بعد از تبدیل خیابان نجات اللهی به گذر صنایع دستی؛ آیا گذر میوه و تره بار میدان شوش هم راه اندازی می گردد؟

مدیریت شهری جدید در حالی اصرار بر تثبیت کاربری های قدیمی اماکن شهر دارد که در بعضی موارد کاربری های قدیمی مناسب زمان کنونی نیست.

بعد از تبدیل خیابان نجات اللهی به گذر صنایع دستی؛ آیا گذر میوه و تره بار میدان شوش هم راه اندازی می گردد؟

به گزارش خبرنگار ، شهرداری تهران در تاریخ 25 تیرماه به تبدیل خیابان ویلا به گذر صنایع دستی این خیابان را یک طرفه می نماید و پس از چند روز اخباری منتشر می شود که این اقدام شهرداری فاقد مصوبه شورای شهر است و از سویی دیگر موجب نارضایتی های محلی شده است.

اگرچه صاحبان مشاغل مرتبط با صنایع دستی در این خیابان از این اقدام شاد شدند، اما اصناف دیگر فعال در این خیابان و ادارات دولتی و ساکنین محلی نسبت به آن ابراز نارضایتی کردند و پای گذر صنایع دستی عودلاجان را وسط کشیدند.

به گفته این گروه ها وقتی در محله عودلاجان گذر صنایع دستی ایجاد شده، دیگر لزومی به موازی کاری در محله دیگر نیست.

در پی این اعتراضات پلیس راهور روز یکشنبه 2 مرداد بیان کرد که موضوع یک طرفه شدن خیابان ویلا منتفی است.

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران تهران در گفت و گو با خبرنگار با اشاره به انتخاب خیابان ویلا برای تبدیل به گذر فرهنگی گفت: این اقدام ناگهانی نبود و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر به طور طولانی مدت با شرکت توسعه فضاهای فرهنگی بر روی این موضوع مطالعه و آنالیز نموده بودند.

اعطا با تاکید بر اینکه زمینه مناسب خیابان ویلا دلیل انتخاب آن برای ایجاد گذر صنایع دستی شد، اظهار کرد: چون پیاده روهای این خیابان کم عرض بود، در آغاز کار باید برای رونق عرض پیاده رو را بیشتر می شد و هنگامی هم که عرض پیاده رو بیشتر شود، عرض خیابان کمتر می شود و لذا در این شرایط باید خیابان ویلا را یک طرفه می کردیم.

وی با بیان اینکه با نرم افزارهای خاص، آثار ترافیکی خیابان ویلا بعد از کاهش عرض خیابان و یک طرفه شدن آن محاسبه شد، گفت: در این مرحله معین شد که هیچ مشکل ترافیکی ایجاد نمی شود. اما به دلیل تامین خواسته سایر ذینفعان یک طرفه کردن این خیابان منتفی شده است.ضمن اینکه عریض کردن پیاده رو انجام خواهد شد! زیرا که این خیابان پیاده رویی عریض تر می خواهد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا این طرح بدون مصوبه شورا اجرا شد، گفت: مطالعات و برنامه ریزی ها برای ایجاد گذر صنایع دستی کار جدیدی نیست و در مصوبه بودجه سال جاری هم بر این موضوع تاکید شده و شهرداری هم مکلف به انجام آن شده است.

یک طرفه شدن خیابان نجات اللهی (ویلا) بدون موافقت شورای شهر تهران/ 17 شهریور دیگری در راه است

با گذشت تقریبا یک هفته از طرح آزمایشی یک طرفه کردن خیابان ویلا، با تصمیم پلیس این طرح منتفی شده، اما به گفته علی اعطا عریض کردن پیاده روهای آن همچنان در دستور است.

قطعا با عریض شدن پیاده رو از عرض خیابان کاسته خواهد شد و این خیابان علی رغم دوطرفه بودن قادر به تخلیه مناسب بار ترافیکی خود نخواهد بود.

سوال اصلی این است که چرا مدیریت شهری اصرار دارد که حتما گذر صنایع دستی در خیابان ویلا ایجاد شود، حال آنکه پیش از این محله عودلاجان به محلی خاص برای عرضه صنایع دستی تبدیل شده بود و برای آن هزینه ای زیادی شده بود.

محله عودلاجان چند سال پیش به عنوان گذر صنایع دستی نامگذاری شد و مسئولین شهرداری تهران کوشش کردند با استفاده از معماری فاخر ایرانی در این مکان و ایجاد حس و حالی نوستالژیک، این محله قدیمی را که در مجاورت شلوغی بازار تهران واقع شده است، به عرضه صنایع دستی اختصاص بدهند.

محمد جواد حق شناس رئیس کمسیون فرهنگی شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که چرا با وجود گذر صنایع دستی در محله عودلاجان، تصمیم به ایجاد گذری دیگر در خیابان ویلا گرفته شد، گفت: اولین واحد های صنایع دستی در دهه 40 در خیابان ویلا ایجاد شد و درآن وقت اصلا عودلاجان کاربری صنایع دستی نداشته و مسکونی بوده است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه در دوره های اخیر برای مقابله با شب مردگی در عودلاجان، این محله مسکونی تبدیل به گذر صنایع دستی شد، گفت: در اصل خواستگاه صنایع دستی تهران به خیابان ویلا بر می شود.

وی با بیان اینکه ایجاد کاربری صنایع دستی در محله عودلاجان اقدامی پسندیده در دوره قبل مدیریت شهری بوده است، اظهار کرد: از آنجاییکه عودلاجان در حوزه صنایع دستی سابقه خیابان ویلا را ندارد، اما می تواند به عنوان محور دوم صنایع دستی مورد توجه قرار بگیرد.

هزار نکته باریک تر از مو اینجاست که اگر معبری در 50 سال گذشته دارای کاربری بوده که با شرایط آن موقع تناسب داشته و برای کسی مسئله ای ایجاد نمی نموده، آیا امروز هم می تواند همان کاربری در آن معبر اقدام به فعالیت کند.

با دیدگاه کنونی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر بعید نیست که در روز های آینده با این توجیه که خواستگاه عرضه میوه و تره بار در میدان شوش بوده شاهد ایجاد گذر میوه و تره بار در میدان شوش و مهاجرت معکوس فروشندگان میوه و تره بار مرکزی باشیم.

با این منطق بعید نیست که مدیریت اندیشمندی شهری که به روی کار آمده با تکیه بر اینکه روزگاری خیابان خیام محله عرضه آهن آلات بوده، تصمیم به ایجاد گذر آهن آلات در خیابان خیام بگیرد و ساز بازگشت فروشندگان آهن مکان به خیابان خیام را کوک کند.

مدیریت شهری جدید که داعیه تجدد و مدرنیته دارد، بهتر است به جای دادن تنفس مصنوعی به معابری که نفس های آخر خود را می زنند، انرژی خود را صرف حمایت از معابر و گذر هایی مانند بازار تهران یا خیابان انقلاب نماید که اکنون به درختی تنومند تبدیل شده اند و مدیریت صحیح می تواند محصول آن ها را پربارتر کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "بعد از تبدیل خیابان نجات اللهی به گذر صنایع دستی؛ آیا گذر میوه و تره بار میدان شوش هم راه اندازی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعد از تبدیل خیابان نجات اللهی به گذر صنایع دستی؛ آیا گذر میوه و تره بار میدان شوش هم راه اندازی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید