آذری جهرمی: تا انتها سال 18 ماهواره تولید داخل خواهیم داشت

به گزارش وبلاگ بارسلونا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که تا انتها سال 99، 18 ماهواره تولید داخل داریم، گفت که برنامه صلح آمیز فضایی با تکیه بر توان پرتابگران وزارت دفاع در حال پیگیری است و اخیرا ظرفیت های نیروی هوا و فضا سپاه نیز به ظرفیت های عملی کشور اضافه شده است.

آذری جهرمی: تا انتها سال 18 ماهواره تولید داخل خواهیم داشت

به گزارش وبلاگ بارسلونا به نقل از ایسنا، محمد جواد آذری جهرمی در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در گزارش به کنندگان از فعالیت های این وزارت خانه گفت که وزارت ارتباطات در دو حوزه و دو محور تولیدی فعالیت دارد که شامل شبکه ملی اطلاعات و برنامه صلح آمیز فضایی است.

وی توضیح داد: در برنامه فضایی تعداد ماهواره های جمهوری اسلامی ساخت داخل در حرکتی بسیار عظیم تا سال 92 سه مورد، تا سال 96 ، 7 مورد و تا پایان سال 98 ، 15 مورد بود که این میزان تا پایان سال 99 به 18 ماهواره تولید داخل می رسد.

وزیر ارتباطات افزود: مطابق برنامه پنج ساله، درصد پیشرفت تولید ماهواره 82 درصد بوده است که در سال 98 با همه مسائل، دولت یازدهم بودجه حوزه فضایی را دو برابر کرد برنامه صلح آمیز فضایی با تکیه بر توان پرتابگران وزارت دفاع در حال پیگیری است و اخیرا ظرفیت های نیروی هوا و فضای سپاه نیز به ظرفیت های عملی کشور اضافه شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ابراز امیدواری نسبت به این که با همدلی برادرانه و تعامل دولت و مجلس بتواند گام موثری برای حل مسائل مردم بردارند، گفت: رسم است که در ابتدای هر دوره مجلس وزرا گزارشی به کنندگان ارائه کنند بر همین اساس شب گذشته نامه از طریق اتوماسیون مجلس برای کنندگان ارسال شد که در سامانه مجلس هم قابل دسترسی است تا دقایق دیگر گزارش ما روی گوشی تلفن های همراه کنندگان هم قابل دسترسی است. در این گزارش شرایط انطباق شرایط فعلی با اسناد بالادستی به ویژه برنامه ششم ذکر شده است که یک نسخه را هم به آقای قالیباف می دهم.

آذری جهرمی با اشاره به اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه شبکه ملی اطلاعات گفت: شبکه ملی اطلاعات در سال 84 مطرح و در سال 86 تصویب شد از آن زمان در حال پیگیری است که اولین گام آن هم استقرار شبکه ارتباط مناسب بوده است تلاش های خوبی از سال 86 تا 92 صورت گرفته و از آن به بعد هم رشد این حوزه قابل توجه تر است. مجموعه ظرفیت های شبکه ملی اطلاعات از سال 92 تا به امروز به 18 هزار مگابیت رسیده امروز نسل سوم و چهارم تلفن همراه تحت پوشش تمام شهرهای کشور است و برای دسترسی روستایی هم برنامه ای داریم البته که ظرفیت اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات 89 درصد و تحت پوشش خدمات نسل سوم و چهارم تلفن همراه هستند.

به گفته وی در سال 92، 300 هزار شهروند تحت پوشش شبکه تلفن همراه بودند که این میزان اکنون به 70 میلیون شهروند رسیده است علیرغم همه تحریم ها و فشارها به شبکه ملی اطلاعات، وزارت ارتباطات تلاش حداکثری را انجام داد طبق گزارش سازمان دنیای مخابرات سال گذشته جمهوری اسلامی ایران دارای بالاترین نرخ رشد ارتباطات و فناوری اطلاعات در منطقه بوده و در دنیا به رتبه دوم دست پیدا کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که کرونا نقاط قوت و ضعف را روشن کرد، توضیح داد: کرونا محکی برای توسعه زیر ساخت ها بود ما در بازدید 10 روزه به رشد 150 درصدی و دو و نیم برابر شدن استفاده از شبکه های ارتباطات رسیدیم که پیش بینی می شد در خرداد 1400 به این آمار دست پیدا کنیم. حوزه های مختلفی از بهداشت و سلامت، بانکداری و بنگاه داری و موارد دیگر تحت پوشش قرار گرفته است مردم در ایام ماه مبارک رمضان به خاطر محدودیت برای حضور در مراکز مذهبی عبادات را از طریق فضای مجازی انجام می دادند. این مدت معین کرد که باید انحصار شکسته شده و راه برای بخش خصوصی باز شود باید به سمت واگذاری کانال های زیر زمینی رفت.

آذری جهرمی با بیان این که باید مخابرات را وارد رقابت برای شکوفایی استعدادها کرد، گفت: سال 92 مجموعا 400 اپلیکیشن ایرانی داشتیم که امروز به 345 هزار اپلیکیشن رسیده است مردم در نقاط دور از مرکز هم می توانند کسب و کارشان را از طریق نرم افزارها تقویت کنند، حمایت از کسب و کارهای خرد و بنگاه های کوچک در دستور کار است تا جوانان شهرستانی در رقابت با جوانان پایتخت مجال و قدرت داشته باشند. الان 5 هزار شرکت نوپا از تسهیلات برخوردار شدند اقدامات خوبی در بحث پیام رسان ها صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در ایام کرونا 8 میلیون نفر از دانش آموزان، والدین و معلمان از نرم افزار شاد استفاده کردند، پیام رسان بومی دیگری با سرمایه گذاری دو اپراتور کشور فعال شده و به رشد 32 درصد رسیده اند.

وی با بیان این که ما به مساعدت مجلس نیاز داریم، گفت: فتوای راهبردی رهبری درباره حرمت تعرض به فضای خصوصی مردم در فضای مجازی و پیام رسان ها باید مورد توجه قرار گیرد دولت در این باره لایحه ای تهیه کرده که بعد از ارائه مجلس درخواست داریم هر چه سریعتر مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان این که ارائه خدمات از طریق پیام رسان های بومی به حمایت قانونی نیاز دارد، گفت: باید انحصارها شکسته شود و خدمات رسانی به مردم آسان باشد این که مجلس کمیسیون ویژه فضای مجازی و اقتصادی دیجیتال را راه اندازی کرده جای قدردانی دارد که پیشنهاد می شود این کمیسیون را دایمی کنید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که کرونا بسیاری از نقاط قوت و ضعف را روشن کرده است، گفت: در همین ایام قوه قضاییه به دولت الکترونیک پیوست که جهش عظیمی است رئیس جمهور شخصا پیگیر پیاده سازی دولت الکترونیک است و اخیرا در ابلاغیه ای ده گانه الزاماتی را برای دستگاه ها معین کرده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "آذری جهرمی: تا انتها سال 18 ماهواره تولید داخل خواهیم داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذری جهرمی: تا انتها سال 18 ماهواره تولید داخل خواهیم داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید