تغییر ساعت در فصل زمستان در کاهش مصرف برق چه تاثیری دارد؟

به گزارش وبلاگ بارسلونا، تهران (پانا) - سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه تغییر ساعت در فصل زمستان و تغییر ساعات اداری در کاهش مصرف برق تأثیر زیادی دارد،می گوید این اقدام در حال حاضر در بیش از 70 کشور به همین منظور انجام می گردد.

تغییر ساعت در فصل زمستان در کاهش مصرف برق چه تاثیری دارد؟

به گزارش وزارت نیرو، مصطفی رجبی مشهدی با بیان اینکه یکی از دلایل تغییر ساعت در نیمه دوم سال استفاده بیشتر از نور طبیعی روز و در نتیجه کاهش مصرف انرژی است، گفت: این اقدام در حال حاضر در بیش از 70 کشور به همین منظور انجام می گردد. حدود 150 سال پیش هم برای صرفه جویی در مصرف شمع و یا زغال سنگ هم تغییر ساعت انجام می گرفته است.

رجبی مشهدی ادامه داد: آنالیز های چند سال اخیر نشان می دهد که این کاهش مصرف در نتیجه تغییر ساعت، حدود یک تا 1.5 درصد در کاهش مصرف برق تأثیر دارد که این مقدار معادل مصرف برق استان سمنان در این دوره از سال است.

سخنگوی صنعت برق اضافه کرد: حتی در سال های اخیر ما درخواست کردیم که به منظور کاهش بیشتر مصرف در نیمه اول سال که محدودیت ها در تأمین برق و فشار بر نیروگاه ها بیشتر است، ساعت کاری ادارات هم تغییر کند یعنی ادارات یک ساعت زودتر آغاز به کار نمایند تا با یک ساعت زودتر پایان دادن به کار و خاموش شدن وسایل سرمایشی مصرف، کاهش بیشتری پیدا کند.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران، تغییر ساعت تابستانی را تاثیرگذارتر از تغییر ساعت زمستانی دانست و گفت: حتی این تغییر ساعت در بعضی از کشورها که عرض جغرافیایی بیشتری دارند تا چهار بار در سال یعنی هر سه ماه یک بار اتفاق می افتد و در هر نوبت بیش از یک ساعت است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تغییر ساعت در فصل زمستان در کاهش مصرف برق چه تاثیری دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر ساعت در فصل زمستان در کاهش مصرف برق چه تاثیری دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید