ساکنان استان های تورمی، ناتوان در پاس کردن چک

به گزارش وبلاگ بارسلونا، مقایسه نرخ چک های برگشتی در کشور با مقدار نرخ تورم استان ها نشان می دهد که به طور کلی در استان هایی که نرخ تورم بالاتری رقم خورده، احتمال برگشت چک نیز بیشتر بوده است.

ساکنان استان های تورمی، ناتوان در پاس کردن چک

به گزارش اکوایران، آنالیز آمارها حاکی از آن است که احتمال برگشت چک در استان هایی که دارای تورم بالا هستند بیشتر است.

آمارهای منتشره از آخرین شرایط چک های مبادله شده نشان می دهد در بهمن ماه بالغ بر 8 میلیون و 397 هزار فقره چک به ارزش حدود 508 هزار میلیارد تومان در کشور مبادله شده که از این مقدار حدود 616 هزار فقره چک به ارزشی حدود 47 هزار میلیارد تومان برگشت خورده است.

به عبارت دیگر در بهمن 1401، سهم مبلغ چک های برگشتی از کل چک های مبادله ای معادل 9.2 درصد و در مقابل سهم چک های وصولی نیز معادل 91.8 درصد بوده است.

نسبت چک های برگشتی به چک های مبادله شده به عنوان یک متغیر مهم مالی مطرح است که هرچه این نسبت در سطح بالاتری قرار بگیرد نشان از شرایط وخیم چک ها و وصول نشدن آنها دارد.

بر اساس آمارها نسبت ارزش چک های برگشتی به چک های مبادله ای در بهمن ماه 1401 به ترتیب در 5 استان کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، یزد و لرستان نسبت به دیگر استان ها در بالاترین سطح واقع شده است.

بعلاوه نسبت تعداد چک های برگشتی به چک های مبادله ای طی دوره مورد اشاره نیز در 5 استان کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، کردستان و لرستان نسبت به دیگر استان ها در بالاترین سطح واقع شده است.

مقایسه نسبت چک های برگشتی به مبادله ای با مقدار نرخ تورم استان ها در بهمن ماه 1401 نشان می دهد، به طور کلی در استان هایی که نرخ تورم بالاتری دارند، نسبت چک برگشتی نیز بیشتر بوده؛ به بیان دیگر احتمال برگشت چک در این استان ها بیشتر است.

طبق آخرین گزارش مرکز آمار، استان های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، یزد و کردستان بیشترین نرخ تورم نقطه ای را در بهمن ماه به خود اختصاص دادند که در همین استان ها نسبت چک های برگشتی نیز در سطح بالاتری واقع شده است.

مقدار نرخ تورم و احتمال برگشت خوردن چک دو متغیر مستقل هستند و به طور مستقیم به یکدیگر وابسته نیستند اما شرایط مالی و مالی کل کشور و شرایط مردمان هر استان (از نظر قدرت خرید، مقدار عایدی وو نرخ بیکاری) می تواند بر عدم توانایی افرادی در وصول چک تاثیر بگذارد.

منبع: فرارو

به "ساکنان استان های تورمی، ناتوان در پاس کردن چک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساکنان استان های تورمی، ناتوان در پاس کردن چک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید