سیگاری ها هم می توانند ایمپلنت بگذارند؟

به گزارش وبلاگ بارسلونا، این سوالی است که امروزه همه بیمارانی که متاسفانه به نحوی مبتلا به مصرف انواع دخانیات بوده و از بی دندانی نسبی و یا کامل در رنج هستند، از دندانپزشک خود می پرسند و البته پاسخ های داده شده همواره یکسان نیست. بیماران از خود می پرسند که مشکل در کجاست؟ چرا پاسخ ها بسته به نوع شرایط مطرح شده، متفاوت و اغلب

سیگاری ها هم می توانند ایمپلنت بگذارند؟

سیگاری ها هم می توانند ایمپلنت بگذارند؟

نویسنده:دکتر سیدمهدی جعفری*

آیا مصرف دخانیات برای بیمارانی که پذیرنده ایمپلنت های دندانی در استخوان های فک خود برای بازسازی دستگاه جونده می شوند، مجاز است؟

این سوالی است که امروزه همه بیمارانی که متاسفانه به نحوی مبتلا به مصرف انواع دخانیات بوده و از بی دندانی نسبی و یا کامل در رنج هستند، از دندانپزشک خود می پرسند و البته پاسخ های داده شده همواره یکسان نیست. بیماران از خود می پرسند که مشکل در کجاست؟ چرا پاسخ ها بسته به نوع شرایط مطرح شده، متفاوت و اغلب دو پهلو و مبهم هستند؟

حقیقت علمی این است که در دود سیگار و سایر دخانیات اعم از توتون و تنباکو و یا سیگار و سیگارت و پیپ و چپق و قلیان (که از همه مضرتر است) در حدود هفتاد و چند ماده شیمیایی زهرآگین وجود دارد. تاثیر سرطان زایی بعضی از این مواد مانند قطران سال هاست که به اثبات رسیده است اما ناباوری گروهی از یک سو و درآمدهای سالیانه چند میلیارد دلاری شرکت های چند ملیتی تولید سیگار که با هماهنگی قدرتمندان و جوامع اقتصادی صورت می گیرد تا به امروز مانع از آن شده است تا دست اندرکاران و برنامه ریزان بهداشتی در جهان بتوانند برخورد مناسبی با این سم مهلک و آفت اجتماعی داشته باشند. امروزه ثابت شده است که دود دست دوم یعنی آنچه پس از استنشاق دود سیگار همراه بازدم فرد معتاد از ریه ها و دهان او خارج می شود برای اطرافیان و اعضای خانواده و به خصوص بچه ها و فرزندان وی به مراتب زیانبارتر از آن اندازهی است که به خود وی ضرر می رساند.

اما دود سیگار، توتون یا تنباکو به بیماری که ایمپلنت دندانی دریافت کرده است چه صدمه ای می رساند؟ در دود سیگار سه ماده شیمیایی سمی وجود دارد که هر سه به نوبه خود در فرآیند التیام طبیعی اختلال ایجاد می کنند.

اول وجود گاز اکسیدکربن CO است که با هموگلوبین فرد یک ترکیب پایدار غیر قابل اتصال یابنده به مولکول اکسیژن را ایجاد می کند. این امر سبب می شود تا درصد قابل توجهی از هموگلوبین موجود در خون در گردش فرد معتاد قابلیت اتصال و حمل و جایگزینی اکسیژن از ریه ها به بافت ها را از دست بدهد و در نتیجه بافت های بدن تا حد قابل توجهی با کمبود اکسیژن روبرو باشند. این کمبود اکسیژن، عملکرد سلول های دفاعی و قابلیت تکثیر وابسته به سوخت و ساز سلول هایی که باید التیام بافتی را انجام دهند و به وقفه می اندازد.

دوم باید به وجود ماده سیانور CNH در دود سیگار اشاره کرد که سبب مختل شدن و توقف فعالیت آنزیم های موثر در زنجیره انتقال الکترونی در داخل میتوکندری سلول های بدن می شود و ماحصل فعالیت آن به زبان ساده، خفگی تک تک این سلول ها است که باید با تکثیر و همانندسازی خود فرآیند ترمیم و التیام را به انجام برسانند.

سوم وجود نیکوتین در دود سیگار سبب تنگ شدن عروق و کاهش خون رسانی به بافت های محل مورد نظر برای التیام می شود که این امر هم خود به مسائل بعدی افزوده شده و رسیدن سلول های دفاعی، اکسیژن و مواد مغذی و انرژی زا برای سلول ها را مختل خواهد کرد.

تمامی این عوامل دست به دست یکدیگر داده اند تا التیام در یک فرد معتاد و مبتلا به دخانیات همواره به صورت ناقص انجام شود. در مورد درمان ایمپلنت دندانی در افراد سیگاری، مطالعات بسیار زیادی اجرا شده و مقالات بسیاری در مطبوعات پزشکی به چاپ رسیده اند. در خوشبینانه ترین (اگر نگوییم جانب دارانه ترین) این مقالات ذکر شده است که استعمال دخانیات در افرادی که سیگار می کشند، اندازه شکست درمان، تا 15 درصد افزایش یافته است.

اما چرا بیماران همواره از طرف دندانپزشک خود با یک جواب قاطع و محکم در این مورد روبرو نمی شوند، گاهی در اینجا بعد اقتصادی قضیه تا حد زیادی اهمیت می یابد. اگر بیمار اصرار به درمان ایمپلنت و تاکید به ناتوانی و عجز خود در ترک اعتیاد به سیگار داشته باشد، آنگاه ممکن است با پاسخ های غیر مسوولانه ای از قبیل اینکه تا پنج یا ده سیگار در روز اشکالی ندارد و یا اینکه ما ایمپلنتی را استفاده خواهیم کرد که با سیگار سازگاری دارد روبرو شود. این چنین ادعاهایی هرگز پایه علمی ندارند و هیچ گونه مطالعه علمی اثبات شده ای هم آنها را تایید نمی کند.

آنچه تا به امروز به نام یک واقعیت علمی شناخته شده و مورد قبول اکثریت جامعه دانشگاهی است این است که کشیدن سیگار، چپق، پیپ و قلیان به هر صورت که باشد، یکی از موارد فقدان تجویز قطعی و غیرقابل انکار برای قرار دادن ایمپلنت های دندانی در استخوان های فک بیماران است.

پی نوشت ها :

* متخصص جراحی دهان و فک و صورت

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "سیگاری ها هم می توانند ایمپلنت بگذارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگاری ها هم می توانند ایمپلنت بگذارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید