فیلم های معروفی که از شخصیت های سیاسی ساخته شده اند

به گزارش وبلاگ بارسلونا، از زمانی که سینما پایه گذاری شد، یکی از محبوب ترین سوژه های فیلمسازان پرداختن به زندگینامه های سیاسی معرفی گردید.

فیلم های معروفی که از شخصیت های سیاسی ساخته شده اند

به گزارش، از زمانی که سینما پایه گذاری شد، یکی از محبوب ترین سوژه های فیلمسازان پرداختن به زندگینامه های سیاسی معرفی گردید. نخستین فیلم های سیاسی در حقیقت ماشین های پروپاگاندای قدرتمند بودند، اما به تدریج و با بسط و توسعه تکنیک های هنری، المان های مختلفی به ساختار آن ها اضافه شد.

در ادامه با هفت فیلمی که بر پایه زندگی شخصیتی سیاسی ساخته شده است، آشنا می شوید.

آقای لینکلن جوان- 1939

فیلم آقای لینکلن جوان را جان فورد در سال 1939 روی پرده برد. در این فیلم هنری فوندا در نقش لینکلن جوان به ایفای نقش می پردازد. در اوایل قرن نوزدهم آبراهام لینکلن، مغازه داری جوان، پس از مرگ دختری که به او علاقه مند است، تصمیم می گیرد در رشته حقوق تحصیل کند.

پس از سرانجام تحصیلاتش در شهر اسپرینگ فیلد، کار وکالت را شروع می نماید و در نخستین پرونده ای که به او ارجاع می گردد، دو برادر متهم به قتل را [که حتی مادرشان به قاتل بودن یکی از آنان ظنین است]تبرئه می نماید. حالا لینکلن جوان به سوی آینده ای روشن گام برمی دارد...

لینکلن- 2012

استیون اسپیلبرگ در فیلم درام تاریخی لینکلن، دانیل دی لوئیس را در نقش آبراهام لینکلن و سالی فیلد را در نقش ماری تاد لینکلن، همسر لینکلن نشاند تا یکی از ماندگارترین فیلم های تاریخی که حول زندگی شخصیتی سیاستمدار می چرخد را جلوی دوربین ببرد.

فیلم بر وقایع 4 ماه سرانجامی زندگی لینکلن متمرکز است و کوشش های او، برای به تصویب رساندن سیزدهمین اصلاحیه قانون اساسی ایالات متحده امریکا توسط مجلس نمایندگان را به تصویر می کشد. پس از تصویب این اصلاحیه بود که برده داری در امریکا ممنوع اعلام شد.

ملکه- 2006

فیلم، توضیح دراماتیزه وقایعی است که در فاصله یک هفته پس از مرگ پرنسس دایانا (آگوست 1997) رخ داد و ماجرا ها از دیدگاه اعضای مختلف خانواده دربار انگلستان و تونی بلر، نخست وزیر وقت - که تازه انتخاب شده بود - روایت شده است.

این فیلم به کارگردانی استفن فریرز، فیلمساز سرشناس انگلیسی با استقبال تماشاگران روبه رو شد و دلیل این استقبال چیزی جز جسارت فیلم در نزدیک شدن به بالاترین مقامات بریتانیا در آن دوره و روایت بخشی از وقایع بعد از مرگ پرنسس دایانا، همسر سابق ولیعهد این کشور در سال 1997 نبود. هلن میرن برای ایفای نقش ملکه الیزابت دوم جایزه بهترین بازیگر زن نقش اول اسکار را به خانه برد.

سخنرانی پادشاه- 2010

فیلم درام تاریخی سخنرانی پادشاه به کارگردانی تام هوپر بر پایه فیلمنامه دیوید سایدلر ساخته شده است. این فیلم درباره بخشی از زندگی جرج ششم، پادشاه بریتانیا و پدر الیزابت دوم ملکه این کشور است که دچار لکنت زبان بود. کالین فرث در این فیلم شخصیت جورج ششم را ایفا می نماید که مبتلا به لکنت زبان است و به همین علت گفتاردرمانی (با بازی جفری راش) مشغول درمان اوست. پس از اینکه برادر جورج ششم تاج وتخت را رها می نماید، شاه جدید برای ارایه نخستین سخنرانی اش در رادیو به درمانگرش تکیه می نماید ...

سقوط- 2004

فیلم سقوط با نام کامل سقوط آخرین روز های رایش سوم فیلمی در ژانر درام جنگی، ساخته الیور هرشبیگل است. هرشبیگل این فیلم را بر اساس کتاب های پناهگاه نوشته هیتلر تراودل یونگه، تا آخرین ساعت ملیسا مولر، هیتلر اثر یوآخیم فست و خاطرات آلبرت اشپر و ارنست-گونتر باده روایت نموده است.

در حقیقت داستان از زاویه دید تراودل یونگه، آخرین منشی و ماشین نویس آدولف هیتلر روایت می گردد. سقوط دوازده روز آخر زندگی آدولف هیتلر یعنی از 17 تا اواخر آوریل سال 1945 میلادی را در سنگر زیرزمینی فرماندهی او به تصویر کشیده است. فیلم از فرو ریختن ماشین نظامی و دستگاه سیاسی عظیم رژیم نازی آلمان آن پرده برمی دارد.

گاندی- 1982

گاندی فیلمی درباره زندگی ماهاتما گاندی، رهبر جنبش مقاومت بدون خشونت هند در زمان استعمار توسط بریتانیا در نیمه اول قرن بیستم است. در این فیلم بن کینگزلی در نقش ماهاتما گاندی جلوی دوربین ریچارد اتنبرا نقش آفرینی نموده است. این فیلم زندگی گاندی را از سال 1893، زمانی که از قطار آفریقای جنوبی اخراج شد، چراکه سوار واگن سفیدپوست ها شده بود تا ترور و مراسم خاکسپاری اش در سال 1948 دربرمی گیرد.

خاطرات موتورسیکلت- 2004

خاطرات موتورسیکلت فیلم زندگینامه ای به کارگردانی والتر سالس است. این فیلم درباره مسافرت و خاطره نویسی ارنستو گوآرا جوان 23 ساله است که به زندگی او سال ها پیش از رسیدن به شهرت جهانی اش به عنوان اسطوره انقلابی مارکسیست می پردازد.

این فیلم روایتگر سیر و سفری در سال 1952 است که گوآرا و دوستش آلبرتو گرانادو با موتورسیکلت شروع کردند و نقاط مختلف امریکای جنوبی را پیمودند. ماجرا از لذت جویی جوانی شروع و بسط داده می گردد. گوآرا به واسطه مشاهده زندگی رعایای بومی که فقر به آن ها تحمیل شده، تحت تاثیر قرار می گیرد و دچار تحول می گردد.

منبع: روزنامه اعتماد

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "فیلم های معروفی که از شخصیت های سیاسی ساخته شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم های معروفی که از شخصیت های سیاسی ساخته شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید