7 تصور غلطی که در خصوص استیو جابز وجود دارد

به گزارش وبلاگ بارسلونا، معمولاً افرادی که در سطح دنیا مشهور می شوند، شایعاتی پس از مرگ شان به آنها نسبت داده می گردد که اغلب این شایعات چیزهای مثبتی هستند که به دلیل مخاطب پسند بودن یا علاقه بیش از حد به آنها نسبت داده می گردد که استیو جابز موسس شرکت اپل نیز از این قاعده مستثنی نیست.

7 تصور غلطی که در خصوص استیو جابز وجود دارد

به گزارش وبلاگ بارسلونا،استیو جابز(Steve Jobs) یک شخصیت خلاق و رویاپرداز بود که می توان گفت دنیای دیجیتال و به خصوص تلفن همراه را متحول کرد. اما افسانه های متعددی درباره او وجود دارد که در باور عموم جا خوش نموده در حالی که حقیقت ندارد.

از دریافت حقوق ماهیانه یک دلاری به دلیل دشمنی عمیق با بیل گیتس و از لجبازی با او گرفته تا دیگر شایعات عجیب، همه از حواشی متعددی هستند که درباره استیو جابز وجود دارد.

بسیاری از کسانی که او را می شناختند اذعان دارند که او عمیقاً زندگی خصوصی اش را از شخصیت عمومی خود جدا می کرد و شاید همین ویژگی در او بوده که منجر به ساخته شدن این میزان شایعه درباره او شده است.

در هر صورت در اینجا هفت نمونه از افسانه های استیو جابز را که واقعیت ندارند بیان می کنیم:

1. جابز یک در محل کار قلدر بود

در میان همه شایعاتی که در خصوص استیو جابز وجود دارد، این یکی بیشتر از بقیه باور شده است.

داستان از این قرار است که می گویند او یک کارفرمای خشن و دیکتاتور بوده که همیشه کارکنان خود را مجبور به انجام پیشنهاداتش می نموده، در حالی که اینطور نبوده است.

به هر حال جابز مدیرعامل شرکت بوده و یک سری سخت گیری ها لازم بوده است. بسیاری از کسانی که وی را می شناختند به این واقعیت اذعان دارند که او یک کمال گرا بوده است و و اغلب روی جزئیات دقیق می شده و با وسواس زیادی کار می نموده است. این بدان معناست که اگر چیزی رضایت کامل وی را به دست نمی آورد آن را تأیید نمی کرد.

استیو جابز در بیان نظرات خود خجالتی نبوده و اگر چیزی به نظرش نادرست بود بدون تعارف بیان می کرد.

سبک مدیریت او جزئی نگر و کمال طلب بوده اما مداخلات وی هرگز مسئله شخصی نبوده است.

2. استیو جابز حس شوخ طبعی نداشته و همیشه بسیار جدی بوده است

این شایعه با شایعه شماره یک مرتبط است، در حالی که نشستن بر روی جایگاه ابرشرکتی مانند اپل به هیچ وجه شوخی نیست اما باز هم جابز با روش خاص خود شوخی می نموده است.

برنت شلندر یکی از مصاحبه نمایندگان با استیو جابز می گوید که جابز خیلی درون گرا بوده است اما با این وجود پس از اتمام مصاحبه محبت آمیز رفتار می کرد.

در کل به نظر می رسد استیو جابز کمی شوخ طبع بوده است.

3. استیو جابز ماهیانه تنها 1 دلار حقوق دریافت می کرد

مثل بعضی از افسانه ها در خصوص استیو جابز، این یکی از آنهایی است که ریشه در یک حقیقت دارد اما دستکاری شده است.

استیو جابز زمانی یکی از ثروتمندترین مردان دنیا بود و قاعدتاً نمی توان این ثروت را با درآمد ماهانه 1 دلاری اندوخت. در حقیقت اپل یک ساز و کار برای اعطای پاداش به کارکنان سطح بالای خود و کارمندانی که عملکرد خوبی داشتند تعریف نموده بود که به صورت سرمایه گذاری آهسته در طول زمان بود.

این سیستم به کارکنان اجازه می داد تا استعداد و کوشش خود را در مدت زمان طولانی حفظ نمایند و یک الگو برای بسیاری از شرکت های فناوری در سراسر دنیا شد. به عنوان مثال جان مک کی رئیس Whole Foods Market و اریک اشمیت مدیرعامل اسبق گوگل از این روش در سال 2008 تقلید کردند.

در سال 2000 هیئت رئیسه اپل به خاطر فروش کامپیوترهای جدید یک جت 88 میلیون دلاری به جابز جایزه داد. در آوریل 2011 استیو حدود 5.6 میلیون دلار در اپل سهام داشت و در سال 2010 توسط مجله فوربس به عنوان 136 امین فرد ثروتمند در دنیا شناخته شد.

در حالی که حقوق و دستمزد او حداقل بود، اما مالکیت سهام اپل درآمد سرشاری برای او داشت.

4. استیو جابز شغل از بیل گیتس نفرت داشت!

ممکن است قبلاً این را شنیده باشید. داستان از این قرار است که می گویند استیو جابز و بیل گیتس رقبای سرسختی در فناوری بودند که هر لحظه از روزمره خود در حال نقشه کشیدن برای نابودی طرف مقابل بودند!

در حالی که اپل و مایکروسافت با اینکه از لحاظ فنی در دنیای فناوری رقیب محسوب می شدند و هنوز هم هستند، اما هیچ گاه دشمنی شخصی میان این دو شرکت و رؤسای شان وجود نداشت و هرگونه بیان تفکر یا حتی انتقاد میان این دو نفر را باید به حساب انتقاد سازنده گذاشت و نه حملات فردی نسبت به یکدیگر.

در واقع حتی می توان گفت که این دو نفر الهام بخش یکدیگر برای بهترین شدن بودند و اگر رقابت این دو مرد نبود ممکن بود مایکروسافت و اپل به شکل امروزی نبودند.

هر دو نفر در مصاحبه های خود مراتب احترام به یکدیگر را اعلام می کردند. بیل گیتس حتی یک بار گفت که استیو جابز یکی از معدود افرادی است که الهام بخش او بوده است.

بیل گیتس حتی پس از درگذشت استیو جابز یادداشتی در تلگراف نوشت و به روابط محبت آمیز با وی در عین رقابت اشاره نمود.

وی در این یادداشت نوشت: هیچ قهری بین ما نبود که بخواهد صلحی برقرار گردد. ما در جنگ نبودیم. ما محصولات عالی فراوری کردیم و رقابت بین ما همیشه چیز مثبتی بود. اکنون نیز هیچ [دلیلی برای] طلب بخشش یا بخشیدن وجود ندارد.

5. جابز یک نابغه فناوری بود

استیو جابز مردی بسیار باهوش و با استعداد بود، این را نمی توان کتمان کرد اما آیا باید او را یکی از خدایان فناوری های پیشرفته دانست؟ این طور به نظر نمی رسد چرا که به گفته نویسنده کتاب استیو جابز شدن استیو جابز یک نابغه نبوده است.

وی می نویسد: استیو واقعاً خیلی راجع به فناوری های دیجیتال شناخت نداشت. او مثل یک رهبر ارکستر بود که می دانست چگونه از منابع برای ساخت محصولات زیبا و باکیفیت استفاده کند.

بر همین اساس است که بسیاری از کسانی که به مشارکت های استیو جابز در صنعت فناوری نگاه می نمایند او را بیشتر یک پیکاسو می دانند، نه اینشتین.

دیدگاه استیو جابز ترکیب هنر با تکنولوژی پیشرفته بود. به همین دلیل اپل اغلب از راه خود در ساخت دستگاه های کاربردی خارج می شد و به ساخت محصولاتی به شکل هنری روی می آورد.

استیو می گفت: من یکی از معدود افرادی هستم که می داند تکنولوژی فراوریی نیاز به ابداع و خلاقیت دارد و فراوری یک چیز هنری به چه نظمی نیاز دارد.

6. استیو از ژاپن متنفر بود!

این یکی از خنده دارترین شایعات در خصوص استیو جابز است. داستان از این قرار است که گفته می گردد وی در تعطیلات خود در کیوتوی ژاپن در سال 2010 در فرودگاه به مشکل می خورد چرا که نیروی امنیتی فرودگاه به دلیل حمل ستاره های فلزی نینجا که در ورزش های رزمی کاربرد دارد به جابز اجازه بردن آنها را با خود به هواپیمای شخصی اش نمی داده است.

این مسئله استیو جابز را برآشفته می نماید و آنجا می گوید که دیگر هیچوقت به ژاپن نخواهد آمد.

این داستان باورپذیر است و منطقی به نظر می رسد اما این اتفاقات هرگز رخ نداده است.

اپل بعداً این را در یک بیانیه عمومی نوشت: استیو جابز تابستان امسال (سال 2010) برای تعطیلات به کیوتو رفته بود، اما حوادثی که در فرودگاه بیان می گردد کاملاً دروغ است. استیو اوقات خوبی در ژاپن داشته و امیدوار است که به زودی به ژاپن بازگردد.

7. استیو جابز خودشیفته و مغرور بود

اگر فیلم استیو جابز را دیده باشید، ممکن است با خود فکر نموده باشید که جابز یک خودشیفته بوده و تمام موفقیت های اپل را مصادره نموده است. در بسیاری از صحنه ها او با لحنی مغرور در مقابل جمعیت هیجان زده صحبت می نماید.

برای مثال، در فیلم استیو جابز، یک صحنه ای هست که استیو وزنیاک یکی از بنیان گذاران اپل در مکالمه ای که بیشتر به دعوا شبیه است از جابز می خواهد تا تیم سازنده اپل 2(Apple ll) را طی سخنرانی خود تأیید کند.

در حالی که وزنیاک در واقعیت اغلب غرور جابز و تیم وی را تحسین می کرد. به گفته وزنیاک، او همیشه پشت جابز و معرفی تک تک محصولات بوده است و هرگز با یک دوست این گونه صحبت نمی نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "7 تصور غلطی که در خصوص استیو جابز وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 تصور غلطی که در خصوص استیو جابز وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید