درخواست کارگردان سینما از رهبر معظم انقلاب برای حل مشکل مهاجران افغانستانی

به گزارش وبلاگ بارسلونا، کارگردان سینما و تلویزیون درخواست خود از رهبر معظم انقلاب برای حل مشکل مهاجران افغانستانی را عنوان کرد.

درخواست کارگردان سینما از رهبر معظم انقلاب برای حل مشکل مهاجران افغانستانی

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری وبلاگ بارسلونا از روابط عمومی برنامه شب گرد، نوید محمودی کارگردان ایرانی- افغانستانی سینما و تلویزیون با حضور در برنامه شبگرد به بیان دغدغه هایی درباره مهاجرین افغان و شرایط مبهم فرزندان ایرانی-افغانستانی ساکن ایران پرداخت.

در ابتدای برنامه محمد سلوکی با اشاره به اینکه در دهه هشتاد نوید محمودی باعث ورودش به تلویزیون شده، از محمودی در این رابطه پرسید. محمودی در این رابطه گفت: بعد از دهه هشتاد کم کم جریان ورود مجریان مستعد به صداوسیما دچار متوقف شد و من نمی دانم اگر مجریان آن دوره در تلویزیون امروز نبودند الآن دقیقاً چه کسانی قرار بود برنامه ها را مدیریت نمایند.

محمودی در ادامه با اشاره به مهاجرتش به ایران در دوران خردسالی، گفت: 11 ساله بودم که در ایران فیلم سینمایی دونده به کارگردانی وحید نادری را دیدم و با سینما آشنا شدم. بعدازآن هم با فیلم های مرحوم عباس کیارستمی عاشق سینما شدم و از 14 سالگی هم با ورود به تلویزیون، خیلی زود به سمت تهیه نمایندگی و کارگردانی سوق پیدا کردم و در 19 سالگی برای نخستین بار تهیه نمایندگی و کارگردانی را تجربه کردم.

کارگردان فیلم سینمایی چند مترمکعب عشق ادامه داد: دوران نوجوانی همواره برای من اهمیت خاصی داشته و سعی کردم در آثاری که آن ها را تهیه نموده ام هم آن را مهم بشمارم، زیرا به اعتقاد من نوجوانی دورانی است که هویت انسان در آن دوره زمانی شکل می گیرد و ازاین جهت اهمیت بسیار زیادی دارد.

محمودی در ادامه با اشاره به شرایط مبهم هویتی مهاجرین افغان در ایران گفت: دوست دارم به چیزی که قصد داشتم در یکی از جشن های سینمایی بگویم، در اینجا اشاره کنم و آن شرایط مهاجرین افغان ساکن ایران است. ببینید من بخش زیادی از هویتم را ایرانی می دانم و فرزندی دارم که در ایران به جهان آمده و عظیم شده و به مدرسه رفته، ولی هنوز برای دریافت شناسنامه برای او مشکل داریم. ما بازیگری مانند فرشته حسینی را داریم که این روزها یکی از بازیگران فعال سینمای ایران است ولی هنوز دغدغه شناسنامه و هویتش را دارد.

وی اضافه نمود: ما حسیبا ابراهیمی را در فیلم هایمان جلوی دوربین آوردیم که در نخستین تجربه سینمایی اش در ایران نامزد سیمرغ بهترین بازیگر زن شد، ولی به خاطر مسائل هویتی و با دل خون از ایران رفت و چند سالی از این محیط فاصله گرفت. ما داریم درباره یکی دو میلیون مهاجری که در ایران ساکن هستند و چند ده هزار فرزندی که حاصل وصلت آن ها با ایرانی ها بوده اند صحبت می کنیم و علیرغم اینکه سال گذشته در مجلس شورای اسلامی قانونی در حمایت و برای برطرف مسائل آن ها وضع شد، ولی هنوز اجرایی نشده و مسائل این قشر همچنان وجود دارد.

کارگردان ایرانی- افغانستانی سینما و تلویزیون توضیح داد: راستش را بخواهید با خودم فکر می کردم که چطور می گردد یک بار برای همواره این مسائل حل گردد و دوست داشتم اگر آقا را دیدم از ایشان درباره این مسائل خواهشی کنم و بعد فکر کردم که همین جا در این برنامه از ایشان خواهش کنم که ایشان دستوری دهند که یک بار برای همواره این مسائل حل وفصل گردد.

محمودی ادامه داد: واقعیت این است که این مسائل قانونی می بایست سالها قبل حل می شد، ولی حل نشدن این ها باعث شده که مهاجرین وضع مبهم و بدی را بگذرانند. شاید مأمور بانکی که برای یک کار ساده بانکی سرِ یک افغان فریاد می زند که فقط با کارت ملی کار انجام می دهیم، اگر از این مسائل قانونی خبر داشت با لحن آرام تری با مهاجرین برخورد می کرد.

کارگردان فیلم سینمایی مردن در آب مطهر ادامه داد: ببینید خود ایران هم از کشورهایی است که چند میلیون مهاجر در کشورهای دیگر دارد. همین الآن میلیون ها ایرانی در کشورهای اروپایی و ایالات متحده ساکن هستند و به نوعی مهاجر در آن کشورها هستند. اگر به این موضوع دقت کنیم که چقدر ایرانی در سرتاسر جهان مهاجر هستند، شاید برخوردمان با مهاجرینی که در ایران حضور دارند بهتر می شد.

محمودی در سرانجام گفت: به نظرم خداوند عظیم با اتفاقاتی مانند کرونا به ما درس می دهد که همدلی هایی که فراتر از مرزها و خط کشی ها است می تواند بشریت را نجات دهد و امیدوارم روزی برسد که جلوه های واقعی دوستی در این موضوعات متجلی گردد و مسائل مهاجرین برای همواره برطرف گردد.

لازم به ذکر است برنامه تلویزیونی شب گرد به تهیه نمایندگی و اجرای محمد سلوکی هر شب حوالی بامداد روی آنتن شبکه دو سیما می رود.

4104/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "درخواست کارگردان سینما از رهبر معظم انقلاب برای حل مشکل مهاجران افغانستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست کارگردان سینما از رهبر معظم انقلاب برای حل مشکل مهاجران افغانستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید