8 عادت روزانه برای تقویت هوش هیجانی

به گزارش وبلاگ بارسلونا، چرا باید هوش هیجانی خود را تقویت کنیم؟ شاید علت این موضوع این باشد که بخواهیم کنترل زندگیمان را در دست بگیریم. به صورت کلی سه چیز را در زندگی می توانیم کنترل کنیم: افکار، رفتار و احساساتمان که مهم ترین آن ها احساسات است زیرا افکار و رفتارمان را راهنمایی نموده و به آن ها جهت می دهد. در واقع حدود 80 درصد یا بیشتر تصمیم ها و اقدام ها از احساساتمان ناشی می شوند. اگرچه احساسات سخت ترین قسمت برای کنترل کردن هستند زیرا تاثیر مستقیم ما روی احساسات مان کمترین مقدار است.

8 عادت روزانه برای تقویت هوش هیجانی

در دست گرفتن کنترل احساسات احتیاجمند این مساله است که هوش هیجانی خود که توانایی آگاهی از احساسات و مدیریت آن ها است را در خود ایجاد و تقویت کنید. با دنبال کردن عادت های روزانه ای که در این مطلب معرفی نموده ایم، می توانید مهارت های هوش هیجانی خود را تقویت نموده و کنترل بیشتری روی خود و زندگیتان داشته باشید.

1. احساسات خود را با تاخیر ابراز کنید

آیا تا به امروز تجربه واکنش شدید در یک موقعیت فشرده را داشته اید که پس از آن پشیمان شده و آرزو نموده اید که کاش می توانستید به عقب بازگردید؟ تجربه چیزی که در یک لحظه گفته اید و پس از آن پشیمان شده باشید چطور؟ فرقی نمی نماید که این واکنش های لحظه ای به ندرت اتفاق می افتند یا چیزهایی هستند که به صورت مکرر در زندگی خود تجربه می کنید، به هر حال فواید و مزیت های بسیار زیادی در ایجاد تاخیر در ابراز احساسات وجود دارد.

اما در ابتدا بیایید درباره چگونگی کارکرد فکر و دو سیستم تفکر آن صحبت کنیم. سیستم اتوماتیک به احساسات و شهودمان پاسخ می دهد، در حالی که سیستم عامدانه تفکر منطقی مان را منعکس می نماید. از آنجایی که سیستم عامدانه کند است، به زمان زیادی برای فعال سازی و بازتاب خطاهایی که سیستم اتوماتیک انجام می دهد احتیاج دارد. برای رفع این مساله باید عادتی را در خود ایجاد کنید به این صورت که قبل از رفتار یا تصمیم گیری بر اساس احساسات تا ده بشمارید. این کار باعث فعال شدن سیستم عامدانه و آنالیز احساسات قبل از نمایش و ابراز آن ها می گردد. درک ساده چگونگی عملکرد این دو سیستم و کمی وقت گذاشتن قبل از نشان دادن واکنش باعث می گردد بتوانید کنترل بیشتری روی احساسات خود داشته باشید.

2. ژورنال نویسی انجام دهید

نوشتن افکار و احساسات به صورت منظم برای تقویت هوش هیجانی بسیار مفید است. ژورنال نویسی بعلاوه به عنوان یک روش مراقبت از خود عمل می نماید که خلاقیت و خودآگاهی را هم بهبود می بخشد. باوجود اینکه هیچ قانون دقیقی برای ژورنال نویسی وجود ندارد، اما آن را به عادت روزانه ای تبدیل کنید که هر روز انجام می دهید. فعالیت ژورنال نویسی صبحگاهی یا عصرگاهی که شامل سه عادت مرتبط با هوش هیجانی است را ایجاد کنید:

  • درباره خودتان و احساساتتان در لحظه ژورنال نویسی انجام دهید.
  • درباره چیزی که از احساسات خود در روز گذشته یاد گرفتید ژورنال بنویسید.
  • درباره جایی که برای تقویت هوش هیجانی خود شامل توانایی شناخت و مدیریت احساسات می خواهید در طول زمان تمرکز کنید ژورنال بنویسید.
  • به خاطر داشته باشید نکته کلیدی شروع کار و استمرار در اجرای آن است. کار را با انتخاب یک روش ژورنال نویسی ساده کنید. امکان نوشتن با دست، تایپ کردن، استفاده از یک دستگاه ضبط نماینده صدا یا انتخاب یک اپلیکیشن ژورنال نویسی وجود دارد.

هم زمان با شروع تمرین کردن عادت هایی که در این مطلب معرفی نموده ایم، چیزهایی که در ژورنال نوشته اید را هر چند مدت یکبار مرور کنید. این یک روش بسیار عالی برای آنالیز موانع قبلی و اندازه پیشرفت تان خواهد بود.

3. مدیتیشن انجام دهید

مدیتیشن یک روش دیگر برای تقویت هوش هیجانی است و می تواند مسیرهای عصبی جدیدی برای یاری به مدیریت استرس و احساسات ایجاد کند. به صورت خاص مدیتیشن می تواند به افرادی که با معیارهای سنتی احساسات در حال جدال هستند و به سختی احساسات خود را بروز می دهند یاری کند. مطالعات بعلاوه نشان داده اند که مدیتیشن به افرادی که نمی توانند به صورت سازنده با احساسات خود برخورد نمایند هم یاری می نماید.

دو نوع مدیتیشن که توصیه می گردد آن ها را انجام دهید:

  • انجام ده دقیقه مدیتیشن فکر خالی یا ذاذن (Zazen): هدف این نوع مدیتیشن پاک سازی و آرام کردن فکر است. برای انجام این مدیتیشن چهارزانو نشسته و سپس نفس کشیده، فکر خود را خالی نموده و سعی کنید به هیچ چیزی فکر نکنید. مدیتیشن ذاذن به شما یاری خواهد نمود که تمرکز و دقت بیشتری داشته باشید و به توجه بیشتر روی احساسات هم یاری خواهد نمود.
  • انجام پنج دقیقه مدیتیشن عشق و مهربانی: این نوع مدیتیشن به مدیریت احساسات در برابر سایر افراد یاری نموده و باعث غنی تر شدن و مثبت تر شدن احساسات می گردد. با انجام این مدیتیشن می توانید ارتباطات خود و احساس مثبت نسبت به افراد مورد علاقه خود را تقویت کنید. این روش می تواند با تصویرسازی افرادی که در زندگی تان هستند، تمرکز بر آن ها و فکر کردن به این افراد با ارسال و دریافت عشق و مهربانی به آن ها و از آن ها انجام گردد.

4. یوگا انجام دهید

به احتمال زیاد مطالب بسیاری درباره فواید سلامتی یوگا شنیده اید اما در این مطلب می خواهیم بر تاثیر آن روی هوش هیجانی تمرکز کنیم. تمرین یوگا به افراد می آموزد که در لحظه حال باشند، آن ها را به خودآگاه بودن تشویق نموده که در نهایت باعث یاری به تشخیص آسان تر احساسات می گردد. احساسات اغلب به صورت فیزیکی و جسمی نمایان می شوند بنابراین آگاهی از بدن به آگاهی بیشتر از احساسات، توانایی تمایز بین احساسات و مدیریت بهتر آن ها یاری می نماید. سعی کنید روزانه حداقل 15 دقیقه یوگا را در برنامه خود قرار دهید.

5. به صورت منظم جهت گیری های شناختی را تشخیص دهید

احساسات ما اغلب به علت نقاط کور فکری که جهت گیری های شناختی نامیده می شوند ما را به جهت اشتباهی راهنمایی می نمایند. این جهت گیری ها قضاوت های خطرناکی هستند که می توانند منجر به تصمیم گیری های ضعیف در زندگی های شخصی و حرفه ای شوند. باید با ارزیابی و یادگیری مواردی که به شما مرتبط هستند از این نقاط کور دردسرساز پیشی بگیرید. سپس یک روتین روزانه برای رفع جهت گیری های شناختی که بیشترین تاثیر را دارند معین کنید.

چهار عادت اولیه ای که شرح دادیم برترین موقعیت برای تشخیص و برخورد با این جهت گیری ها هستند. به عنوان مثال، می توانید از ژورنال نویسی برای نوشتن چگونگی رفع آن ها بهره ببرید.

6. ارتباط با دیگران

با وجود اینکه پنج عادت اول در این فهرست امکان انعکاس، ارزیابی و سنجش درونی را فراهم می نمایند باید به صورت مساوی چگونگی ارتباط با سایر افراد را هم در نظر بگیرید. پس از تمرین کردن عادت پنجم متوجه خواهید شد که در ارتباط با دیگران چقدر جهت گیری های شناختی دارید. برای مدیریت بهتر این احساسات یک عادت روزانه برای ارزیابی احساسات هنگام تعامل با افراد دیگر داشته باشید.

صبر کنید، انعکاس نشان دهید و چیزی که درباره خودتان در طول این واکنش ها می توانید یاد بگیرید را تشخیص دهید. با داشتن اطلاعاتی که درباره خودتان یاد گرفته اید، چگونگی تعامل با دیگران را برنامه ریزی کنید. به خاطر داشته باشید که ابراز احساسات به دیگران را به تاخیر بیندازید و در ابتدا یاد بگیرید که چگونه به خوبی خودتان را مدیریت کنید.

7. مهارت های گوش دادن فعال را در خود تقویت کنید

بسیاری از افراد بدون شنیدن دقیق چیزی که گفته می گردد گوش می دهند. این مورد به ویژه برای بسیاری از بحث هایی که در آن افراد موضع مبارزه جویانه به خود می گیرند و به جای گوش دادن واقعی به افراد دیگر زمان خود را صرف فرمول بندی پاسخ در فکر شان می نمایند، صادق است. بدون داشتن مهارت های درست گوش دادن، هیچ هوش هیجانی ای شکل نگرفته یا نمی تواند به کار گرفته گردد و بسیاری از دعواها حل نشده باقی می مانند.

هنگام صحبت کردن با دیگران به جای اینکه فقط به فکر صحبت بعدی خود یا گذراندن زمان برای رسیدن زمان صحبت تان باشید به صورت فعال گوش دهید. علاوه بر این برای اطمینان از اینکه درک خوبی از چیزهایی که درباره آن ها بحث شده است داشته باشید، خوب گوش دهید. هنگام رفع کردن دعوا و بحث، گوش دادن فعال به شما در مشخص چگونگی مشارکت برای رفع مشکل یاری می نماید. علت این مساله این است که به شما زمان لازم برای معین کردن همه نقطه های دارای ابهام را می دهد. بعلاوه هوش هیجانی شما را برای یاری به استفاده از یک پاسخ مناسب به کار می گیرد.

8. از یک استایل گفتگوی قاطعانه و مشارکتی بهره ببرید

هر چیزی که درباره خودتان، جهت گیری ها و چگونگی واکنش نشان دادن به دیگران یاد گرفته اید را به خاطر بسپارید. سپس عادت قاطع بودن و نه پرخاشگری و روراست بودن هنگام مکالمه و گفت و گو را توسعه دهید. این کار به شما اجازه می دهد نظرات خود را شفاف تر بیان نموده و بعلاوه دیگران را تشویق به مکالمه شفاف تر با شما می نماید.

در سرانجام

مهم نیست که به چه علتی می خواهید هوش هیجانی خود را تقویت کنید، به هر حال از کوشش برای انجام این کار سود خواهید برد. انجام این عادت های روزانه کلید توسعه و تقویت هوش هیجانی و دریچه کنترل داشتن روی زندگی است. با وجود اینکه چرخه یادگیری هر فرد فرق دارد، هر کسی می تواند این عادت ها را آموخته و بر آن ها مسلط گردد. کافی است کمی تمرین کنید تا تاثیر آن ها را بر جنبه های مختلف زندگی خود ببینید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت وبلاگ بارسلونا مگ را بخوانید.

منبع: Lifehack

منبع: دیجیکالا مگ

به "8 عادت روزانه برای تقویت هوش هیجانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 عادت روزانه برای تقویت هوش هیجانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید