صدور پروانه ساختمانی، شهروند محور و سلف سرویس می گردد

به گزارش وبلاگ بارسلونا، محمد سالاری در نشست تخصصی دستاوردهای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در حوزه ارتقاء کیفیت ساخت و ساز شهر تهران با اشاره به مسائل و چالش های موجود در فرایند ساخت و ساز در شهرهای کشور گفت: متاسفانه طی سال های اخیر در شهرداری تهران، شاهد مسائل و چالش های زیادی در فرایند صدور پروانه و گواهی ها هستیم و صدور یک پروانه و گواهی ساختمانی ماه ها و بعضا بیش از یکسال به طول می انجامد.

صدور پروانه ساختمانی، شهروند محور و سلف سرویس می گردد

وی ادامه داد: در همین راستا چندی پیش، کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران جلسه ای را با حضور رئیس شورا، شهرداران مناطق 22 گانه، معاونین امور مناطق و شهرسازی های شهرداری تهران برگزار کرد و در آن جلسه حدود 50 آیتم از چالش های فراروی صدور پروانه و گواهی ها اعم از مسائلی که موازی کاری سوی دفاتر الکترونیک با شهرسازی مناطق ایجاد گردیده، مسائلی که در استعلام از کمیسیون ماده 7 ایجاد می شود، مسائل ارجاع ناظر از سوی سازمان های نظام مهندسی و فرایند آنالیز نقشه های فاز 2، مشکل دریافت استعلام های سازمان ها و نهادهای درون یا بیرون از شهرداری مطرح شد. پس از آن جلسه، یک آسیب شناسی جدی توسط کمیسیون شهرسازی و معماری مبتنی بر نظرات تمامی ذینفعان انجام شد و آسیب شناسی مذکور رسما به شهرداری تهران و معاون شهرسازی وم عماری اعلام شد و برطرف این مسائل را در اولویت جدی کمیسیون در طول سال دوم فعالیت شورای پنجم قرار دادیم.

سالاری توضیح داد: برای حل این مسائل ما هیچ راهی جز هوشمندسازی سامانه های شهرداری و ارائه خدمات فنی مهندسی بصورت شهروند محور و سلف سرویس نداریم. با تحقق این موضوع دیگر نیازی به مراجعه شهروندان و متولیان ساخت و ساز به شهرسازی های مناطق و دفاتر خدمات الکترونیک وجود ندارد و مجموعه استعلام ها از نهادهای خارج از شهرداری و یا درون شهرداری بصورت سیستمی انجام می شود و لازمه این امر بستر سازی در حوزه هوشمندسازی است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با ابراز تاسف از عدم شکل گیری مدیریت یکپارچه و هماهنگ شهری در کشور بیان نمود: در برخی از حوزه ها مبتنی بر توافقات مدیریت شهری و سازمان ها و نهادها اقدماتی مشابه انجام گردیده و استعلامات بصورت سیستمی انجام می شود. اگر ما بتوانیم ضوابط طرح تفصیلی و تکالیف آن را به شکل کمی تهیه کنیم تا روی سامانه شهرسازی قرار گیرد، دیگر نیازی به تفسیر شوراهای معماری و نظرات شهرداری منطقه، اعضای شورای شهر وکمیسیون های مربوطه نیست و شهروندان می توانند حتی در منزل خود و از طریق اینترنت درخواست پروانه و از همان مسیر هم پروانه را دریافت نمایند.

وی ادامه داد: ممکن است برخی از شهروندان دانش و مهارت لازم برای اینکار را نداشته باشند که می توانند از دفاتری مثل دفاتر الکترونیک، شرکت های فنی مهندسی و یا مهندسین متخصص استفاده نمایند.

کاهش فساد و رانت با هوشمندسازی صدور پروانه

سالاری با اشاره به جلسه چند روز پیش شهردار تهران و تعدای از اعضای شورای شهر با نخبگان مدیریت شهری در خصوص هوشمندسازی اظهارداشت: در این جلسه آقای افشانی قول داد که این کار تاپایان سال عملی شود. البته به زعم من این اقدام تا آخر سال عملی نمی شود چراکه هنوز زیرساخت ها فراهم نیست، توافقات کامل نگردیده و تکالیف طرح تفصیلی هم مانده است اما من فکر می کنم اگر اهتمام شهرداری باشد، این مهم در سال دوم فعالیت شورای شهر پنجم عملیاتی خواهد شد. با این اقدام، هم زمان صدور پروانه و گواهی ها بسیار کاهش می یابد و در کنار آن نیز یک شفاف سازی به تمام معنا صورت خواهد گرفت و نهایتا فساد و رانت قابل توجه در این حوزه نیز کاهش خواهد یافت. و این موضوع باید آنقدر مطرح شود تا تبدیل به مطالبه افکار عمومی و تشکل های حرفه ای و صنفی شود.

ناکارآمدی در ساختارهای تصمیم گیری و تصمیم سازی

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه امروز نهادها و سازمان های خارج از مدیریت شهری به این نتیجه رسیده اند که بدون هماهنگی همه سازمان ها و نهادها نمی توان به وظایف محوله در قانون عمل کرد، گفت: در همین راستا ما شاهد برگزاری اولین جلسه شورای اداری شهر تهران در شهرداری منطقه 4 با محوریت فرمانداری و شهرداری منطقه بودیم و در این جلسه نمایندگان و مسئولین تمام سازمان ها و نهادهای ذی مدخل در اداره شهر و شورایاران، نمایندگان محلات حضور داشتند و به طرح مسائل و چالش های محلات پرداختند و برای برطرف مسائل مصوبه گرفتند. این نشان می دهد که دغدغه ای در سطح سازمان ها و نهادهای ایجاد گردیده که ساختارهای موجود تصمیم گیری و تصمیم سازی در حوزه شهری ما ناکارآمد است و می بایست اصلاحات و تحولات اساسی در آن صورت گیرد.

وی افزود: امروز بعد از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد این همه ناکارآمدی در ساختارهای تصمیم گیری، سیاسی و اداری کشور هستیم. بنابراین می بایست دراین حوزه تحولات اساسی انجام شود تا بتوانیم مسائل را حل کنیم. اینکه بعد از گذشت 4 دهه از انقلاب وقتی مسائل اقتصادی دامنگیر جامعه می شود تازه به فکر تشکیل اتاق مدیریت بحران می افتیم، به معنی ناکارآمدی ساختارهای تصمیم سازی و تصمیم گیری در کشور است.

سالاری با بیان اینکه اکنون بیش از 70 درصد جمعیت کشور در شهرها ساکن هستند گفت: امروز می بایست ما حکمرانی محلی را در کنار حکمرانی ملی و مرکزی بپذیریم و هیچ چاره ای نداریم جز اینکه مجموعه تولی گری ها و تصدی گری های را به پارلمان شهری و مدیریت شهری بسپاریم. دولت و قوای سه گانه باید اختیارات خود در حوزه شهرها را به پارلمان های شهری و حکومت محلی بسپارند و خود به سیاستگذاری ها و نظارت بپردازند و در موضوعات راهبردی و حاکمیتی کنشگری انجام بدهند.

مسئولیت پذیری اجتماعی راهی برای عبور از مسائل موجود

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در ادامه این نشست با تاکید بر لزوم شکل گیری مسئولیت پذیری اجتماعی در تمام سطوح اجتماعی گفت: درکشور ما در تمام سطوح از دولت، نمایندگان مجلس و شورای شهرتا مدیران شهری و متولیان ساخت و ساز و نظام مهندسی و خود شهروندان همه فکر می نمایند که مقصر مسائل موجود سایرین هستند و شاید بخش عمده مسائل و چالش های کشور ما در ابعاد مختلف هم به همین موضوع بر می شود که متاسفانه ما مسئولیت پذیری اجتماعی نداریم.

وی با اشاره به مسائل حوزه ساخت و ساز ادامه داد: متاسفانه اکثر مطالباتی که مردم و متولیان ساخت و ساز در جلسات ملاقات مردمی و مراجعه به شورا و شهرداری دارند برخلاف قانون و طرح تفصیلی و ضوابط نظام مهندسی است.

تداوم بی اعتمادی ها موجبات شکست سازمان های نظام مهندسی خواهد شد

سالاری با اشاره به اینکه بر اساس برآورد سال 94، گردش مالی صنعت ساختمان در کل کشور حدود 80 هزار میلیارد تومان است گفت: این رقم و عدد نشان می دهد که مسئولیت سازمان های نظام مهندسی و اعضای آن در صیانت از سرمایه های مادی و حضور کشور به چه میزان است، این در حالی است که به دلیل عدم توجه به اهداف متعالی این سازمان هرساله شاهد کاهش اعتماد به عملکرد این سازمان ها می باشیم.

وی افزود: نشانه های این روند درفرایند برگزاری انتخابات های هیات مدیره نظام مهندسی مشهود است به نحوی که حدود 7 تا 8 درصد اعضای نظام مهندسی در انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان پایتخت شرکت می نمایند که متاسفانه بخشی از این مشارکت هم با رویکرد یارگیری های مبتنی بر منافع شخصی و گروهی و صرف صنفی شکل می گیرد و همین امر موجب گردیده است تا هرساله، افراد شاخص و نخبه و صاحب نظر کم تری به کاندیداتوری در این عرصه اقبال داشته باشند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اعلام نمود: می بایست تمامی اعضای نظام مهندسی مبتنی بر مسئولیت پذیری فنی و مهندسی و اجتماعی از تمام ظرفیت خود جهت بازگرداندن اعتماد عمومی به صندلی رفیع سازمان های نظام مهندسی را به کار گیرند چراکه این نهاد نقش بسیار تاثیرگذاری در پیشرفت و توسعه کشور و ارتقاء کیفیت ساخت و ساز و صیانت از منابع مادی و معنوی و منابع کشور دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "صدور پروانه ساختمانی، شهروند محور و سلف سرویس می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور پروانه ساختمانی، شهروند محور و سلف سرویس می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید