بی خوابی رنج ناشی از خاطرات ناخوشایند را تشدید می کند

به گزارش وبلاگ بارسلونا، تهران- خبرنگاران- یافته های مطالعات جدید موسسه علم اعصاب هلند نشان داد رنج ناشی از خاطرات قدیمی ناخوشایند در افرادی که از اختلال بی خوابی رنج می برند، نه تنها فروکش نکرده بلکه تشدید هم می شود.

بی خوابی رنج ناشی از خاطرات ناخوشایند را تشدید می کند

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی وبلاگ بارسلونا به نقل از پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی، پژوهشگران هلندی نتایج اسکن ام آر آی مغز بیماران مبتلا به بی خوابی و سایرین را به هنگام یادآوری خاطره ای شرم آور از چند دهه پیش در مقایسه با خاطره ای مربوط به یک هفته گذشته، مورد بررسی قرار دادند.

نتایج این اسکن های مغزی نشان داد که به هنگام مرور خاطرات شرم آور قدیمی در افرادی که به بی خوابی دچار نیستند، بخش هایی از مغز فعال می شود که به طور قابل توجه با بخش هایی که به هنگام خاطرات شرم آور جدیدتر فعال می شوند، تفاوت دارد.

این در حالی است که افراد مبتلا به بی خوابی به هنگام یادآوری خاطرات شرم آور قدیمی بخش هایی از مغزشان را فعال می کردند که با بخش هایی که به هنگام مرور خاطرات ناخوشایند جدید فعال می شد، هم پوشانی داشت.

این هم پوشانی ها عمدتاً در کورتکس سینگولیت قدامی (ACC) روی می داد که بخش هایی از مغز را که در پردازش های حسی و شناختی دست دارند، به هم پیوند می دهد.

مؤلفان این پژوهش استدلال کرده اند که افرادی که به بی خوابی دچارند حاوی ژن هایی در کورتکس سینگلیت قدامی مغز خود هستند که در جریان خواب همراه با حرکات سریع چشم (Rapid eye movement sleep) که در آن بدن در خواب عمیق است و مغز در حالت بیداری است، به درستی فعال نمی شوند، امری که مانع از آن می شود تا مغز بخش های احساسی را از رویدادهای ناخوشایند قدیمی جدا کند.

یافته های پژوهش جدید پژوهشگران همچنین نشان داد که کورتکس سینگولیت قدامی نقش مهمی در بروز اختلال بی خوابی ایفا می کند.

پیش تر در مطالعه علائم بروز بی خوابی، دانشمندان معمولاً بر آن بخش هایی از مغز که خواب را کنترل می کنند، تمرکز می کردند.

سختی در به خواب رفتن تنها علامت بی خوابی یا علامت عمده این اختلال نیست. دمدمی مزاج بودن، کمبود انرژی در طول روز، تحریک پذیری و مسائل تمرکزی از دیگر علائمی هستند که امکان بروز آن ها در افراد مبتلا وجود دارد.

علمی**9418** 1055

منبع: ایرنا

به "بی خوابی رنج ناشی از خاطرات ناخوشایند را تشدید می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی خوابی رنج ناشی از خاطرات ناخوشایند را تشدید می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید