ترزا می استعفا می دهد

به گزارش وبلاگ بارسلونا، لندن - خبرنگاران - ترزا می روز آدینه انتها در واکنش به فشارهای داخلی برای کناره گیری از قدرت اعلام نمود هفتم ژوئن از مقام نخست وزیری انگلیس کناره گیری می نماید.

ترزا می استعفا می دهد

می طی سخنانی در برابر داونینگ استریت (دفتر نخست وزیری) ضمن اعلام این خبر گفت تا زمانی که رهبر جدید حزب محافظه کار انتخاب گردد نخست وزیر باقی می ماند.

وی گفت: اکنون برای من روشن شده که به نفع کشور است تا یک نخست وزیر جدید، کوششها (برای برگزیت) را راهنمایی کند. پس امروز اعلام می کنم که به عنوان رهبر حزب محافظه کار در روز آدینه 7 ژوئن استعفا می دهم تا نفر بعدی انتخاب گردد.

می با اشاره به اینکه تمام کوشش خود را برای خروج منظم انگلیس از اتحادیه اروپا صورت داده، اضافه نمود: برای من همواره جای تاسف عمیق خواهد بود که نتوانستم برگزیت را اجرا کنم.

وی مطرح کرد: جانشین او اینک مسئول پیدا کردن راهی است که به نتیجه رای مردم در همه پرسی سال 2016 احترام گذاشته و در مجلس اجماع ایجاد کند.

می با اشاره به اینکه نتوانست این اجماع را بر سر طرح دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا ایجاد کند، سازش را کلید عبور از بن بست کنونی توصیف کرد.

او در سرانجام با صدایی بغض آلود، سخنان خود را با این جمله به سرانجام برد، که از داشتن فرصت خدمت به کشوری که به آن عشق می روزد، افتخار می نماید.

به این ترتیب انتخابات درونی حزب محافظه کار که چند هفته ای است بر اثر افزایش فشارهای برای کناره گیری می به صورت بی صدا شروع شده بود، رسما از دو هفته دیگر شروع خواهد شد.

کمیته 1922 حزب، مسئول برگزاری انتخابات حزب محافظه کار است و قاعدتاً از همان شیوه ای که در سال 2016 میلادی منجر به انتخاب ترزا می شد، استفاده می نماید. البته این موضوع بایستی به تائید هیئت رئیسه حزب محافظه کار برسد.

بر اساس رویه، همه نمایندگان مجلسی حزب محافظه کار می توانند نامزدی رهبری حزب شوند، به این شرط که دست کم دو نماینده دیگر از نامزدی شان حمایت نمایند.

اگر نامزدها بیش از سه نفر باشند، هرچند بار که لازم باشد از نمایندگان محافظه کار مجلس عوام رأی می گیرند تا فقط دو نامزد باقی بمانند. (در هر مرحله رأی گیری، کسی که کمترین رأی را داشته باشد حذف می گردد). زمانی که دو نامزد ماند، انتخاب به اعضای حزب در سراسر انگلیس واگذار می گردد.

این فرایند معمولا بین 4 تا 6 هفته طول می کشد. می ترجیح می داد انتخابات درونی حزب محافظه کار بعد از تعطیلات مجلس (شهریور) برگزار می شد تا او در این مدت فرصت کافی برای تصویب قوانین به نفع برگزیت نرم را داشته باشد. به هر حال او تمایل دارد به عنوان فردی خوش نام در تاریخ انگلیس ثبت گردد تا نخست وزیری که کوشش کرد اما پیروز به اجرای برگزیت نشد.

شبد**اروپام * هـ ن*1708

منبع: ایرنا

به "ترزا می استعفا می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترزا می استعفا می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید