شهرهای غرب مازندران مستعد سیلابی شدن

به گزارش وبلاگ بارسلونا، مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها گفت: در سال 98 هیچ محدودیتی برای اجرای پروژه های آبخیزداری وجود ندارد.

شهرهای غرب مازندران مستعد سیلابی شدن

به گزارش وبلاگ بارسلونا، ابوالقاسم حسین پور در گردهمایی معاونین آبخیزداری منطقه 3 در مرکز آموزش منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران واقع در کلارآباد با بیان اینکه آبخیزداری از زمره فعالیت های مهم کشور است، اظهار کرد: رهبری نیز به اهمیت این حوزه تاکید داشتند و به همین دلیل اعتبارات خوبی در کل کشور از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافت.

وی با اشاره به رشد چشمگیر فعالیت های حوضه های آبخیز کشور توضیح داد: این بخش مورد تاکید و تایید مسئولان تراز اول مملکت نیز هست و البته نواقصی دارد که باید برطرف گردد.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل های کشور با تاکید بر اینکه تخصیص اعتبارات به حوضه آبخیز بستگی به نگاه سازمان برنامه ریزی، ریاست سازمان و پیگیری معاونان آبخیزداری دارد، اضافه کرد: به همین دلیل اعتبارات بعضی استان ها ضعیف و بعضی بسیار خوب است.

لزوم کاهش آسیب سیل با توجه ویژه به آبخیزداری

در ادامه عبدالرضا سنگاری، سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران - نوشهر اظهار کرد: در غرب مازندران، شهرها و روستاها نزدیک به هم قرار دارند و رودهای فراوانی دارد که مستعد سیلابی شدن هستند.

وی با اشاره به اینکه در غرب مازندران 34 رودخانه وجود دارد، اضافه کرد: در سال های قبل خسارت زیادی بر اثر این سیل ها به مردم منطقه وارد شده است که کوشش می گردد با فعالیت های آبخیزداری، این خسارات به حداقل برسد.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران - نوشهر توضیح داد: هزینه های صرف شده در بخش آبخیزداری در واقع سرمایه گذاری است چرا که جلوی تخریب های گسترده را می گیرد.

سنگاری، یکی از آثار اجرای پروژه های آبخیزداری در غرب مازندران را جلب اطمینان مردم و مسئولان برشمرد و یادآور شد: استان های دیگر آرزو دارند مانند مازندران دارای رودهای متعدد باشند و ما باید با کاهش خطر سیل رودهای منطقه، آن را تبدیل به مزیت برای خود کنیم.

لزوم برطرف ناهماهنگی های برای تخصیص اعتبارات صندوق توسعه ملی در بخش آبخیزداری

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران - نوشهر نیز در این گردهمایی با ارائه گزارشی، فعالیت های اجرا شده را در غرب مازندران شرح داد.

قربانعلی حدادی، خواهان برطرف بعضی از مسائل و ناهماهنگی های پیش آمده در استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی در بخش آبخیزداری شد و اضافه کرد: با تجربه ای که در سال 1397 یعنی سال اول بهره گیری از این اعتبارات روی داد، ضروری است در سال 1398 روند کار بهبود یابد.

حدادی گفت: در حوزه آبخیز از پروژه های تعریف شده، 93 درصد آن تحقق یافته است و به دلیل برخورد با فصل سرما و یخبندان، مابقی آن اجرایی نشد در صورتی که اگر این اعتبارات به موقع پرداخت می شد پروژه ها به موقع به اتمام می رسید.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران - نوشهر با اشاره به مطالعه و ضرورت تخصیص اعتبار لازم به این بخش توضیح داد: به علت وجود نقاط بحرانی و قدیمی شدن مطالعات پیشین و اهمیتی که بخش مطالعه دارد باید اعتبار لازم به این بخش تخصیص یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شهرهای غرب مازندران مستعد سیلابی شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرهای غرب مازندران مستعد سیلابی شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید