فرصت راهبردی فراوری دانش بنیان

به گزارش وبلاگ بارسلونا، تهران (پانا) - نماینده تهران در مجلس با اشاره به اهمیت و فرصت راهبردی فراوری دانش بنیان، فراهم آوری زیرساخت های توسعه محصولات دانش بنیان به منظور حفظ ‫استقلال‬ کشور را ضرورتی انکارناپذیر دانست.

فرصت راهبردی فراوری دانش بنیان

یکی از عوامل مؤثر در ‫پیشرفت درون زا‬، رشد تکنولوژی است؛ و از آن حیث که تحقیقات را در کشور افزایش می دهد، می تواند بازدهی عوامل دیگر مانند ‫اشتغال‬ و ‫فراوری‬ را نیز افزایش داده و باعث افزایش بهره وری نیروی کار و تعمیق سرمایه گردد و در نهایت رشد مالی کشور را تضمین می نماید.

قابل ذکر است که پیشرفت فنی مورد بحث در ‫اقتصاد‬، پیشرفت های تکنولوژیکی است که در فرایند فراوری مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین توسعه فراوریات دانش بنیان که بتواند به توسعه تحقیقات در کشور منجر گردد، تأثیر زیادی بر تحقق رشد مالی مداوم در کشور دارد.

فراوریات دانش بنیان برخلاف فراوریات سنتی، بر ابتکار و خلاقیت پایدار است و فراوانی نیروی انسانی تحصیل نموده و متخصص نقش مهمی در پدید آمدن ‫مزیت رقابتی‬ ایفا می نماید و از آنجایی که ‫ایران‬ از این منظر در جایگاه مناسبی واقع شده است، می تواند در فراوری دانش بنیان با شرایط رقابتی بهتری عمل کند.

یکی از مهمترین راه های فراوری دانش بنیان در عصر ‫هوش مصنوعی‬، توجه به ظرفیت جوانان نخبه و سرمایه گذاری در حوزه مشاغل ‫سایبرپایه‬ می باشد و از آنجایی که فراوری فناوری دانش بنیان با دشواری و زمان بر بودن همراه است، باعث ایجاد ‫انحصار‬ در این محصولات برای صاحبان این فناوری نو می گردد.

ویژگی انحصار باعث شده تا در صورت قطع ارائه آن از سوی صاحبان فناوری، امکان فراوری آن در کوتاه مدت وجود نداشته باشد. این مسأله می تواند در فراوری و اقتصاد کشور نقصان های زیادی پدید آورد. لذا فراهم آوری زیرساخت های توسعه محصولات دانش بنیان به منظور حفظ ‫استقلال‬ ضرورتی انکارناپذیر است.

*نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی

منبع: خبرگزاری پانا

به "فرصت راهبردی فراوری دانش بنیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت راهبردی فراوری دانش بنیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید