قدیمی ترین کتاب های موجود دنیا

به گزارش وبلاگ بارسلونا، خبرنگاران: تصور می گردد که نویسندگی و ادبیات برای اولین بار بین 4 تا 7 هزار سال قبل از میلاد ایجاد شده است. از زمان به وجود آمدن نوشتن و کتابت، مجموعه ای باورنکردنی از مواد مختلف برای ضبط متون از جمله خاک رس، ابریشم، سفال، پاپیروس و حتی تابوت استفاده شده است؛ بنابراین سؤال از قدیمی ترین کتاب بازمانده و موجود در دنیا، تا حد زیادی بستگی به نحوه طبقه بندی شما دارد.

قدیمی ترین کتاب های موجود دنیا

امروز با ما در وبلاگ بارسلونا همراه باشید تا با هم لیستی از قدیمی ترین نسخه کتاب هایی که در حال حاضر در جهان وجود دارند را با هم آنالیز کنیم.

10. دفترنامه مادرید (Madrid Codex)

این کتاب در سال 1860 میلادی در اسپانیا کشف شد و یکی از 3 کتاب بازمانده در قالب دفترنامه های مایا از دوران پیشاکلمبی است که طبق گاه نگاری آمریکای مرکزی، مربوط به 900 تا 1521 میلادی است. از آنجا که این مجموعه در موزه آمریکایی مادرید نگهداری می گردد، به همین نام مشهور شده است.

کارشناسان در خصوص تاریخ دقیق نوشتن این کتاب و قدمت آن اختلاف نظر دارند، اگرچه گفته می گردد که قدمت آن به قبل از فتح اسپانیا در قرن شانزدهم میلادی برمی گردد. این کتاب در حال حاضر در موزه ای در شهر مادرید اسپانیا نگه داری می گردد.

سن تقریبی:

494 سال

9. انجبل گوتنبرگ (Gutenberg Bible)

کتاب مقدس گوتنبرگ، که به عنوان کتاب مقدس 42 سطری نیز شناخته می گردد، توسط کتاب گینس، به عنوان قدیمی ترین کتاب چاپ شده مکانیکی جهان ذکر شناخته می گردد که اولین نسخه های آن در سال 1454-1455 میلادی چاپ شد. این کتاب توسط یوهانس گوتنبرگ و در ماینز آلمان چاپ شد و قدیمی ترین کتاب چاپ شده با استفاده از نوع متحرک در غرب محسوب می گردد. اگرچه قرن ها قبل از آن در چین، نمونه هایی از چاپ کتاب مانند الماس ساترا وجود داشته است.

48 نسخه شناخته شده از این کتاب در حال حاضر وجود دارد که 21 نسخه آن کامل است. تصویر فوق مربوط به نسخه است که در کتابخانه عمومی نیویورک وجود دارد.

سن تقریبی:

559 سال

8. کتاب شعر سلتیک (Celtic Psalter)

این کتاب که در اسکاتلند و دانشگاه ادینبورگ نگهداری می گردد نخستین بار در سال 2009 در معرض دید عموم مردم گذاشته شد. تصور می گردد این کتاب جیبی، از قرن یازدهم بر جای مانده باشد. این کتاب به عنوان قدیمی ترین کتاب اسکاتلند نیز شناخته می گردد. مردم می توانند در وبسایت رسمی سایت ادینبورگ نیز از صفحات این کتاب دیدن نمایند.

قدمت تقریبی:

938 سال

7. الماس سوترا (Diamond Sūtra)

قدیمی ترین کتاب چاپ شده تاریخ جهان، یک کتاب مقدس بودایی است که الماس سوترا نام دارد. ﺳﻮﺗﺮﺍ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﻟﻐﻮﯼ ﺑﻪ ﻣﻌﻨﺎﯼ ﺭﯾﺴﻤﺎﻥ ﺍﺳﺖ. ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﻧﺎﻡﮔﺬﺍﺭﯼ، شباهت ﺧﻄﻮﻁ این کتاب ﺑﺎ ﺭﯾﺴﻤﺎﻥﻫﺎی قدیمی است. این کتاب در غاری در چین پیدا شده است که شکل های عجیبی نیز بر روی دیوار این غار بوده اند.

تصور می گردد الماس سوترا کتابی چینی باشد. این کتاب بر روی کاغذی خاکستری چاپ شده است. الماس سوترا توسط مردی به نام وونگ جی، در ماه مه سال 868 میلادی، به دستور والدینش نوشته شده است.

قدمت تقریبی:

1149 سال

6. سیدور، کتاب دعای یهودیان (Siddur)

در سال 2013 میلادی این کتاب کشف شد. سیدور، ﮐﺘﺎﺏ ﻧﻤﺎﺯ و مناجات نامه قوم یهود ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺷﺎﻣﻞ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪﺎﯾ ﺍﺯ ﺩﻋﺎﻫﺎﯼ ﺭﻭﺯﺍﻧﻪ، ﺍﺷﻌﺎﺭ ﻣﺬﻫﺒﯽ ﻭ ﻓﻬﺮﺳﺘﯽ ﺍﺯ ﺑﺮﮐﺎﺗﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺑﻪ ﻗﻮﻡ ﯾﻬﻮﺩ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ.

مورخان بار ها این کتاب را مورد آنالیز و شناخت قرار داده اند و سعی نموده اند متوجه شوند که چگونه بعضی از این دعا ها تکامل یافته اند و چرا نام سیدور بر آن نهاده شده است. اما چیزی که تعیین است این است که سیدور یکی از قدیمی ترین و باارزش ترین کتاب های حال حاضر در جهان است.

قدمت تقریبی:

1173 سال

5. کتاب کیلز (Kells)

کتاب کیلز در کتابخانه ای در پایتخت ایرلند، شهر دوبلین نگهداری می گردد و تصور می گردد که در حدود سال 800 میلادی توسط راهبان سلتی نوشته شده باشد.

این کتاب ﻧﺴﺨﻪ ﺧﻄﯽ ﻭ ﺗﺬﻫﯿﺐ ﺷﺪﻩ ﮐﺘﺎﺏ ﮔﺎﺳﭙﻞ ﺩﺭ ﺯﺑﺎﻥ ﻻﺗﯿﻦ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺷﺎﻣﻞ ﭼﻬﺎﺭ ﺍﻧﺠﯿﻞ ﻋﻬﺪ ﺟﺪﯾﺪ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﻧﻮﺷﺘﺎﺭﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻣﺘﻮﻥ ﺩﯾﺒﺎﭼﻪ ﻭ ﺟﺪﺍﻭﻝ ﻣﺮﺗﺒﻂ با ﺁﻥ ﻣﯽﺑﺎﺷﺪ. کتاب کیلز در حقیقت یک شاهکار از خوشنویسی غربی است و نشان دهنده اوج روشنایی در طراحی و هنر سلتی است.

قدمت تقریبی:

1219 سال

4. انجیل کاتبرت (St Cuthbert Gospel)

قدیمی ترین کتاب موجود در اروپا، انجیل کاتبرت است که در سال 2012 توسط کتابخانه انگلیس و از طریق یاری های مردمی، به مبلغ 9میلیون دلار خریداری شد و به یکی از گران قیمت ترین کتاب های جهان تبدیل شد.

این کتاب در سال 698 میلادی از طریق رهبر اولیه مسیحیان انگلیس، سن کاتبرت در جزیره لیندیسفارن دفن شده بود. راز سالم ماندن این کتاب نیز موضوعی جالب است که تا کنون کسی متوجه آن نشده است. نسخه دیجیتالی این کتاب نیز در وبسایت رسمی کتابخانه انگلیس به راحتی قابل دسترسی است.

قدمت تقریبی:

1321 سال

3. کتابخانه نجع حمادی (Nag Hammadi Library)

ﺩﺭ ﺩﺳﺎﻣﺒﺮ ﺳﺎﻝ 1945، ﺩﺭ ﻧﺰﺩﯾﮑﯽ ﺷﻬﺮ نجع حمادی ﻭ ﺩﺭ ﯾﮏ ﺯﻣﯿﻦ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ، ﺩﻫﻘﺎﻧﯽ ﻣﺼﺮﯼ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﻣﺤﻤﺪ ﺍﻟﺴﻤّﺎﻥ، ﮐﻮﺯﻩﺍﯼ ﺣﺎﻭﯼ 12 ﻃﻮﻣﺎﺭ ﺭﺍ ﮐﺸﻒ ﮐﺮﺩ که ﺩﺭ ﺁﻥ چند انجیل ﻭ ﮐﺘﺐ ﮔﻨﻮﺳﺘﯿﮏ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻗﺮﻥ ﭼﻬﺎﺭﻡ ﻭ ﺳﻮﻡ ﻣﯿﻼﺩﯼ نیز وجود داشت. این کتاب ها که به زبان قبطی نوشته شده اند امروزه در موزه قبطی ها در شهر قاهره نگهداری می شوند.

قدمت تقریبی:

1693

2. صفحات طلایی پیرگی (Pyrgi Gold Tablets)

در سال 1964 در حالی که گروهی در شهر پیرگی ایتالیا مشغول حفاری بودند، این سه صفحه طلایی را کشف کردند که حدس زده می گردد قدمت آن ها به حدود 500 سال قبل از میلاد برمی گردد.

محققان می گویند که در لبه این صفحات سوراخ هایی وجود دارد و این صفحات در ابتدا به یکدیگر متصل بوده اند. دو عدد از این صفحه ها با زبان اتروسایی نوشته شده اند و صفحه سوم نیز به زبان فنیقی نوشته شده است. این سه صفحه امروزه در موزه ملی اتروسایی ها در شهر رم نگهداری می شوند.

قدمت تقریبی:

2519 سال

1. کتاب طلایی اتروسایی ها (Etruscan Gold Book)

یکی از قدیمی ترین کتاب های چند صفحه ای در جهان که قدمت آن به 660 سال قبل از میلاد بازمی گردد، کتاب طلایی اتروسایی ها است. این کتاب نزدیک به 75 سال پیش، در حفاری کانالی در رودخانه استروما در کشور بلغارستان کشف شده است.

این کتاب از 6 ورقه طلای 24 عیار ساخته شده است و توسط حلقه هایی به هم متصل شده اند. این کتاب توسط یک اهدا نماینده ناشناس به موزه تاریخ ملی بلغارستان در شهر صوفیه اهدا شد.

قدمت تقریبی:

2673 سال

منبع: wiganlanebooks

منبع: برترین ها

به "قدیمی ترین کتاب های موجود دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین کتاب های موجود دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید