پمپئو مدعی شد ، در ماه های آینده تصمیم بزرگی درباره ایران خواهیم گرفت

به گزارش وبلاگ بارسلونا، وزیر امور خارجه آمریکا با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران به تشریح مواضع دولت کشورش درباره برخی موضوعات پیرامون ایران از جمله تحریم تسلیحاتی و معافیت تحریم های هسته ای ایران گفت.

پمپئو مدعی شد ، در ماه های آینده تصمیم بزرگی درباره ایران خواهیم گرفت

به گزارش وبلاگ بارسلونا آنلاین، ایسنا به نقل از پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن گزارش داد مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در گفت وگویی اختصاصی با این پایگاه گفت که دولت آمریکا با اقداماتی چندجانبه در تلاش است که مانع از آن چه وی پیش روی ایران در خاورمیانه می خواند، شود که از جمله این اقدامات آن در سازمان ملل در راستای اطمینان حاصل کردن از بازگشت تحریم های جهانی است که ضربه نهایی را به توافق هسته ای وارد خواهد آورد.

پمپئو، روز جمعه، در گفت وگو با این پایگاه خبری که به دنبال دیدارهای عالی رتبه با خانواده سلطنتی عربستان سعودی انجام شد، از تلاش چند ساله دولت ترامپ برای تقابل نظامی و دیپلماتیک با ایران پرده برداشت.

در حالی که این تلاش با چالش هایی روبرو بوده است، دولت آمریکا هنوز در راستا دست یابی به اتحادی جهانی که به برنامه هسته ای ایران سرانجام داده و موجب جلوگیری از پیش رفت ایران در سلطه به منطقه شود، ثابت قدم است. پمپئو گام های بعدی دولت کشورش را که در راستای سرانجام دادن به نفود روبه رشد تهران در کشورهای مهم عربی از جمله یمن، سوریه و لبنان خواهد شد، به طور مختصر تشریح کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین درباره روبروه خود با افزایش انتقاد افراطیون حزب جمهوری خواه آمریکا توضیحاتی داد که در چند ماه اخیر نارضایتی شان از طیف سیاست هایی که می گویند به تضعیف کارزار موسوم به فشار حداکثری علیه ایران شده است را ابراز کرده اند. برخی از معافیت از تحریم های بحث برانگیزی که از جانب دولت آمریکا [برای ادامه همکاری برخی کشورها با ایران] اعمال شده اند، از جمله این انتقادها هستند که ادعا می شود این امکان را برای ایران فراهم آورده اند که به جدل برانگیزترین فعالیت هسته ای اش در یک مقر نظامی ادامه دهد که برای مدتی محل برنامه تسلیحات هسته ای آن بوده است.

او گفت که در ماه های پیش رو، به همراه ترامپ تصمیم بزرگی در زمینه درخواست از سازمان ملل برای فعال کردن اعمال دوباره برخی تحریم های بین المللی بر ایران اتخاذ خواهند کرد؛ این تحریم ها در نتیجه توافق هسته ای لغو شده بودند. افراطیون کنگره آمریکا به مدت چند ماه است که پمپئو و دولت را برای در پیش دریافت چنین فرایندی تحت فشار قرار داده اند. چنین اقدامی ضربه مهلکی به توافق هسته ای وارد خواهد کرد.

با وجود این که رئیس جمهور آمریکا باید تصمیم نهایی را برای اعمال دوباره[تحریم ها] در سازمان ملل اتخاذ کند، دولت از پیش برای فرایند این اقدام زمینه سازی کرده است. یک بیانیه قانونی داخلی که چندی پیش از جانب وزارت امور خارجه آمریکا مطرح شد، استدلال می کرد که اعمال دوباره اکنون مجاز است؛ این موضعی است که پمپئو با پرسش واشنگتن فری بیکن آن را تایید کرد.

موضوع اعمال دوباره با انقضای تحریم تسلیحاتی سازمان ملل بر برنامه موشکی ایران دچار پیچیدگی هایی شده است. اگر این تحریم از جانب شورای امنیت سازمان ملل لغو شود که در آن کشورهایی همچون چین و روسیه ممکن است تلاش آمریکا برای مانع شدن از لغو آن را وتو کنند، ایران از نظر قانونی قادر خواهد بود تسلیحات پیشرفته را خریداری کند.

پمپئو در این باره گفت: از نظر سیاسی، ما به وضوح گفته ایم که لغو تحریم تسلیحاتی غیرقابل قبول است. ما به این ضرب الاجل ها آگاه بوده ایم، در حال حاضر به اولین آن ها که بسیار مهم است نزدیک می شویم.

او در ادامه درباره امکان لغو تحریم تسلیحاتی اظهار کرد: به این فکر کنید که ما[موشک هایی] از یمن به عربستان سعودی ارسال کردیم و فروش همان موشک ها به ایران، ظرف هشت ماه قانونی خواهد شد. ما در مقابله با آن مصمم هستیم و می خواهیم آن را متوقف کنیم. با شرکای آلمانی، فرانسوی و انگلیسی مان در این باره مذاکره کرده ایم. آن ها هم به این واقف هستند و خطر را حس می کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا اضافه نمود: آن ها اساسا باور دارند که ماندن در توافق، به نفعشان است. ما می گوییم که ایرانی ها در حال نادیده دریافت بخش های مهم توافق هسته ای در زمینه غنی سازی اورانیوم هستند.

او در این باره مطرح نمود: مهم است تا جایی که می شود ائتلافی نزدیک داشته باشیم. ما تلاش می کنیم در سازمان ملل این موضوع بحث را مطرح کنیم. امیدوارم روس ها و چینی ها درک کنند. شما درباره وتو از جانب آن ها گفتید. ما چنین تصوری نداریم. بر این باور هستیم که روس ها و چینی ها هم نگرانی ما را درباره این که ایران قادر به خریداری سامانه تسلیحاتی مهم، به طور اساسی در خاورمیانه ایجاد بی ثباتی می کند، را درک کنند.

پمپئو در ادامه این گفت وگو درباره انتقاد جمهوری خواهان آمریکا از وزارت امور خارجه آمریکا به خاطر دادن معافیت هایی که منجر به ادامه همکاری های هسته ای برخی کشورها با ایران می شود، گفت: ما بهترین ارزیابی ها را انجام می دهیم[تا بدانیم] که آیا این معافیت ها را به خاطر تداوم کاهش تهدید علیه آمریکا مجاز کنیم یا این که خطر را افزایش می دهند. بخش هایی از آن معافیت ها در واقع موجب ایجاد مانع در برنامه[هسته ای ایران] شدند. آن ها دسترسی و اطلاعاتی را به ما داده اند که به نفع مان بوده است. تحلیلی که رئیس جمهور موقع اتخاذ تصمیم تمدید آن معافیت ها به آن رسید، این بود که[این اقدام] به نفع ما بود.

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از این گفت وگو بیان نمود: کشورهای عربی و آمریکا به طور متحد می گویند که ما خرسند می شویم وقتی که لبنان آماده باشد که دیگر تحت کنترل نفوذ ایران [یعنی] حزب الله قرار نگیرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "پمپئو مدعی شد ، در ماه های آینده تصمیم بزرگی درباره ایران خواهیم گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پمپئو مدعی شد ، در ماه های آینده تصمیم بزرگی درباره ایران خواهیم گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید