمش برای آغاز مسافرت، درست از خارج ترمینال دارد.

کشورهایی هستند که علاقه وافری به دوچرخه سواری دارند، شولز مشتریان بسکمک از ژاپن دارد. او همچنین درباره مشتریانی صحبت می کرد که به تایلند، فرانسه، اسپانیا، هلند، آلمان و نیوزلند پرواز می کنند و بعد از آن با دوچرخه های تاشوی خود به گشت و گذار می پردازند.

فرای مزایای آشکاری که دوچرخه سواری برای سلامت ما دارد و همچنین ارتباط با طبیعت، شولز بر این باور است که دوچرخه سواری روشی عالی برای دیدن افراد بومی است. کسی که سوار بر دوچرخه است، نمی تواند تهدیدی داشته باشد ولی شخصی که سوار بر ماشین است می تواند مخاطره انگیز باشد: این شخص کیست و چه کاری با آنها دارد؟ - سوالی که ممکن است به فکر افراد بومی یک منطقه برسد- به نظر او با دوچرخه همه چیز آشکار و روشن است: یک انسان که معلوم است درحال انجام چه کاری است!

به مقدار کافی قانع کننده است تا تصمیم بگیرید به یکی از مشتریان شاد کمپانی شولز بپیوندید. هاگ لارکین (Hugh Larkin) بیست سال است که صاحب فروشگاه بایک فرایدی است و نوزده سال برای این فروشگاه کار کرده است. او و همسر 72 ساله اش با دوچرخه سالیان زیادی مسافرت کرده اند، فرانسه، ایتالیا، هلند، لوکزامبورگ، بلژیک، دانمارک، نیوزلند، نیواینگلند و کانادا را با دوچرخه گشته اند. جهت 1340 کیلومتری بارسلونا به روم، مسافرت اخیرشان بود. لارکین معتقد است: ارتباط با مردم به هنگام مسافرت با دوچرخه، راحت تر از زمانی است که با تور به مسافرت می روید. خانواده لارکین، هم با دوچرخه های دو نفره و هم یک نفره در حالی که وسایلشان را در چمدانی پشت دوچرخه می کشیدند، مسافرت کرده اند. در میان همه سفرها، فرانسه با فرهنگ، تاریخ و مردم فوق العاده اش و همچنین هلند از بهترین تجربه هایشان بوده است.

در صورت مسافرت تکی به مکان های دوردست، بعضی نکات ضروری هستند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

در مسافت های مشخص دوچرخه سواری کنید

پیشنهاد لارکین در این زمینه: اگردر پی مسافرت تک جهته هستید، بهتر است روزانه حدود 30 تا 40 کیلومتر دوچرخه سواری کنید. جایگزین دیگر، داشتن یک مقصد مشخص مثل هتل یا محوطه ای برای کمپ زدن است که اسپوک تور(spoke tour) نامیده می شود.

تجهیزاتی برای باران به همراه داشته باشید

بدون وسایلی مثل پانچو و کلاه لبه دار که کمک می کند تا دید خوبی در باران داشته باشید، مسافرت نکنید.

از برداشتن لباس زیاد و سایر لوازم اضافی خودداری کنید

لباس هایی که حین دوچرخه سواری استفاده می کنید در سایر موارد هم قابل استفاده اند، پس سبک بار سفر کنید.

روزهایی را برای استراحت در نظر بگیرید

شما باید روزهایی را برای استراحت هم درنظر بگیرید.

هتل های زیادی رزرو نکنید چرا که شما را گرفتار خواهند کرد

باتوجه به مقصدتان، شاید قادر باشید از رزروهای عجله ای و لحظه آخری هتل ها بپرهیزید، قبل از سفر تحقیقات کافی در این زمینه انجام دهید.

تناسب اندام خود را حفظ کنید

واضح است که بایستی برای مسافرت با دوچرخه آمادگی جسمانی کافی را داشته باشید، اما با این حال مکانی در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید تا بتوانید آنجا تمرین کنید. به یاد داشته باشید که در هنگام دوچرخه سواری حتما با سربالایی نیز روبرو خواهید شد.

نحوه کار با تلفن همراه تان را به طور کامل بدانید، همیشه شرایط شارژ گوشی را چک کنید و یک نقشه نیز به همراه داشته باشید

به همراه داشتن کاربردی ترین شارژرها، هوشمندانه ترین کار یک دوچرخه سوار است؛ مطمئن شوید که منبع تغذیه ای متناسب با مقصد پیش رو به همراه دارید- و برای احتیاط یک نقشه کاغذی از جهت و هدف خود داشته باشید.

تایر اضافه و پمپ بادی مخصوص دوچرخه به همراه داشته باشید و نحوه تعویض تایر را یاد بگیرید

حتما نحوه عوض کردن تایر چرخ ها را یاد بگیرید و همیشه یک تایر اضافه، یک پمپ بادی کوچک و ابزار لازم را به همراه داشته باشید.

چراغ های پرنور و مناسب به همراه داشته باشید

فرقی نمی کند که با دوچرخه خود راهی سفر می شوید یا با دوچرخه کرایه ای، بی شک به همراه داشتن چراغ های قوی، باطری و آداپتور برای شارژ آنها از الزامات است.

محض احتیاط مغازه های دوچرخه فروشی را شناسایی کرده و روی نقشه و جی پی اس خود علامت گذاری کنید

لباس های مناسب بردارید

به یاد داشته باشید لباس های پشمی که معمولا با آنها به مسافرت می روید، ممکن است در این نوع سفرها به علت دوچرخه سواری موجب تعرق بیش از حد شوند. عرق گیر مناسب پوشیده و با توجه به مقدار فعالیت بالای خود لباس بپوشید.

منبع: travel and leisure

منبع: کجارو

به "چگونه با دوچرخه سفر کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با دوچرخه سفر کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید