کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور ، شرایط ناامید کننده در تهران

به گزارش وبلاگ بارسلونا، معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به کاهش حدود 55 درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا از سوی مردم و اصناف، از تعطیلی بیش از 250هزار واحد صنفی و صنعتی به این دلیل اطلاع داد و گفت: متاسفانه شرایط رعایت پروتکل ها در شهر تهران نسبت به سایر استان ها ناامیدکننده تر است و ناچار به برخوردهای قضایی و حقوقی با متخلفان هستیم.

کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور ، شرایط ناامید کننده در تهران

به گزارش وبلاگ بارسلونا از ایسنا، مهندس محسن فرهادی در ارتباط ویدیو کنفرانسی با وبلاگ بارسلونا، گفت: ستاد ملی کرونا در جلسه روز 17 خرداد ماه، مصوبات و تصمیمات مهمی را داشت؛ از جمله اینکه اجازه یکسری بازگشایی ها مانند بازگشایی مهدهای کودک ها، شروع به کار تورهای سیاحتی از تاریخ 24 خرداد ماه و شروع فعالیت های فرهنگی مانند سینماها، تئاتر و ... از یکم تیر ماه، صادر شد.

وی اضافه کرد: در عین حال ستاد ملی مقابله با کرونا دو مصوبه مهم دیگر هم داشت؛ اولین مصوبه این بود که کلیه دستگاه های اجرایی کشور را موظف کرد که با کرونا زندگی نموده و تمام برنامه ها و پروژه های عملیاتی شان را با وجود و زندگی با کرونا اجرایی و عملیاتی نمایند. مصوبه مهم دیگر تشدید کنترل ها بر روی اجرای پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و رعایت الزامات محیط و کار در فضای کسب و کار و صنعت بود.

کاهش حدود 55 درصدی اجرای پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و اصناف

وی درباره چگونگی اجرای پروتکل های بهداشتی از سوی اصناف مختلف و مردم اضافه کرد: تا 27 اردیبهشت ماه شرایط اجرای پروتکل ها در کشور در حد مطلوب بود و تا میانگین 77.57 درصد مردم و کسب و کارها پروتکل های بهداشتی را رعایت می کردند که در شهر تهران به 56 درصد می رسید.

فرهادی ادامه داد: متاسفانه تا 15 خرداد ماه این میانگین در کل کشور به 22.66 درصد نزول کرد و متاسفانه شهر تهران که گلوگاه اصلی مراودات و کسب و کار در کل کشور است، به 10.54 درصد نزول کرد که این موضوع زنگ خطری را برای ما به صدا درمی آورد. باید توجه کرد که عملا زمانی می توانیم بازگشایی ها را انجام داده و ادامه دهیم و با کرونا همزیستی کنیم و با سلامت فعالیت کنیم که پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم. شرایط مترو، اتوبوس و تاکسی هم به هیمن منوال است و هم از مردم و هم از ارائه دهندگان خدمات عمومی خواهش می کنم که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند.

تشدید نظارت ها بر اجرای پروتکل های بهداشتی و احتمال بعضی تعطیلی ها

وی همچنین گفت: همانطور که رییس جمهور اعلام کردند، بازگشایی خاص ایران نیست و در همه جای جهان این بازگشایی ها را انجام می دهند. نکته مهم این است که بازگشایی ها را با نظارت های تشدید یافته و قانونی انجام دهیم و خدمت گیرنده و خدمت دهنده، با هم در این زمینه یاری نمایند. ما هر دو شیوه را انتخاب کردیم. بر این اساس به تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور اعلام کردیم که نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی را تشدید نمایند. این تشدیدها متاسفانه برخلاف میل پیش بینی می کنیم با یکسری تعطیلی ها همراه باشد.

تعطیلی بیش از 250هزار واحد صنفی و صنعتی تا کنون

وی ادامه داد: تا به امروز بیش از 250 هزار واحد صنفی و صنعتی در کل کشور به دلیل عدم اجرای پروتکل های بهداشتی تعطیل شدند که رقم بزرگی است و طبیعتا باید این موارد کاهش یابد. اجرای پروتکل فقط از سوی خدمت دهنده نیست، بلکه خدمت گیرنده هم باید پروتکل ها را رعایت کند. من همچنان تقاضا دارم که مردم جمیعا پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند. اگر بخواهیم زندگی و کسب و کار را با ویروس داشته و بیمار نشویم، باید این موارد را رعایت کنیم.

بیشترین تخلفات مربوط به رستوران ها و سفره خانه ها

وی درباره جزییات تعطیلی بعضی اصناف به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی نیز گفت: این تعطیلی ها در مکان هایی اجرا شده که از نظر ما اهمیت بیشتری داشته و حجم مراودات شان بیشتر بوده است. حجم عمده ای از این مراکز رستوران ها و سفره خانه هایی بودند که بر اساس مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا فعالیت شان را شروع کردند، اما به صورت غیرمجاز مواد دخانی هم عرضه نموده اند. یکسری هم مربوط به تالارهای پذیرایی است که مراسم های تجمعی برگزار کردند مانند ختم یا عروسی. عمدتا این دو گروه بیش از سایر اصناف تعطیل شده اند البته بعضی از مکان های بین مسیری نیز که پروتکل ها را رعایت نکردند نیز تعطیل شده اند.

شرایط ناامید نماینده در تهران

وی اضافه کرد: شرایط رعایت پروتکل ها در شهر تهران نسبت به سایر استان ها به دلیل جمعیت و حمل و نقل زیاد و مسافرت های درون شهری و فعالیت و عدم رعایت پروتکل ها از سوی مکان هایی مانند پاساژها که گلوگاه های تجاری و کسب و کار استان های دیگر هم هستند، مقداری ناامید نماینده تر است. بر همین اساس باید آموزش و اطلاع رسانی را در دستور کار قرار دهیم. ما هم برخلاف میل مان برخوردهای قضایی و حقوقی را با متخلفین انجام می دهیم.

قلیان همچنان ممنوع

فرهادی درباره مصرف دخانیات و به ویژه قلیان در شرایط کرونایی، گفت: در همه گیری کرونا ممنوعیت مصرف مواد دخانی حساسیت بیشتری دارد؛ چراکه این بیماری تنفسی است و شلنگ و تجهیزات قلیانی که استفاده می گردد، عمومی بوده و به راحتی می تواند منجر به انتقال کرونا گردد. حتی اگر شلنگ یکبار مصرف باشد، نباید تصور کرد که لوله قلیان فاقد ویروس است. زیرا تصور اشتباهی است. تمام اجزای قلیان و حتی داخل آب آن هم می تواند ویروس را منتقل کند.

احتمال بازگشایی پلکانی تالارهای پذیرایی

وی درباره بازگشایی تالارهای پذیرایی نیز گفت: تا به امروز مصوبه ای برای بازگشایی تالارهای پذیرایی نداشتیم. البته طبیعتا این موضوع در دستور کار نهاده شده است و احتمالا تالارهای پذیرایی به صورت پلکانی بازگشایی شوند. پیشنهادمان این است که با توجه به گرم شدن هوا تالارهای روباز شاید بتوانند زودتر از سایر تالارها فعالیت شان را شروع نمایند. البته تعداد زیادی از تالارها به صورت زیرزمینی خدمات دهی می نمایند، اما این کار غیرقانونی است. از همین جا از اتاق های اصناف ایران و خصوصا اتاق اصناف تهران، می خواهیم که طبق وظایف شان مطابق ماده 17 قانون نظام صنفی، نظارت هایشان را تشدید نموده و با بازرسان ما در دانشگاه های علوم پزشکی همکاری مشترک نمایند تا بتوانیم با متخلفین برخورد کنیم.

الزام ثبت نام مهدکودک ها در سامانه وزارت بهداشت

فرهادی در پاسخ به سوالی درباره جزییات بازگشایی مهدهای کودک، گفت: واقعیت این است که مهدهای کودک در شرایط عادی هم از حساسیت های زیادی برخوردارند؛ چراکه خردسالان و بچه ها و شیرخواران در این مراکز نگهداری می شوند و ما همواره به این مراکز به عنوان مراکزی بسیار مهم و کلیدی نگاه می کردیم. طبیعتا در زمینه بازگشایی این مراکز نیز حساسیت هایی داریم. پروتکل بهداشتی آن بارگذاری شده و کلیه مهدهای کودک موظفند که در سامانه Salamat.gov.ir ثبت نام نمایند و مجوزها را اخذ نمایند. باید توجه کرد که این مراکز بیش از گذشته باید موارد بهداشتی را رعایت نمایند. البته رعایت بهداشت فردی، بهداشت مهدکودک و بهداشت مواد غذایی داخل این مراکز، موضوع جدیدی نیست و از گذشته وجود داشته که در شرایط کرونا مقداری تشدید می گردد.

وی اضافه کرد: در عین حال خواهشم از مدیران مهدکودک ها این است که نسبت به سلامت بچه ها و مربیان، حساسیت و کنترل بیشتری داشته باشند و حتما وارد سامانه غربالگری شده و خوداظهاری نموده و شرایط سلامت آنها را به صورت روزانه اعلام نمایند. به محض مشاهده علائم و یا شک به آن حتما از ورودشان به مهدهای کودک خودداری نموده و به مراکز خدمات جامع 16 ساعته ای که در کل کشور راه اندازی شده، مراجعه و سلامت شان را چک نمایند.

اهمیت تهویه و گندزدایی صحیح در مهدکودک ها

فرهادی ادامه داد: نکته مهم در مهدهای کودک وجود تهویه است. نحوه استفاده از کولرهای آبی، گازی و تهویه مطلوب را جدی گرفته و دریچه های کولر را تا حد امکان به سمت افراد نگذارند و به طور غیرمستقیم باشد و تا جایی که امکان دارد، حتما پنجره ها را هم برای هوادهی طبیعی باز نمایند. نکته مهم دیگر در مهدهای کودک بحث استفاده از مواد ضدعفونی نماینده و گندزدا است که باید از آن ها مطابق دوزهایی که در پروتکل ها اعلام کردیم، استفاده نمایند؛ چراکه می توانند به سلامت ریه بچه ها آسیب بزنند. حتما قبل از اینکه بچه ها در مهد حاضر شوند، این اقدام انجام گردد و از ترکیبات کلره تا حد امکان در اتاق ها استفاده نگردد و اگر هم می خواهند استفاده نمایند، قبل از حضور بچه ها انجام گردد، هوادهی خوب اتفاق افتد و سپس بچه ها وارد شوند. زیرا این مواد می توانند آلرژی تنفسی ایجاد نمایند و مسائل تنفسی را به وجود آورند که خطرش کمتر از کرونا نیست.

گلایه از شرایط مترو

فرهادی درباره شرایط مترو نیز گفت: گلایه ها نسبت به شرایط مترو کاملا درست است و ما هم این گلایه ها را رسما اعلام کردیم. طبیعتا اجرای طرح ترافیک در کنار بازگشایی مراکز کسب و کار و ادارات، حجم ترددها را افزایش می دهد و امکانات شهرداری تهران و شهرداری های سایر استان ها محدود است و ضروری است که ناوگان عمومی تقویت گردد. با همین ناوگان کم، رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی الزامی است. حتی اگر ماسک بزنیم، اما در مترو و اتوبوس و... تراکم جمعیت داشته باشیم، قطعا ماسک فاقد ارزش می گردد.

ترددهای غیرضرور ممنوع

وی در این باره اضافه کرد: اتوبوس ها اعم از برون شهری و درون شهری و هواپیماها باید با 50 درصد ظرفیت شان استفاده نمایند. همانطور که در مصوبه ستاد هم در زمینه سینماها و مراکز فرهنگی و هنری این درصد دیده شده است. اگر طرح ترافیک را اجرا کنیم، ترددهایمان رو به افزایش باشد و پروتکل ها را رعایت نکنیم، این شرایط در متروها و خطوط حمل و نقل مان ادامه خواهد داشت. باید حمل و نقل عمومی تقویت گردد و مردم همچنان از ترددهای غیر ضروری اجتناب نموده و تردد را کماکان برای تهیه ارزاق و سر کار رفتن انجام دهند. اگر این موارد را رعایت کنیم در تهران هم شاهد کاهش تراکم خواهیم بود.

فرهادی درباره ارائه امکانات و تجهیزات حفاظت فردی به بعضی از اصناف مانند اغذیه فروشی ها، نانوایی ها و... گفت: مطابق مصوبه ستاد ملی کرونا در همان ابتدا توزیع ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی نماینده و گندزدا تحت تولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت نهاده شد. ضمن احترام به یاری های اتحادیه ها و اصناف، فکر می کنم وظیفه تعیین تامین این اقلام با خود صنف است که از طریق وزارت صمت بتوانند این مشکل را برطرف نمایند.

چگونگی صدور کارت سلامت برای اغذیه فروشی ها و نانوایی ها

فرهادی در زمینه صدور کارت سلامت برای اغذیه فروشی ها، نانوایی ها و ...، گفت: در زمینه صدور کارت بهداشت هم تغییری نداشتیم و تمام دست اندرکاران مواد غذایی از طبخ گرفته تا فرآوری آن ها، مدت زمان کارت سلامت شان شش ماهه است مانند نانوایان، آشپزها و کسانی که سرو غذا را بر عهده دارند. افراد دیگری که بر روی طبخ تاثیر مستقیم ندارند، مانند بسته بندی اتوماتیک نیز مدت زمان کارت بهداشت شان یک ساله است.

امکان انتقال کرونا از طریق استخرها؛ آری یا خیر؟

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق آب و آب تنی کردن در استخر یا رودخانه ها، گفت: بر اساس آخرین مستندات علمی، ویروس کرونا از طریق آب منتقل نمی گردد، اما می تواند در آب حضور داشته باشد. خوشبختانه میزان کلر آزاد باقی مانده که در آب شرب یا استخرها زده می گردد، به راحتی ویروس کرونا را از بین می برد. بر همین اساس در آب شرب شهری تا به امروز موردی از جداسازی ویروس کرونا نداشتیم و اصلا جزو شاخص های کنترلی مان هم نیست. در استخرهای شنا از خود آب استخر نگرانی نداریم، زیرا میزان کلر باقی مانده و کدورت آب طبق استاندارد است و سیستم تصفویه، اجازه فعالیت ویروس کرونا در آب را نمی دهد.

وی اضافه کرد: البته از آنجایی که فضاهای مشترک در استخرها زیاد است و از ورودی استخر شروع می گردد و راهروها، حمام و دوش، سرویس های بهداشتی، رختکن ها و سایر سطوح را هم شامل می گردد و ویروس کرونا می تواند از طریق این سطوح منتقل گردد و بر همین اساس ما در این زمینه حساسیت داریم.

بازگشایی کدام ورزش ها همچنان ممنوع است؟

فرهادی تاکید نمود: در زمینه آب تنی در رودخانه ها، مشکل بیماری منتقله از طریق آب آلوده ممکن است مطرح گردد. به عنوان مثال باید درباره شنا در رودخانه ای که تحت کنترل نیست و سلامتش معلوم نیست، احتیاط های لازم انجام گردد. در عین حال در مناطق سفید، کلیه فعالیت های ورزشی از جمله استخرها ممنوعیتی ندارد. در شهرها و مناطق زرد هم باشگاه ها و استخرهای روباز می توانند فعالیت نمایند که البته ابتدا منوط به تایید وزارت ورزش و تاییدیه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مربوطه است. در مناطق زرد و خصوصا مناطق قرمز، کلیه ورزش های برخوردی مانند کشتی، کاراته و جودو و... فعلا ممنوع هستند. طبیعتا استخرهای شنا هم در مناطق قرمز فعلا ممنوعیت دارند.

شرایط مطلوب فاصله گذاری در حرم های مطهر

فرهادی در پاسخ به سوالی درباره آخرین شرایط اماکن زیارتی نیز گفت: بر اساس آخرین مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، محدودیت فعالیت زمانی برای حرم های مطهر برداشته شد. همچنین تولیت ها موظف شدند در زمینه نظارت با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت بهداشت فعال باشند. بر اساس آخرین گزارش ها، تولیت ها از نظر فاصله گذاری تقریبا به وظیفه خود عمل نموده اند و شرایط فاصله گذاری در حرم های مطهر مطلوب است.

وی در خاتمه صحبت هایش گفت: البته تا کنون مصوبه ای برای زیارت ضریح نداشتیم. نمازهای یومیه هم در مساجد در همه مناطق بازگشایی شده و برای نمازهای آدینه، علاوه بر مناطق سفید، مناطق زرد هم باز شده است. البته نماز آدینه شهر تهران به آنالیز دقیق تر احتیاج دارد.

منبع: جام جم آنلاین

به "کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور ، شرایط ناامید کننده در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور ، شرایط ناامید کننده در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید