ایران جزو 12 کشور سینمایی دنیا است

به گزارش وبلاگ بارسلونا، رئیس سازمان سینمایی گفت: سینمای ایران در عرصه های مختلف کارنامه روشنی دارد و برای دنیا شناخته شده و جزو 12 کشور سینمایی دنیا محسوب می گردد.

ایران جزو 12 کشور سینمایی دنیا است

به گزارش وبلاگ بارسلونا، محمد خزاعی در اولین روز سفر خود به روسیه از معاون وزارت فرهنگ فدراسیون این کشور در محل وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه عصر روز گذشته (25 مردادماه) ملاقات کرد.معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی کشور با معاون وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه ملاقات و تفاهمنامه توسعه همکاری سینمایی امضا کردند.

در این مراسم آال یورونا مانیلوو معاون وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه ضمن خوشامد و استقبال از حضور هیات ایرانی گفت: دو کشور ایران و روسیه دارای فرهنگ عمیق و ریشه داری بوده و بنابراین اشتراکات، خواستار توسعه همکاری های فرهنگی در کنار مناسبات سیاسی و مالی هستیم. این در حالی است که توجه بسیار جدی دو کشور به توسعه حوزه فرهنگی خزر را نمیتوان نادیده گرفت و در نشست های مابین مسئولان دو کشور این مسئله همواره مورد تاکید بوده است.

وی اضافه نمود: به علت همدلی دو ملت روسیه و ایران و تفکرات مشترک و نزدیک به هم بویژه در برابر غرب میتوانند در زمینه های فرهنگی، هنری و سینمایی نیز همکاری های وسیعتری داشته باشند، بنابراین برگزاری این گونه نشست ها و توافقات آن میتواند به تقویت فرهنگی و اجتماعی دو کشور یاری کند.

آال یورونا مانیلوو گفت: سینما کوتاه ترین جهت برای شناخت یکدیگر است. ما به سینمای ایران توجه بسیاری داشته و آن را جالب و منحصربه فرد میدانیم. این در حالی است که سینمای روسیه به سرعت در حال رشد و حرکت است و در جهت تفاهمات به پیشرفت بسیاری خواهد رسید. قطعا باعث افتخار است که در طرح های مشترک همکاری نموده و ارتباط نزدیکتری داشته باشیم.

در ادامه این ملاقات محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور گفت: سینمای ایران در عرصه های مختلف کارنامه روشن و پیروز دارد و برای روسیه و دنیا شناخته شده و جزو 12 کشور سینمایی دنیا محسوب می گردد.

وی با اشاره به انجام مطالعات جامع در زمینه سینمای روسیه یادآور شد: سرمایه گذاری در توسعه این صنعت کارآمد خواهد بود چرا که در آنالیز ذائقه مخاطبان سینما و مردم روسیه به نتایج خوبی رسیده ایم و با استقبال خیلی خوب مردم شما از آثار انیمیشن روبرو شده ایم. امیدوارم در حوزه های مختلف بویژه بسترسازی برای اکران فیلم های ایرانی در سینماهای فدراسیون روسیه و پلتفرم های این کشور بتوانیم به همکاری های ملموسی دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه سینما با پیشرفت فناوری و نظریه پردازی های نو، بیش از گذشته قدرت تاثیر بر مخاطبان را پیدا نموده است. گفت: سینمای ایران از اواخر دهه هشتاد میلادی، همواره در بالاترین سطح رویدادهای دنیای حضور داشته و اگر در دوره هایی با بی مهری مسئولان بعضی از جشنواره ها رو به رو شده، باز هم با استفاده از فرصت ها در عرصه های مهم دنیای درخشیده است؛ و با اتکا به آن و پشتوانه فیلم سازان توانمند در چهار دهه گذشته، می توان سینما را در عرصه دیپلماسی عمومی، برترین سفیر کشورمان در مجامع دنیای دانست.

وی با بیان اینکه سینمای ایران نشان داده که تحریم شکن است اضافه نمود: سینما ابزاری برای تبادلات فرهنگی کشورهاست و درعرصه دیپلماسی عمومی برترین سفیر کشورها در عرصه های دنیای است

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در این سفر هیات ایرانی با بسته پیشنهادی تعیین برای بخش های مختلف از جمله عرضه محصولات سینمای ایران در بازار فیلم روسیه آمده است خاطرنشان ساخت: ایران آمادگی لازم برای برپایی هفته فرهنگی ایران در روسیه را دارد و سازمان فرهنگ و ارتباطات در حال برنامه ریزی اجرایی آن است.

خزاعی با اشاره به ظرفیت های موجود همکاری در حوزه های پخش فیلم در سینماها و پلتفرم ها تاکید نمود: سالانه ده ها فیلم در کشور ما فراوری می گردد که با توجه به ظرفیت های مشترک دوکشور ایران و روسیه بخشی از این آثار می توانند در سینماهای روسیه در طول سال اکران شوند.

وی با استقبال از برگزاری جشنواره مشترک منطقه ای با موضوع خزر اضافه نمود: برگزاری این جشنواره و یا همایش مشترک فرهنگی و سینمایی موزد نظر ما هم است و می توانند فرصت های مضاعفی را برای توسعه فضای همکاری فراهم سازند.

رئیس سازمان سیایی کشور با اشاره به شناخت جامعه ایرانی از سینماگران روسیه بویژه آثار نمایشی و ادبی این کشور اظهار کرد: شک ندارم در صورت فراهم شدن عرضه متقابل فیلم های ایرانی و روسی این آثار در دو کشور با استقبال روبرو گردند.

وی در مورد همکاری فرهنگی کشورهای عضو شانگ های گفت: کشورهای عضو شانگ های باید در توسعه مسائل فرهنگی هم برنامه ریزی نمایند.

خزاعی ادامه داد: می توان در قالب تشکیل شورای سیاست گذاری مشترک نسبت به افق فعالیت های پیش روی آن برنامه ریزی کرد و ایران آمادگی چنین همکاری را در سطح وسیعی دارد.

سفر محمد خزاعی به کشور روسیه در جهت ارتقا مناسبات فرهنگی بویژه در حوزه توسعه ظرفیت های اکران و بازاریابی سینمای ایران با هماهنگی های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه صورت گرفت طی امروز و فردا چند تفاهمنامه بین دو کشور به امضا خواهد رسید.

منبع: همشهری آنلاین

به "ایران جزو 12 کشور سینمایی دنیا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران جزو 12 کشور سینمایی دنیا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید