تیمو هم قربانی سیل شد

به گزارش وبلاگ بارسلونا، به جرأت می توان گفت بیش از 50 درصد استان های کشور هر چند تا کنون مبالغی میلیاردی برای خسارت های وارد شده از سیل به محوطه ها و بناهای تاریخی خود اعلام کرده اند، اما همچنان معتقدند تعداد انگشت شماری از بناهای تاریخی شان آسیب جدی دیده اند. شاید هم مسؤولان میراثی دیدشان سمت بناهای تاریخی است که خود به آن ها توجه می کنند و برای شان اعتبار می گیرند تا بازسازی شوند، نه خانه ای مانند تیمو مدیر شرکت فرش کرمان که سال ها بی توجهی مخروبه اش کرده.

تیمو هم قربانی سیل شد

امید ابراهیمی - دوستدار میراث فرهنگی کرمان - در گفت وگو با ایسنا خانه تاریخی تیمو را یکی از بناهای تاریخی و ارزشمند در محله زرتشتی های کرمان معرفی می کند که هر چند در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده و سرقت های زیادی از این بنا انجام شده، اما خود خانه همچنان سرپا به جای مانده بود تا سیلِ اخیر در کرمان (هفته پایانی فروردین) که بخش زیادتری از خانه را از بین برده است.

او با اشاره به این که بخش های اصلی این خانه تاریخی هفته گذشته در بارش های سیلابی کرمان تخریب شده است، ادامه می دهد: براساس گفته هایی که بین مردم قدیمی شهر و برخی از قدیمی های فرش در کرمان شنیده می شود، نقوش اصلی فرش کرمان هم در این خانه بوده که بعد از رها شدن آن به حال خود، آن ها هم در سال های گذشته به سرقت رفته است.

وی با بیان این که خانه باغ منسوب به تیمو، چند عمارت با تزئینات معماری بسیار شاخص از دوره قاجار داشته است، اظهار می کند: با وجود تلاش های فعالان میراث فرهنگی استان برای رسیدگی به این خانه، اداره میراث فرهنگی کرمان هیچ توجه و رسیدگی به آن نکرد، تا پایان این بنای با هویت اصیل در کرمان در باران های اخیر به شدت آسیب دیده است.

او نسبت به لزوم انجام اقدامات حفاظتی برای این بنای تاریخی برای جلوگیری از تخریب کامل تاکید می کند.

به گفته این فعال میراث فرهنگی، دوستداران میراث فرهنگی در سرکشی هایی که چند سال گذشته از این خانه داشته اند، با نقوش متفاوت فرش رو به رو شده اند، اما در سرکشی های بعدی خبری از این نقش ها نبوده است.

وی همچنین از اطلاع رسانی چند باره این دوستداران میراثی به مسئوولان میراث فرهنگی استان کرمان در روزهای بعد از نوروز 98 و شرایط نابسامان آن خبر می دهد و می گوید: متأسفانه کارشناسان میراث فرهنگی ثبت ملی نبودن این بنای تاریخی را بهانه ادامه بی توجهی ها به این خانه کرده اند و حتی هیچ توجهی به اخطارهای دوستداران میراثی در فضاهای مجازی نمی دهند.

ابراهیمی همچنین در توضیح تاریخچه ایجاد شرکت سهامی فرش ایران که در سال 1314 تأسیس شده است، می گوید: ژان تیمویاناکی، که مدیریت شرکت را در کرمان بر عهده داشت، براساس مقررات مصوب همه اموال شرکت شرق را خریداری کرد و تعدادی از هنرمندان کرمانی را به کار گرفت و فرش هایی مرغوب با مارک تیمو تولید کرد، وی تا پایان عمر در کرمان ماند و پس از مرگ در کنار همسرش در همان شهر به خاک سپرده شد. پس از او فرزندش، ژرژ تیمویاناکی، کار پدر را ادامه داد تا این که در سال 1314 شرکت او منحل شد و شرکت سهامی فرش ایران به تنهایی به کار خود ادامه داد.

او با اشاره به بزرگترین تولیدکنندگان فرش های قدیمی در کرمان، اظهار می کند: جرج تیمو - یونانی الاصل - بیشتر در کار طراحی فرش بود و بعدها به تولید فرش هم پرداخت و نقشِ فرش را با تغییراتی در رنگ بندی باز آفرینی کرد. او در حالت کلی فقط چهار تخته از فرشی را باز آفرینی می کند که در حال حاضر در اختیار بهترین کلکسیونرهای فرش ایران و کرمان محفوظ است.

منبع: گردشبان

به "تیمو هم قربانی سیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیمو هم قربانی سیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید