نخستین جشنواره ماهی سفید و پرندگان مهاجر در فریدونکنار برگزار گردید

به گزارش وبلاگ بارسلونا، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، نخستین جشنواره ماهی سفید و پرندگان مهاجر در فریدونکنار برگزار گردید.

نخستین جشنواره ماهی سفید و پرندگان مهاجر در فریدونکنار برگزار گردید

محوطه ساحلی پلاژ شرقی شهر فریدونکنار محل برپایی جشنواره ای با موضوع ماهی سفید و پرندگان مهاجر بود که بصورت فرااستانی و با حضور گروهها و هنرمندانی از استانهای مختلف برپا شد؛ جشنواره ای که گفته می گردد با هدف کمرنگ کردن و از بین بردن لکه شکار از این منطقه، تقویت پرنده نگری در این شهرستان و بعلاوه برندسازی فریدونکنار در حوزه گردشگری قرار است از این پس هر سال در انتها فصل صید ماهیان دریای خزر به میزبانی فریدونکنار برگزار گردد.

تا کنون برای پاک کردن چهره فریدونکنار از حاشیه ها و تنش های محیط زیستی و بهره گیری درست همگانی از این فرصت های مهم اقلیمی برای همه مردم منطقه گامهایی در راستا فرهنگسازی یا فعالیتی مالی وابسته به گردشگری برداشته شد، اما یکی از مهمترین این گام ها برپایی نخستین جشنواره ماهی سفید و پرندگان مهاجر فریدونکنار و تاسیس دبیرخانه این جشنواره در فریدونکنار است. جشنواره ای که با برپا شدن بازارچه محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی چند استان و بعلاوه عرضه محصولات غذایی وابسته به ماهی شمال در محوطه ساحلی پلاژ شرقی فریدونکنار شروع بکار کرد.

در این جشنواره سه روزه غرفه هایی از محصولات غذایی، صنایع دستی و هنرهای سنتی 6 استان مازندران، همدان، کردستان، اردبیل، سمنان و گلستان برپا شد و گروهها و هنرمندانی از این استانها نیز هر شب به اجرای برنامه های آیینی و بومی مربوط به اقوام هر استان پرداختند.

این جشنواره با همکاری فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی ایران، هیئت ورزش روستایی و بازی های بومی محلی مازندران، شهرداری و شورای اسلامی فریدونکنار، فرمانداری فریدونکنار و صداوسیمای مازندران برگزار گردید.

به گفته رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی های بومی محلی مازندران، در تقویم رویدادهای فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی ایران هم به ثبت رسیده و دبیرخانه رویداد در فریدونکنار تشکیل شد تا از این پس هر سال در انتها فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر، فریدونکنار میزبانی برگزاری این رویداد ملی فرهنگی گردشگری باشد.

محمدرضا بحرگرد اظهار کرد: در این جشنواره هنرمندانی از پنج استان همدان، کردستان، اردبیل، سمنان و گلستان مهمان فریدونکنار شدند تا بخشی از فرهنگ اقوام ایرانی را برای مردم منطقه و بعلاوه گردشگران و مسافرانی که به فریدونکنار آمده اند، نمایش دهند.

رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی های بومی محلی مازندران اظهار کرد: در کنار اجرای برنامه های نمایشی آیینی و موسیقی بومی و بعلاوه برپایی بازارچه، هدف اصلی ما توجه دادن جامعه به ماهی سفید و پرندگان مهاجر به عنوان ظرفیت های مهم اقتصاد گردشگری بود. بویژه پرندگان مهاجر که متاسفانه طی سالهای اخیر شکار آن ها به وسیله تعداد معدودی از افراد، چهره فریدونکنار را بن دوستداران محیط زیست مخدوش کرد. به همین علت یکی از محورهای اصلی جشنواره توجه دادن مخاطبان به ضرورت حفاظت از پرندگان مهاجر و یاری به رونق پرنده نگری در فریدونکنار است.

بحرگرد گفت: این جشنواره در واقع گامی برای یاری به رونق اقتصاد گردشگری فریدونکنار با استفاده از دو ظرفیت شاخص آن است. تقویت پرنده نگری و بعلاوه رونق بومگردی وابسته به اقلیم و محیط زیست می تواند فریدونکنار را با توجه به ظرفیت های مهم مالی در بخش برنج، ماهی و حضور پرندگان مهاجر به یک برند بین المللی در گردشگری تبدیل کند.

وی توضیح داد: حضور پرندگان در فریدونکنار درصورتیکه برای پرنده نگری و گردشگری مورد توجه مردم منطقه قرار بگیرد و شاهد برنامه های مرتبط با پرندگان در فصل حضورشان باشیم، بی تردید با توجه به سایر ظرفیت های گردشگری فریدونکنار، رونق اشتغال نیز در منطقه ایجاد می گردد.

رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی های بومی محلی مازندران گفت: موضوع مهم دیگری که با برگزاری مستمر این جشنواره و رویدادهای مشابه رقم میخورد، تبادل فرهنگی و یاری از این اهرم برای معرفی فریدونکنار به عنوان شهرستانی شاخص در حوزه گردشگری است.

وی گفت: خوشبختانه استقبال بسیاری خوبی از این رویداد شد. بجز بازدیدهایی که در روز نخست از غرفه ها و بازارچه انجام شد، در شب نخست بیش از یک هزار و 300 نفر به محل برگزاری جشن آمدند.

رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی های بومی محلی مازندران اظهار کرد: با موافقت مسئولان شهرستان و فدارسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی دبیرخانه این جشنواره در شهر بندری فریدونکنار مستقر شد و قرار است از این به بعد هر سال در انتها فصل صید این جشنواره به میزبانی فریدونکنار و با حضور گروههایی از استان های مختلف برگزار گردد. ضمن اینکه این دبیرخانه کوشش میکند فریدونکنار را با همین نگاه در رویداد بین المللی ساری2022 به مخاطبان، گردشگران و مسئولان کشورهای عضو اکو معرفی کند.

منبع: همگردی

به "نخستین جشنواره ماهی سفید و پرندگان مهاجر در فریدونکنار برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین جشنواره ماهی سفید و پرندگان مهاجر در فریدونکنار برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید