درخت های وارونه بائوباب را بهتر بشناسید

به گزارش وبلاگ بارسلونا، ادانسونیا دیجیتاتا (Adansonia digitata) یا بائوباب (Baobab) درخت عجیب و غریبی است که در منطقه ها محدودی از آفریقا و استرالیا رشد می نماید. این درخت تنها در منطقه ها کم ارتفاع می روید. درخت بائوباب را با نام درخت وارونه نیز می شناسند، زیرا هنگامی که برگ این درختان می ریزد، نمای جالبی ایجاد می گردد، گویی درخت وارونه روی زمین قرار گرفته است و ریشه های آن رو به آسمان است.

درخت های وارونه بائوباب را بهتر بشناسید

افسانه بومی بین مردم آفریقا رواج دارد که در آن داستان درختان بائوباب نقل می گردد. مردم بومی معتقدند خدای تورا (Thora) از کاشته شدن درخت بائوباب در باغش شاد نشد؛ بنابراین درخت را از بهشت به سمت زمین پرت کرد و درخت هم به صورت وارونه در زمین فرو رفت و ریشه هایش رو به آسمان باقی ماندند. داستان دیگری نیز برای این درختان نقل شده است؛ پس از کاشته شدن درخت بائوباب به وسیله خداوند در زمین، این درخت مدام حرکت می کرد و از جایی به جای دیگر تغییر مکان می داد. خداوند برای متوقف کردن درخت، آن را به صورت وارونه روی زمین قرار داد تا از جابجایی آن جلوگیری کند.

درختان بائوباب می توانند بسیار بزرگ الجثه شوند. ارتفاع آنها بین 5 تا 30 متر خواهد بود و قطر تنه آنها نیز حدود 7 تا 11 متر می گردد. بزرگ ترین درخت زنده بائوباب جهان، در استان لیمپوپو (Limpopo) آفریقای جنوبی قرار گرفته است. در آخرین اندازهگیری اجرا شده، محیط پیرامون این درخت 47 متر بود. قطر درونی آن نیز به صورت تقریبی 15/9 متر است. اخیرا تنه این درخت به دو بخش تقسیم شده و ممکن است لقب تنومندترین درخت بائوباب به درختی در سان لند (Sunland) آفریقای جنوبی تعلق بگیرد. درخت یاد شده 10/64 متر قطر دارد و محیطش 33/4 متر است. مشهور است درختان بائوباب هزاران سال قدمت دارند.

درختان بائوباب به شدت مورد توجه مردم آفریقا هستند، زیرا تمامی قسمت های این درخت برای مصارف گوناگون استفاده می گردد. علاوه بر اینکه درختان بائوباب منبع مهمی برای فراوری الوار محسوب می شوند، گاهی تنه این درختان را بومیان خالی نموده و درون درخت را به عنوان انبار بذر و دانه ها، پناهگاه یا محل ذخیره آب مورد استفاده قرار می دهند. گاهی تنه توخالی درخت به عنوان تابوت مردگان نیز به کار می رود.

از پوست درخت نیز محصولات ارزشمندی فراوری می گردد. محصولاتی نظیر تور صیادی، کیسه، طناب و لباس همگی از پوست درخت بائوباب ساخته می شوند. بعلاوه نوعی ادویه خاص نیز از پوست درخت به دست می آید. برگ درخت به عنوان سبزی خوراکی استفاده می گردد یا از خشک شده آن به عنوان آرد برای خمیر نان استفاده می نمایند. میوه درخت نیز خوردنی است و محلی ها برای مصرف خودشان یا حیوانات از آن استفاده می نمایند. مردمان بومی از ترکیب پالپ میوه ها و آب، نوشیدنی خوشمزه ای درست می نمایند که طعمی شبیه به لیموناد دارد. دانه های گیاه منبعی غنی از ویتامین C است. معمولا محلی ها این دانه ها را درون غذا مصرف می نمایند. از بخش های مختلف درخت بائوباب می توان محصولاتی نظیر صابون، چسب، گردنبند و پارچه فراوری کرد.

منبع: کجارو / amusingplanet.com

به "درخت های وارونه بائوباب را بهتر بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخت های وارونه بائوباب را بهتر بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید