جلیقه زردها شانزه لیزه را به آتش کشیدند

به گزارش وبلاگ بارسلونا، معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه زردها برای هجدهمین شنبه متوالی به خیابان ها رفته و بعضی از آنان در خیابان شانزه لیزه پاریس به چند ساختمان حمله کردند.

جلیقه زردها شانزه لیزه را به آتش کشیدند

به گزارش وبلاگ بارسلونا، در حالی که در هفته های گذشته از شمار جلیقه زردها در سراسر فرانسه کاسته شده و تظاهرات آنها با خشونت کمتری همراه بود، امروز (شنبه) گروهی از تظاهرنمایندگان خشمگین شیشه های چند رستوران، مغازه، بانک و ساختمان های دیگر را در خیابان شانزه لیزه شکسته و آنها را به آتش کشیدند.

بعضی از این افراد که به جای جلیقه زرد، لباس و ماسک سیاه داشتند، با شکستن حصارهای فلزی تعبیه شده برای محافظت از مغازه ها در برابر خرابکاری، وسایل مغازه ها و رستوران ها را بیرون ریخته و شکستند. آنها به سوی نیروهای پلیس چوب و سنگ پرتاب نموده و در مواردی کوشش کردند تا مأموران را از درون خودرو بیرون بکشند.

شماری از معترضان جلیقه زرد نیز که از شهرهای دیگر فرانسه خود را به پاریس رسانده بودند، در نزدیکی ایستگاه های مهم قطار پایتخت دست به تظاهرات زدند. پاتریک دروئه، یکی از چهره های سرشناس جنبش جلیقه زردها از چند روز پیش از تمامی مردم فرانسه و حتی کشورهای دیگر اروپا خواسته بود تا به حرکت اعتراضی پاریس بپیوندند.

راهپیمایی هجدهم جلیقه زردها که خودشان آن را ضرب الاجل به امانوئل ماکرون خوانده اند، در حالی برگزار گردید که اجرای طرح گفت وگوی ملی به پیشنهاد رئیس جمهوری فرانسه تازه به سرانجام رسیده است.

یورو نیوز گزارش داد، میزان خسارت مادی و حتی موارد حمله به خودروهای پلیس در راهپیمایی روز شنبه بسیار چشمگیرتر از هفته های پیش بود.

کریستف کاستنر، وزیر کشور فرانسه با اعلام این که حدود 10 هزار تن در اعتراض امروز پاریس شرکت کردند، گفت که حدود 1500 تن از این افراد خرابکار بوده اند. وی در توئیتر خود نوشت، کسانی که حمله و تخریب می نمایند، در واقع نه معترض هستند و نه حتی خرابکار، بلکه قاتل هستند.

شمار افرادی که بر اثر درگیری مجروح شدند، 60 تن گزارش شده که 42 تن آنان از معترضان، 17 تن از مأموران پلیس ضدشورش و یک نفر آتش نشان بوده است.

همچنین بر اثر آتش زدن یک بانک به دست بعضی معترضان و سرایت آتش به طبقاتی از مجتمع ساختمانی بالای آن، 11 تن نیز جراحت سطحی برداشتند.

به گزارش پلیس فرانسه، بیشترین حجم حمله اقلیت تخریبگر در خیابان شانزه لیزه و چند خیابان اطراف آن از حدود ساعت 11 صبح به بعد روی داد. پلیس که از همان نخستین ساعات درگیری شدیدی را با معترضان شروع و از گاز اشک آور و شلنگ آب پرفشار استفاده نموده بود، یکی از اهداف اصلی حمله معترضان بود.

پلیس همچنین بعد از ظهر شنبه از دستگیری 151 تن از معترضانی اطلاع داد که به ساختمان ها و نیروهای ضدشورش و حتی وبلاگ بارسلونا حمله ور شده بودند.

حوالی ساعت دو بعدازظهر در بالادست خیابان و در نزدیکی طاق نصرت میدان اتوال کنترل اوضاع از دست پلیس خارج شد اما مجدداً آرامش نسبی به منطقه بازگشت.

در پی آرام شدن نسبی اوضاع در خیابان شانزه لیزه، ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه بعدازظهر شنبه به این خیابان رفت. وی انگیزه خود از این حضور را سپاسگزاری از پلیس عنوان نمود.

فیلیپ در شانزه لیزه گفت: من از نیروهای پلیس و ژاندارمری تشکر می کنم. این خشونت ها مطلقاً پذیرفتنی نیست. کسانی که تخریبگران را تشویق می نمایند و حتی آنهایی که این حرکت را بر آنها می بخشند، در عمل آنها شریکند.

نخست وزیر فرانسه همچنین در توئیتر خود نوشت که اعمال خشونت بار امروز در شانزه لیزه نه کار راهپیمایان، بلکه کار غارتگران، آتش افروزان و مجرمان است.

از حدود ساعت چهار عصر به بعد بار دیگر خیابان توریستی شانزه لیزه دستخوش ناآرامی شد. بعضی مغازه های لوکس موجود در این خیابان از جمله فروشگاه های بولگاری، فوت لاکر و فروشگاه تیم فوتبال پاری سن ژرمن مورد حمله و غارت قرار گرفتند.

رستوران معروف فوکتس نیز که ثبت میراث فرهنگی فرانسه است، به همراه چند دستگاه خودپرداز بانک در خیابان شانزه لیزه حوالی ظهر مورد حمله و غارت معترضان خشمگین قرار گرفته بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جلیقه زردها شانزه لیزه را به آتش کشیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلیقه زردها شانزه لیزه را به آتش کشیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید