5 نشانه که از نزدیک بودن مرگ کارت گرافیک خبر می دهند

به گزارش وبلاگ بارسلونا، کارت گرافیک یکی از گران ترین قطعات پی سی گیمینگ محسوب می گردد و به همین دلیل خراب شدن آن هزینه های زیادی را به دوش فرد موردنظر می اندازد. با وجود اینکه کارت گرافیک دوام بالایی دارد، اما در شرایط نامناسب و گرمای زیاد عمر آن به طور قابل توجهی کاهش پیدا می نماید. خوشبختانه در بین کارت گرافیک های روبه مرگ چندین نشانه مشترک وجود دارد که در ادامه به 5 مورد از این علائم می پردازیم.

5 نشانه که از نزدیک بودن مرگ کارت گرافیک خبر می دهند

افزایش مسائل گرافیکی

مسائل گرافیکی هیچوقت خبر خوبی نیستند و به نوعی از وجود مسائل جدی در کارت گرافیک خبر می دهند. عمدتا هنگام اجرای بازی ها می توانید این مسائل را ببینید که از بین آن ها می توانیم به مواردی مانند رندر نامناسب برای بافت ها، قرارگیری المان های تصادفی و پدیده پارگی نمایشگر (screen tearing) اشاره کنیم. اما گاهی اوقات در خارج از فضای بازی هم ممکن است با مسائل گرافیکی روبرو شوید.

صدای عجیب و غریب فن

فن های رو به مرگ به خودی خود از خرابی کارت گرافیک خبر نمی دهد اما اگر این مشکل را رفع نکنید، ممکن است کارت گرافیک به علت گرم شدن بیش از حد با خرابی روبرو شود. زمانی که کارت گرافیک تحت فشار زیادی قرار می گیرد، فن ها نباید صدای عجیب و غریبی داشته باشد. از سوی دیگر تمام این فن ها باید به درستی کار خود را انجام دهند. بنابراین همیشه باید دمای کارت گرافیک را آنالیز کنید تا از درست کار کردن فن ها مطمئن شوید.

اگر یکی از این فن ها کار خود را به خوبی انجام ندهد، فشار بیشتری به دیگر فن ها وارد می شود و باید سریع تر بچرخند و در نتیجه سروصدای بیشتری راه می اندازند.

کرش کردن کامپیوتر

از دیگر نشانه های مرگ کارت گرافیک می توانیم به کرش کردن و ریست شدن پیاپی کامپیوتر اشاره کنیم. اگر مثلا حین اجرای بازی کامپیوتر ریست می شود، باید به این مشکل به طور جدی توجه کنید. البته در زمینه کرش کردن کامپیوتر عوامل زیادی نقش دارند و نمی توانیم صرفا کارت گرافیک را مقصر اصلی قلمداد کنیم.

اما اگرچه ممکن است قطعاتی مانند رم، پردازنده و حافظه SSD دچار مشکل شده باشد، اما شاید کارت گرافیک سیستم در حال کشیدن نفس های آخرش است و به همین دلیل با این مشکل روبرو می شوید.

افت فریم قابل توجه در بازی ها

از دیگر نشانه های مربوط به خراب شدن کارت گرافیک می توانیم به افت فریم قابل توجه در بازی ها اشاره کنیم. اگرچه بالا و پایین شدن فریم ریت بازی ها کاملا طبیعی است، اما در هر صورت باید محدوده مشخصی داشته باشد. در صورت برخورد با این مشکل، باید گرمای کارت گرافیک را آنالیز کنید. اگر این قطعه بیش از حد گرم می شود، احتمالا با مشکل فن روبرو هستید و باید فن یا فن های معیوب را درست کنید. اما اگر دمای کارت گرافیک بالا نیست و همچنان با این مشکل روبرو می شوید، پس به نظر می رسد باید خودتان را برای مرگ کارت گرافیک آماده کنید.

صفحه آبی مرگ

در نهایت باید به صفحه آبی مرگ ویندوز اشاره کنیم که نمایش آن به عوامل متنوعی برمی شود و کارت گرافیک یکی از این عوامل محسوب می شود. اگر مرتبا با این صفحه روبرو می شوید، باید هرچه زودتر منشأ اصلی مشکل را پیدا کنید و در این میان شاید کارت گرافیک مقصر اصلی این اتفاق باشد.

با خراب شدن کارت گرافیک، چه کاری از دست ما ساخته است؟

اگر مثلا مشکل از فن ها باشد، می توانید آن ها را تمیز کنید و اگر یکی از آن ها به طور کامل از کار افتاده، یک تعمیرکار می تواند فن موردنظر را تعویض کند. البته چنین کاری چندان ساده نیست و متحمل هزینه قابل توجهی می شوید. اگر هم بخش های اصلی کارت گرافیک دچار مشکل شده، عملا هیچ راه چاره دائمی برای بهبود اوضاع وجود ندارد و باید به ناچار کارت گرافیک تازهی بخرید.

اما واقعیت این است که کارت گرافیک ها عمر بسیار بالایی دارند و حتی در صورت استفاده برای استخراج رمز ارز هم چند سالی دوام می آورند. به همین دلیل با خرید کارت گرافیک تازه تا سال ها می توانید از آن بهره ببرید. فقط بهتر است همیشه محیط داخلی کیس را تمیز نگه دارید تا گرد و غبار برای فن ها مسئله ای ایجاد نکنند.

منبع: Make Use Of

منبع: دیجیکالا مگ

به "5 نشانه که از نزدیک بودن مرگ کارت گرافیک خبر می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نشانه که از نزدیک بودن مرگ کارت گرافیک خبر می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید