با وجود رفتن البشیر، آمریکا سودان را از فهرست حامیان تروریسم خارج نمی کند

به گزارش وبلاگ بارسلونا، وزارت خارجه آمریکا اعلام نمود که با وجود کنار رفتن عمر البشیر از قدرت، فعلا قصد ندارد سودان را از فهرست موسوم به دولت های حامی تروریسم کنار بگذارد.

با وجود رفتن البشیر، آمریکا سودان را از فهرست حامیان تروریسم خارج نمی کند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ بارسلونا، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت این کشور فعلا قصد ندارد نام سودان را از فهرست موسوم به دولت های حامی تروریسم حذف کند.

این در حالی است که عمر البشیر که سال ها از سوی واشنگتن به حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر متهم می شد، ماه هاست که از قدرت کنار گذاشته شده است و اکنون شورای نظامی حاکم بر سودان با حزب معارض اصلی برای حرکت به سوی تشکیل یک دولت انتقالی به توافق رسیده اند.

در پی این توافق، بعضی از مقام های سودانی به آمریکا توصیه کردند که نام این کشور را از فهرست حامیان تروریسم حذف کند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، دیوید هیل معاون وزارت خارجه آمریکا در امور سیاسی در پاسخ به سؤالی در این مورد، گفته است: هنوز چند مسئله وجود دارد که مشتاقیم در خصوص آن ها با یک دولت تحت راهنمایی غیرنظامیان تعامل کنیم.

حقوق بشر، آزادی های مذهبی، ثبات داخلی و مبارزه با تروریسم مسائلی هستند که هیل آن ها را به عنوان بهانه ای برای خودداری واشنگتن از حذف نام خارطوم از فهرست تروریسم، مطرح نموده است.

آمریکا با هدف اعمال فشار بر کشورهای رقیب و ناهمسو، فهرست هایی از جمله در زمینه تروریسم تدوین می نماید که مبنایی برای اعمال تحریم علیه این کشورها به بهانه های مختلف ایجاد می نماید. فهرست حامیان دولتی تروریسم که نام ایران نیز در آن وجود دارد، یکی از این فهرست هاست. دو سال پیش زمانی که دولت البشیر به عربستان سعودی نزدیک شد، آمریکا وعده داد که ممکن است نام سودان را از این فهرست حذف کند.

تا پیش از کنار رفتن البشیر از قدرت، آمریکا و سودان برای عادی سازی روابط در حال مذاکره بودند. با ناآرام شدن سودان، این گفت وگوها به حال تعلیق درآمد. به گفته هیل، این تعلیق همچنان ادامه دارد.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "با وجود رفتن البشیر، آمریکا سودان را از فهرست حامیان تروریسم خارج نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با وجود رفتن البشیر، آمریکا سودان را از فهرست حامیان تروریسم خارج نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید