پدیده های عصر جدید چه سرانجامی داشتند؟

به گزارش وبلاگ بارسلونا، پخش قسمت های مقدماتی دومین فصل از برنامه تلویزیونی عصر جدید در حالی شروع شده است که استعداد های کشف شده در فصل اول این برنامه، هر یک شرایط متفاوتی را تجربه می نمایند.

پدیده های عصر جدید چه سرانجامی داشتند؟

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ بارسلونا، پخش فصل جدید عصر جدید از شب گذشته ششم اسفندماه از شبکه سه سیما شروع شد. این فصل از عصر جدید قرار است با چند قسمت ابتدایی که به راستی آزمایی متقاضیان ورود به برنامه اختصاص خواهند داشت، پخش خود را شروع کند. شب گذشته اولین قسمت از این فرآیند راستی آزمایی پخش شد و بعضی از شرکت نمایندگان در برنامه که قرار است به مرحله اصلی مسابقه ورود نمایند و یا در همان مرحله ابتدایی حذف شده اند تعیین شدند.

قرار است مرحله راستی آزمایی حدود چهار قسمت باشد و با آنچه که در قسمت اول دیده شد احتمالاً همه کسانیکه در این فصل از برنامه شرکت نموده اند با یک اجرای مختصر و کوتاه، توانمندی خود را برای مخاطب عرضه خواهند کرد که این اتفاق می تواند برای جذابیت قسمت های اصلی برنامه یک ریسک محسوب گردد. با این شکل از حضور شرکت نمایندگان و نمایش مهارت اولیه شأن برای مخاطب احتمالاً درصد زیادی از غافلگیری ها برای مخاطب رونمایی خواهد شد چراکه بیشترین جذابیت مسابقات استعدادیابی به حضور شرکت نماینده روی استیج برنامه و دیدن مهارت و استعداد وی در همان لحظه ابتدایی است بدون اینکه مخاطب هیچ تصوری از او داشته باشد و گویی عصر جدید این برگ برنده را فارغ از اجرا های اصلی همان ابتدا برای مخاطب رو می نماید.

از نکات قابل توجه در بخش مربوط به فرآیند راستی آزمایی در کنار خود احسان علیخانی به جای داوران اصلی افرادی، چون ارشا اقدسی بدلکار، ایمان قیاسی مجری پشت صحنه برنامه، روزبه معینی، بهرام عظیمی انیماتور و بعضی از مربیان باشگاه مهارت حضور داشتند. همچنین از میان برگزیده های فصل قبلی نیز افرادی، چون سعید فتحی روشن علیخانی را در این داوری ها یاری می کردند.

داوران در مرحله راستی آزمایی بیشتر مربیانی بودند که در پشت صحنه دیده می شدند و یا چندین بار احسان علیخانی در فصل قبل به حضور آن ها و یاری هایشان به شرکت نماینده ها اشاره نموده بود.

شرکت نمایندگان در قسمت نخست در حوزه هایی، چون خوانندگی، بازیگری، شعبده و حرکات آکروباتیک و نمایشی بودند که علاقه به خوانندگی در میان آن ها نسبت به دیگر حوزه ها بیشتر بود.

با این همه تب و تاب دومین فصل از برنامه عصر جدید از همین شب ها شروع شده و طبق اعلام قبلی از شب ولادت حضرت علی (ع) شاهد اجرای متقاضیان در برابر ترکیب ثابت چهار نفره داوران برنامه خواهیم بود؛ اجرا هایی که از میان آن ها احتمالاً چهره ها و استعداد های تازه ای معرفی خواهند شد.

استعداد های کشف شده فصل اول چه می نمایند؟

به بهانه شروع فصل جدید برنامه، اما خالی از لطف ندیدیم مروری داشته باشیم بر استعداد های برتر و چهره های مطرح شده در فصل قبل که به وسیله این برنامه فضای بیشتری برای عرضه توانمندی های خود پیدا کردند.

فاطمه عبادی؛ معجزه طراحی با شن

نفر اول فصل نخست عصر جدید و به نوعی قهرمان اصلی مسابقه فاطمه عبادی هنرمندی بود که با شن نقاشی می کرد. او از همان ابتدای ورودش به مسابقه توانست نگاه مخاطب عادی و داوران برنامه را به خود جذب کند. به ویژه که طرح های شنی خود را با نگاهی انسانی و دغدغه هایی اجتماعی همراه کرد.

فاطمه عبادی که اهل اهواز است اولین طرح خود را با موضوعی درباره هوای خوزستان خلق کرد و در ادامه طرح هایش سراغ بچه ها کار، سرطانی ها و موضوع مادر رفت.

او در همه این طرح ها فضایی داستانی را برای آثارش ایجاد کرد و توانست مخاطب را با قصه هایی دراماتیک با خود همراه کند. عبادی بعد از اینکه با رأی 6 و نیم میلیونی به مقام اول این برنامه دست یافت اعتباری 500 میلیون تومانی دریافت کرد تا بتواند در همین زمینه مهارت خود، فضایی برای کار و آموزش دیگر علاقمندان را فراهم آورد.

از طرف دیگر او در این چند ماه طرح های شنی برای بعضی از برنامه ها و کلیپ ها هم زد. از جمله اصلی ترین حضور های وی ساخت تیتراژ برنامه چهل چراغ با اجرا و تهیه نمایندگی مجتبی امینی از شبکه سه سیما بود که در ایام محرم و صفر روی آنتن رفت و عبادی هر شب با موضوعات عاشورایی طرح هایی را برای مخاطبان ارائه کرد.

همچنین از طرف شبکه سه سیما هماهنگی هایی شد تا او با مؤسسه ماوا زیرمجموعه موسیقایی سازمان اوج نیز همکاری هایی داشته باشد و در کلیپ هایی که از طرف آن ها تهیه و فراوری می شد نیز طرح های شنی خود را ارائه کند.

محمد زارع؛ هیجان در سکوت

محمد زارع جوان 20 ساله اهل شیراز و از شرکت نمایندگان سر به زیر و آرام فصل اول عصر جدید بود که برخلاف ظاهر آرامش با نمایش های خاص و خطرناکش مورد توجه نهاده شد. نمایش های او با پرتاب چاقو البته با انتقاداتی هم روبرو شد که یکی از جدی ترین منتقدانش هم رؤیا نونهالی بود که البته با فلسفه ای که از این پرتاب چاقو ها از طرف خود زارع ارائه شد او هم در نهایت روی آوردن به چنین مهارتی را پذیرفت.

اجرای پایانی زارع در مسابقه با وسایلی که خودش سازنده آن ها بود توانست مخاطبان را به خود جذب کند. زارع اگرچه تحصیل نموده نیست و حتی در برنامه اظهار داشت که قصد تحصیل هم ندارد، اما اظهار داشت برای اجرا های خود مطالعه می نماید و وسایل و تجهیزات اجرا ها را به وسیله مطالعات، آموزش ها و مشورت ها طراحی می نماید که یکی از ویژگی های اجرا های نمایشی اوست. زارع با رأی حدود 6 میلیون در فینال عصر جدید مقام دوم را کسب کرد و اعلام شده است که او قرار است به عنوان مربی در فصل جدید عصر جدید شرکت نمایندگان را همراهی کند.

پارسا خائف؛ صدای جوان، استعداد نوجوان

پارسا خائف نوجوان 14 ساله یکی از پرحاشیه ترین و البته مشهورترین شرکت نمایندگان عصر جدید بود که بخشی اعظم این حاشیه ها نه به خودش بلکه به واکنش ها نسبت به حضور این نوجوان آذری و استعداد او در خوانندگی مرتبط بود.

پارسا استعداد نوجوانی بود که پیش از عصر جدید هم توانمندی خود را در جشنواره های تخصصی موسیقی به نمایش گذاشته بود و از کودکی در حرفه موسیقی مشغول به کار شده است. این هنرمند اردبیلی سال 97 در رشته آواز به خاطر اجرای تصنیف در میان گل ها استاد زنده یاد همایون خرم به عنوان نفر برگزیده کشوری جشنواره نوای خرم معرفی گردید.

خائف همچنین نفر برگزیده و نفر اول جشنواره ملی موسیقی جوان در رشته آواز ایرانی شده بود و همه این ها حضور و ورود استعدادی تازه به عرصه موسیقی و خوانندگی را نوید می داد.

ورود پارسا به عصر جدید نیز از همان اجرا های ابتدایی با واکنش های مثبت داوران و حتی مردم همراه شد. مردمی که شاید همواره تصور می شد بیشتر به اجرا ها و قطعات پاپ علاقه مند است اتفاقاً اجرا های سنتی پارسا را دنبال می کرد و نسبت به آن ها فیدبک های مثبتی نشان می داد. این میزان از توجه به خائف، اما برای بعضی از کارشناسان و موسیقی دانان و بزرگان این عرصه با نگرانی هایی هم همراه شد و انتقاد کردند که او، چون در ابتدای راه است بیش از این ها باید مراقبش بود تا بتواند به سلامت از این راستا پرمخاطره در پیشرفت های موسیقایی خود عبور کند.

خائف این روز ها یکی از پرکارترین هنرمندان و استعداد های عصر جدید است. او در اولین رویداد رسمی توانست تیتراژ یک برنامه تلویزیونی را بخواند و با خوانندگی در مسابقه میدون که از شبکه سه سیما روی آنتن می رود به عنوان خواننده جوان تیتراژ های تلویزیونی نیز نام خود را ثبت کرد.

با این حال نگرانی ها درباره فعالیت و راستا آینده خائف هنوز هم ادامه دارد او این روز ها در بعضی از مراسم های افتتاحیه و رونمایی ها شرکت می نماید و با دریافت مبالغ میلیونی آن هم از طرف مدیران برنامه هایش (!) خوانندگی می پردازد. اتفاقی که می تواند او را از راستا اصلی حرفه خود بازدارد و به سمت اتفاقات تجاری راهنمایی کند.

سعید فتحی روشن؛ بازی با شعبده

یکی از پر رمز و رازترین شرکت نمایندگان عصر جدید سعید فتحی روشن است که در تمام اجرا های خود توانست با حقه های نمایشی و شعبده هایش مخاطب را با غافلگیری های پی در پی همراه کند. او با همان اجرای اولیه اش مخاطب را به خود جذب کرد و این درحالی بود که پیش از این هم چند باری دیگر در برنامه های تلویزیونی حضور یافته بود. اما حضورش در این برنامه باعث شد بار ها مخاطبان اسم و حقه های او را در فضای مجازی و سایت ها سرچ نمایند و حتی به فعالیت های شعبده و منتالیسم بیشتر علاقه مند گردد.

یکی از هنر های فتحی روشن این بود که در کنار بسیاری از شعبده بازانی که در این برنامه حضور پیدا می کرد توانست اجرا های خود را با رمز و راز هایی فراتر از اجرا های روتین و مرسوم شعبده همراه کند و برای همین ذهنیت مخاطب را بیشتر درگیر خود کرد.

این برگزیده عصر جدید این روز ها یکی از مهمترین خروجی ها و دستاورد های مسابقه را دارد و توانسته است به طور رسمی وارد فعالیت برنامه سازی گردد. فتحی روشن این روز ها در پی ساخت مسابقه بازیمون برای شبکه سه سیما است که چند باری تیزر های آن از شبکه روی آنتن رفت و برای شرکت نمایندگان فراخوان داده شد.

بازیمون برنامه ای شبیه بازی در اتاق های فرار است و باید دید چقدر امکان اجرایی شدن چنین بازی هایی در تلویزیون همراه با جذابیت و سرگرمی فراهم شده است. با این حال فتحی روشن در نقطه ای متناسب با پیشرفت خود در حوزه مهارتی اش نهاده شده است.

دختران نینجا؛ ستاره های امید

در میان پنج برگزیده اصلی مسابقه عصر جدید شاید دختران نینجا تنها کسانی بودند که دیگر نتوانستند در تلویزیون نتوانستند دیده شوند. هرچند قول هایی مبنی بر حضور آن ها در تلویزیون داده شد و قرار بود در شبکه ورزش یک برنامه اختصاصی داشته باشند با این حال این برنامه هنوز روی آنتن نرفته است.

دختران نینجا همان دختران سیاه پوشی بودند که حرکات رزمی شأن در عصر جدید خیلی ها را به حیرت واداشت و اصلاً نفس حضورشان در تلویزیون و انجام این حرکات نوعی تابوشکنی برای سیما فرض می شد مثل خیلی از خط قرمز های فرضی دیگری که عصر جدید نشان داد بیشتر یک تصور ذهنی می ماند تا قانونی رسمی.

هر بار اجرای دختران نینجا در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شد حرکاتی که بیشتر از سخت بودن اتحاد و یکپارچگی و انسجام این دختران را در تمرین های زیاد نشان می داد و البته با مخاطرات زیادی هم همراه بود مثل همان آخرین اجرا در فینال که باعث شد یکی از این دختران نیز با مصدومیت همراه گردد.

حضور دختران نینجا از همان ابتدا در برنامه اقبال زیادی برایشان به همراه داشت و مربی آن ها بار ها در مصاحبه هایی از میزان علاقه مردمی به آموزش این حرکات رزمی در باشگاه های ورزشی اشاره نمود. اگرچه آن ها در فضای خارج از تلویزیون به فعالیت های خود ادامه می دهند، اما هنوز در شبکه ورزش برنامه ای اختصاصی نداشته اند.

برادران قاسمی؛ خوانندگی روی استیج

غیر از پنج برگزیده اصلی، عصر جدید توانست راستای برای شهرت و معرفی توانمندی های بعضی دیگر از چهره ها و شرکت نماینده های برنامه باشد. از جمله این شرکت نمایندگان دو برادر کرد یعنی کارزان و عبدالباسط قاسمی دو جوان کرد بودند که توانستند با اجرا های بومی خود مخاطب را به خطه و قطعات موسیقایی کردی علاقه مند نمایند.

این دو برادر اگرچه به برگزیده های اصلی مسابقه راه نیافتند، اما نتوانستند در راستا استعداد های خود رویداد هایی رسمی را رقم بزنند. از جمله اینکه آن ها در دی ماه امسال اولین کنسرت خود را در تالار همایش 9 دی شهر هشتگرد برگزار کردند که اتفاقاً با استقبال مردم سنندج هم همراه شد.

این در حالی است که قیمت بلیت کنسرت این دو هنرمند بین 50 تا 100 هزار تومان در نظر گرفته شده بود.

کارزان و عبدالباسط قاسمی از جمله هنرمندانی هستند که پیش از ورود به دنیای خوانندگی در پیشه آرایشگری و رانندگی فعالیت می کردند. این دو برادر صدای خود را اولین بار در فصل اول برنامه عصر جدید به مخاطبان ارائه کردند. این دو برادر در این برنامه پرطرفدار بود که بعد از دریافت کارت طلایی از آریا عظیمی نژاد، به مرحله دوم هم رسیدند و اجرایشان در این مرحله نیز با اقبال روبرو شد.

کارزان و عبدالباسط قاسمی همچنان در حوزه موسیقی فعالیت دارند و به صورت جدی تر در رویداد ها و افتتاحیه ها برای ارائه کنسرت و اجرای قطعات حاضر می شوند که بعضاً گفته شده است آن ها هم از مبالغ بالایی برای حضور در این رویداد ها بهره برده اند.

علی جعفری؛ قهوه چی محبوب

علی جعفری (علی قمی) از دیگر شرکت نمایندگان محبوب و شهرت گرفته از قاب فصل نخست عصر جدید بود که حضور و دیده شدنش در این برنامه یاری کرد هواداران بسیاری پیدا کند.

مهارت خاص او در این برنامه این بود که توانست با یک دست سینی ای پر از فنجان های چای تدارک ببیند. نحوه کلام و سخن گویی او نیز با شیرینی هایی همراه بود که مخاطبان را جذب کرد و اتفاقاً باعث شد تا مرحله ای هم بالا رود.

او بعد از این برنامه در شبکه اجتماعی خود هواداران بیشتری هم پیدا کرد، اما حضور مجدد او در قاب تلویزیون مربوط به یک مسابقه استعدادیابی در حوزه کارآفرینی بود؛ جعفری در حاشیه مسابقه میدون از شبکه سه حضور پیدا کرد که این حضور به خصوص در ویژه برنامه شب یلدا این برنامه بیشتر دیده شد. قهوه چی محبوب عصر جدید حالا یکی از چهره های محبوب برای برنامه سازان تلویزیون نیز محسوب می گردد و دور از انتظار نیست که شاهد حضور او در ویژه برنامه های سیما در مناسب های خاص هم باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پدیده های عصر جدید چه سرانجامی داشتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدیده های عصر جدید چه سرانجامی داشتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید