درخشان: باید شیوه جذب بازیکنان خارجی را تغییر دهیم، مشکل عظیم باشگاه های ایرانی نداشتن کمیته فنی است

به گزارش وبلاگ بارسلونا، پیشکسوت فوتبال ایران درباره قانون ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی توسط باشگاه های استقلال و پرسپولیس توضیحاتی را بیان نمود.

درخشان: باید شیوه جذب بازیکنان خارجی را تغییر دهیم، مشکل عظیم باشگاه های ایرانی نداشتن کمیته فنی است

به گزارش گروه ورزشی وبلاگ بارسلونا، حمید درخشان درباره قانون ممنوعیت جذب بازیکنان خارجی برای استقلال و پرسپولیس گفت: مربیان و بازیکنان خارجی یاری زیادی به فوتبال ما می نمایند و تاثیرگذاری بالای آن ها در فوتبال ایران انکار نشدنی است. فایده حضور خارجی ها در ایران منوط به این است که بتوانیم از بازیکنان و مربیان خارجی باکیفیت استفاده کنیم. تا به امروز بازیکنان خارجی باکیفیت چندانی نداشتیم، هر چند مربیان خارجی در فوتبال ما تاثیرگذار بودند و نمی توان از آن ها ایراد گرفت، اما بازیکنان خارجی باکیفیتی جذب نکردیم و هیچ کدام از آن ها به تیم هایشان یاری نکردند و شاید بتوان گفت بازیکنان ایرانی به آن ها یاری کردند. اگر کسی نمی دانست فکر می کرد بعضی از این بازیکنان خارجی، یک بازیکن معمولی درجه 3 است که در یک تیم عظیم بازی می نماید.

ممنوع کردن جذب بازیکنان خارجی برای استقلال و پرسپولیس تصمیم درستی بود اما تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان تضعیف می شوند

او گفت: متاسفانه در انتخاب بازیکنان اشتباهات عظیمی شد که در نهایت وزارت ورزش تصمیم گرفت اختیار جذب بازیکنان خارجی را از استقلال و پرسپولیس بگیرد. بازیکن خارجی خوب می تواند به فوتبال ما یاری کند، اما برای نوع بی کیفیت آن مجبوریم در این شرایط سخت مالی کشور، متحمل هزینه های زیادی شویم و محکوم به پرداخت اصل پول و دیرکرد پرداخت مطالبات آن ها شویم. تا به امروز هر پرونده ای در فیفا و AFC داشتیم، محکوم شدیم. در گذشته هم پرداخت های بسیار زیادی به طلبکاران خارجی داشتیم. به همین دلیل معتقدم این تصمیم درست است، اما در نهایت به تیم های های ما، به ویژه در لیگ قهرمانان آسیا یاریی نمی نماید.

به جای ممنوع کردن خرید بازیکنان خارجی باید از راه حل های بهتری استفاده کنیم

درخشان توضیح داد: حریفان تیم های ایرانی قدرتمند هستند و با خرید بازیکنان 4، 5 میلیون دلاری و حتی 10 میلیون دلاری تیم های خود را تقویت می نمایند تا در لیگ قهرمانان آسیا نتیجه بگیرند؛ بنابراین تیم های ایرانی هم برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا باید بازیکنان باکیفیت داشته باشند که به آن ها یاری نمایند، اما در این شرایط مالی نمی توانیم از بازیکنان خوب خارجی استفاده کنیم. به اعتقاد من به جای ممنوعیت خرید بازیکنان خارجی باید از راه حل های بهتری استفاده کنیم. اگر قرار باشد همچنان از بازیکنان خارجی استفاده کنیم، باید ریزبینانه پیش برویم و ببینیم آن بازیکن سابقه بازی در چه تیم هایی را داشته و عملکردش به چه صورت بوده است.

ایجنت ها زرنگ شدند و دیگر از روی سی دی بازیکن می فروشند

درخشان اعلام کرد: بعضی از ایجنت ها ابتدا سی دی بازیکنان خارجی را می آورند، اما وقتی آن بازیکن در تمرین حاضر می گردد، می بینید با بازیکنی که سی دی هایش را دیدید، خیلی متفاوت است. البته اکنون ایجنت ها زرنگ شدند و نمی گذارند از بازیکنانشان تست بگیرید، زیرا می دانند که در این صورت عیب و نقص های بازیکنان تعیین می گردد؛ بنابراین سعی می نمایند از روی سی دی بازیکن را بفروشند. در نهایت این مشکل به وجود می آید که بازیکن خارجی تاثیرگذاری ندارد و یک کلاه عظیم سرمان می رود.

مشکل باشگاه های ایرانی نداشتن کمیته فنی است

او گفت: اشکال عظیم بیشتر باشگاه های ما نداشتن کمیته فنی است. کمیته فنی در فوتبال ما بد جا افتاده و همه فکر می نمایند نقش این کمیته دخالت در کار کادرفنی است. در صورتی که مدیرعامل باشگاه کمیته فنی را تشکیل دهد تا برای خرید بازیکن با 5، 6 نفری که عضو این کمیته هستند مشورت گردد و یکی از آن ها که تسلط زیادی در کارش دارد، برای خرید بازیکن به کشور های خارجی سفر کند. ما حاضر نیستیم 10 هزار دلار هزینه کنیم، عضو کمیته فنی را بفرستیم تا عملکرد بازیکنان خارجی را تحت نظر بگیرد، اما حاضریم با دیدن یک سی دی هزینه های اضافی کنیم و بازیکن را به ایران بیاوریم، اما بعد ها متوجه می شویم چه کلاهی سرمان رفته است.

مدیران ایرانی خودمختار هستند و صفر تا صد فرایند خرید بازیکنان خارجی را خودشان انجام می دهند

درخشان اعلام کرد: اگر در باشگاه ها کمیته فنی داشته باشیم و خرید بازیکنان با نظارت و مشورت آن انجام گردد، دیگر مسائل کنونی پیش نمی آید. مثلا وقتی تیم به یک مهاجم باکیفیت احتیاج دارد، نماینده کمیته فنی می رود عملکرد گزینه باشگاه را زیر نظر می گیرد و به دیگر اعضا گزارش می دهد، سپس درباره جذب آن بازیکن تصمیم گیری می گردد. در همه جای جهان شرایط همین است، اما اینجا مدیران خودمختار هستند و خودشان تصمیم می گیرند و بازیکن را جذب می نمایند.

باید روشمان برای جذب بازیکنان خارجی را تغییر دهیم

درخشان گفت: تا به امروز از جذب بازیکنان خارجی متضرر شدیم، اما دیگر کافی است. حالا باید روشمان را تغییر دهیم و با داشتن کادرفنی خوب در کنار آنالیز های دقیق کمیته فنی بازیکن جذب کنیم. شما اگر بخواهید در بازار جنس بخرید، از چند جا قیمت می گیرید تا کالای مدنظرتان را بخرید. در فوتبال هم باید همین طور باشد و از همین سال جاری باید 4، 5 گزینه برای سال های آینده داشته باشید تا پس از آنالیز های لازم، یکی از آن بازیکنان را جذب کنید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "درخشان: باید شیوه جذب بازیکنان خارجی را تغییر دهیم، مشکل عظیم باشگاه های ایرانی نداشتن کمیته فنی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخشان: باید شیوه جذب بازیکنان خارجی را تغییر دهیم، مشکل عظیم باشگاه های ایرانی نداشتن کمیته فنی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید