کودهای زیستی ایرانی به کمک گیاهان آمدند

به گزارش وبلاگ بارسلونا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهدی رستمی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با بیان اینکه همزیستی قارچ با گیاه مقاومت آن را افزایش می دهد، مطرح کرد: مایکوریزا یا همزیستی بین انواع قارچ ها با ریشه درختان یا گیاهان میزبان، زمینه ساز یک زندگی بهتر برای هر دو سوی این همزیستی می گردد.

کودهای زیستی ایرانی به کمک گیاهان آمدند

وی اضافه کرد: اسپورهای قارچ بر روی ریشه می نشینند و دور ریشه درخت یا گیاه میزبان یا زیر خاک رشد می نمایند. این همزیستی باعث می گردد گیاه نسبت به تنش های زیستی و غیر زیستی از مقاومت بالایی برخوردار شده واین خاصیت ها به گیاه نیز منتقل گردد.

رستمی با اشاره به فراوری کودهای زیستی با تکیه بر سازوکار همزیستی میان قارچ و گیاه، اعلام کرد: در تعامل و هم زیستی میان این دو، گیاه به دلیل برخورداری از کلروفیل یا سبزینه، نقش فتوسنتز، فراوری مواد مغذی و رساندن آن به قارچ را عهده دار می گردد. از سوی دیگر قارچ نیز گیاه را در برابر تنش های زیستی و غیر زیستی مقاوم می نماید.

این فعال فناور، شوری، خشکی، گرما یا سرمای شدید و عناصر سنگین و آلوده را از مهم ترین تنش های غیر زیستی دانست و گفت: این کود زیستی همچنین گیاه را در برابر ویروس ها، باکتری ها و هماتوم به عنوان مهم ترین تنش های زیستی مقاوم می نماید.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره سازوکار رشد قارچ و یاری آن به گیاه خاطر نشان کرد: اسپور یا بذر قارچ هنگامی که در مجاورت ریشه گیاه قرار گیرد، ارتباط و همزیستی خود را شروع می نماید، به طوری که یک سر قارچ به داخل ریشه گیاه و سر دیگر آن خارج از گیاه رشد می نماید.

وی اضافه کرد: این کودهای زیستی برای نخستین بار در کشور کانادا فراوری شد و کشورهایی مانند آلمان، استرالیا و آمریکا عمده ترین فراورینمایندگان این کودها هستند. در کشورمان نیز تا چند سال پیش در حد پژوهش ها و فراوری آزمایشگاهی این کار دنبال می شد. اما از سال 94 توانستیم این محصول را فراوری کنیم و سپس به فراوری انبوه برسانیم.

رستمی اعلام کرد: در صورت دریافت مجوزها و ایجاد زمینه های حمایتی در بازار داخلی، ظرفیت بسیار خوبی هم در بازار کشورمان و نیز کشورهای همسایه و در حال توسعه برای صادرات این کود وجود دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کودهای زیستی ایرانی به کمک گیاهان آمدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کودهای زیستی ایرانی به کمک گیاهان آمدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید