راه چاره محققان کشور برای ارتقاء دقت تشخیص و درمان با استفاده از هوش مصنوعی

به گزارش وبلاگ بارسلونا، محققان دانشگاه شیراز با همکاری آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، با استفاده از هوش مصنوعی راهکاری را برای افزایش دقت تشخیص و درمان بیماری ها ارائه دادند.

راه چاره محققان کشور برای ارتقاء دقت تشخیص و درمان با استفاده از هوش مصنوعی

دکتر اشکان سامی، دانشیار بخش کامپیوتر دانشگاه شیراز در گفت وگو با وبلاگ بارسلونا، در این باره گفت: زمانی که یک پزشک گزارشی را تهیه می کند این گزارش به صورت متنی است ولی معمولا تفسیر این گزارش ها سخت است؛ چراکه تعیین نیست که این گزارش وابسته به کدام بخش از تصویر پزشکی است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر اگر بخواهیم با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی اقدام به پردازش این گزارش ها کنیم، داده های ذخیره شده برچسب گذاری مناسب را ندارند از این رو باید مجددا متن خوانده شود و با استفاده از الگوریتم های پردازش زبان طبیعی، متن گزارش تفسیر شود.

سامی، این امر را موجب کاهش کیفیت درمان و زمان بر دانست، خاطر نشان کرد: بنابراین با مطالعاتی که انجام دادیم راه چارهی برای پزشکان در این زمینه ارائه کردیم.

این محقق در این باره توضیح داد: بر اساس این راه چاره پزشکان برای گزارش نویسی بر اساس قالب تعیینی اقدام می کنند که این قالب اجازه می دهد که دیتاها با کیفیت بهتر و برچسب گذاری مناسبی ثبت شوند. این روش علاوه بر آنکه سرعت و دقت تشخیص و درمان را بالا می برد، کیفیت خدمات ارائه شده را نیز ارتقا می بخشد.

سامی، با ابراز تاسف از اینکه، علی رغم هزینه های بالای درمانی، داده ها به حد کافی پردازش نمی شود، خاطر نشان کرد: روش ارائه شده مبتنی بر استفاد از هوش مصنوعی و پردازش کامپیوتر است و می توان با استفاده از آن تشخیص و کیفیت درمانی را ارتقا داد ولی باید توجه شود که بهره برداری از الگوریتم های هوش مصنوعی نیازمند داده های کافی است.

به گفته وی این روش موجب می شود که پزشکان و کادر درمانی شناخت بهتری از بیماری های خاص مردم ایران داشته باشند؛ چرا که امور پزشکی، خاص یک جامعه است و درمان یک عارضه ای که در کشوری مثل ژاپن ایجاد می شود، در نژاد ما متفاوت است از این رو باید تحقیقات بر اساس نژاد متمرکز باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "راه چاره محققان کشور برای ارتقاء دقت تشخیص و درمان با استفاده از هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره محققان کشور برای ارتقاء دقت تشخیص و درمان با استفاده از هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید