کتاب مبانی مطالعات تلویزیون منتشر شد

به گزارش وبلاگ بارسلونا کتابی که پیش رو دارید برگردان فارسی کتاب the BASICS:TELEVISION STUDIES نوشته توبی میلر در باب مطالعه تلویزیون است.

کتاب مبانی مطالعات تلویزیون منتشر شد

مترجم در بخشی از پیشگفتار این اثر می نویسد: ترجمه اثر حاضر در سال 1391 در اداره کل آموزش و پژوهش سیما آغاز و در اوایل تابستان 1392به سرانجام رسید. در ادامه با تغییراتی که در ساختار سازمان صدا و سیما و مدیریت اداره کل آموزش و پژوهش سیما پدید آمد، فرایند ارزیابی و اصلاحات کار با وقفه روبرو شد. این وقفه با ادامه تحصیل اینجانب در کشور فرانسه همزمان گشت و فرایند اصلاح و چاپ این کتاب را تا به امروز به تاخیر انداخت. سرانجام در سفری که مترجم تابستان 1399 به تهران داشت، فرصتی فراهم آمد تا این اثر مورد بازنگری قرارگرفته و در جریان چاپ قرار گیرد.

اگرچه چاپ ترجمه فارسی این اثر سال ها طول کشید؛ اما همچنان دارای مطالب ارزشمند و ناگفته هایی به زبان فارسی است که امید است برای خوانندگان و علاقه مندان حوزه تلویزیون سودمند باشد. در این اثر توبی میلر پدیده ای به نام تلویزیون را برای کسانی که تازه می خواهند وارد انواع حرفه های مرتبط با آن شوند توصیف می کند. زبان نویسنده اصلی نسبتاً مردمی و کمتر تخصصی است تا بتواند مطالب پیچیده را آسان بیان کند. همچنین در نگارش این اثر از زبانی مشابه زبان محاوره ای بهره برده است تا شاید اثر کمتر خسته کننده باشد و بیشتر شبیه گفتگوی یک دوست با شما به نظر آید.

گفتنی است ترجمه این کتاب را در دوران سربازی ام انجام داده ام (زمستان 1391 و بهار 1392). در آن دوران چیز زیادی از زبان فرانسه نمی دانستم، در کلاس های بازیگری شرکت نکرده بودم (سال تحصیلی 4-1393 رفتم)، دوره گویندگی را نگذرانده بودم (سال 1395 رفتم). اگر می خواستم این کتاب را دوباره از نو پس از هفت سال ترجمه کنم، بدیهی است که با توجه به تجربه ها و دوره های آموزشی که گذرانده ام، ترجمه تغییراتی می کرد. با این حال پیش از این که این نسخه چاپ شود، یکبار به صورت گذرا متن آن را خوانده و اصلاحاتی روی آن انجام دادم. خواهشمندم اگر در جایی اشکالاتی در ترجمه می بینید، بنا را بر دانش و تجربه کمتر این حقیر در زمان ترجمه این کار در هفت سال پیش بگذارید.

اکنون می دانم ترجمه ترکیبی از دانش و هنر است. مترجم میکروفونی می شود که از طریق آن صدای نویسنده به مخاطبانی که زبان و فرهنگی متفاوت دارند، می رسد. شخصاً در این دوران از زندگی ام بیشتر پیرو پارادایم های مطالعات ترجمه توصیفی و فرهنگی هستم. با دیدگاه های گذشته در پارادایم برابری که در پی بدجلوه دادن مترجمان(در بحث هایی تکراری و تاریخ گذشته ای چون وفاداری و غیره) بودند چندان سازگاری ندارم. ترجمه اثری دسته اول با هویتی نوین است، نه اثری دسته دوم و کم ارزش تر از اثری که از آن اقتباس شده. به قول گیدیون توری ، راه ارزیابی درست ترجمه صرفاً مقایسه آن با اثری که از آن اقتباس شده است، نیست.

به گفته آنتوان برمان، نویسندگان خارجی مسافرانی از دیاری دور دست هستند که ما با ترجمه اثرشان، به آنان اجازه می دهیم که وارد میهمانخانه (فرهنگ) ما شوند. هر مسافر سبک پوشش، رفتار و گفتار منحصر به فرد خودش را دارد و باید ویژگی هایش در این جا معین باشد. اما این میهمانخانه ماست و آنها مسافران ما هستند. پس ما امکان حضور آنها را در فرهنگ خودمان و طبق قوانین میهمانخانه خودمان خواهیم داد.

کتاب مبانی مطالعات تلویزیون نوشته توبی میلر به ترجمه سیدمحمدحسین موسوی نسب در 417 صفحه به قیمت 120 هزار تومان از سوی نشر امین نگار با همکاری اداره کل پژوهش سیما منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "کتاب مبانی مطالعات تلویزیون منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب مبانی مطالعات تلویزیون منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید