تاثیر کیفیت خواب و حال روحی بر حافظه کاری

به گزارش وبلاگ بارسلونا، تهران- خبرنگاران- مطالعات گروهی از محققان دانشگاه ریورساید در کالیفرنیا نشان می دهد بین حافظه سالم و سه عامل کیفیت خواب، سن و حال روحی، ارتباط مستقیم وجود دارد.

تاثیر کیفیت خواب و حال روحی بر حافظه کاری

به گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی وبلاگ بارسلونا از پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، به گفته محققان این عوامل با جنبه های مختلف حافظه کاری ارتباط دارند. حافظه کاری بخشی از حافظه موقت است که اطلاعات موردنیاز برای وظایف شناختی مغز از جمله یادگیری، استدلال و ادراک را به طور موقت نگهداری و اداره می نماید. این بخش از حافظه تأثیر مهمی بر نحوه پردازش، استفاده و یادآوری اطلاعات دارد.

بر اساس این تحقیقات عامل سن، تأثیر منفی بر جنبه کیفی یعنی دقت و قدرت حافظه کاری دارد. در مقابل، خواب بد و حال روحی پریشان با جنبه کمّی حافظه کاری یعنی کاهش احتمال یادآوری تجربیات گذشته ارتباط دارد.

محققان برای اولین بار اثر سه عامل مذکور بر کیفیت و کمیت حافظه کاری را به طور آماری تفکیک کردند. با وجود این که هر سه عامل بر کارکرد حافظه اثرگذار هستند، هر یک از آن ها با شیوه متفاوت عمل می نماید و در اثر مکانیسم مختص به خود در مغز ایجاد می گردد.

محققان امیدوارند نتایج این تحقیقات زمینه را برای توسعه روش های درمانی جدید به منظور مقابله با اثرگذاری این سه عامل بر ضعف عملکرد حافظه کاری، هموار کند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه International Neuropsychological Society منتشر شده است.

علمی **9259** 1055

منبع: ایرنا

به "تاثیر کیفیت خواب و حال روحی بر حافظه کاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر کیفیت خواب و حال روحی بر حافظه کاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید