ائتلاف سعودی دنبال تقسیم حضرموت یمن و ایجاد استان جدید باب المندب

به گزارش وبلاگ بارسلونا، یک روزنامه لبنانی بیان کرد، ائتلاف متجاوز به همکاری دولت مستعفی یمن کوشش می نماید حضرموت را به دو استان تقسیم کند و علاوه بر آن استانی که شامل تمام شهرهای مشرف بر تنگه باب المندب است، تشکیل دهد.

ائتلاف سعودی دنبال تقسیم حضرموت یمن و ایجاد استان جدید باب المندب

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ بارسلونا، بعضی طرف ها از همان شروع جنگ ائتلاف سعودی-اماراتی علیه یمن خاطرنشان کردند، این دو کشور دنبال تقسیم یمن هستند و شاید اختلافاتی که بعدا این دو طرف بر سر تقسیم قدرت بویژه در جنوب یمن پیدا کردند، سندی بر همین گفته بود.

روزنامه الاخبار در این باره نوشت: ائتلاف همچنان بر روی مهندسی جدید جفرافیای یمن بر اساس منافع خود کار می نماید، در همین زمینه با دولت متحد خود برای احیای پروژه ای قدیمی مشتمل بر تقسیم استان حضرموت (در شرق یمن) به دو استان بعلاوه ایجاد استانی جدید کار می نماید، استانی که شامل تمام شهرهای مشرف بر تنگه باب المندب است.

در ادامه این گزارش آمده، کوشش های جدیدی از ائتلاف متجاوز برای جدا کردن شهر المخا از استان تعز (در جنوب یمن) و شهر سیئون از استان حضرموت دیده می گردد. تلا شهایی که در پشت پرده آن خواست ائتلاف برای اعلام استانی جدید به اسم باب المندب وجود دارد و سه سال است که مقدمات آن چیده می گردد. همچنین دنبال تجزیه استان حضرموت به دو استان هستند تا در راستای خدمت به پروژه های سعودی از حضرموت تا ورودی شحن در استان مرزی المهره باشد اما این کوشش ها همچنان با مخالفت های زیاد مردمی از حضرموت تا تعز روبروست.

الاخبار سپس نوشت، دولت عبد ربه منصور هادی که دوره آن رو به سرانجام است نقشی شاخص در اجرای خواست ائتلاف دارد، عبدالرقیب فتح وزیر مدیریت داخلی در دولت هادی اخیرا خاطرنشان کرد تجزیه استان حضرموت به دو استان ساحلی و صحرایی به امری واقعی تبدیل شده که باید اجرا گردد. وی سپس پیش بینی کرد حداکثر تا شروع سال آینده میلادی فرمان ریاستی برای اعلام تشکیل استانی جدید صادر گردد.

بر اساس گزارش های خبری یمنی، در شصت سال اخیر، ریاض کوشش نموده با استفاده از جنگ های داخلی در یمن، اهداف توسعه طلبانه خود را در حضرموت محقق سازد. استانی که مساحت آن، یک سوم مساحت کل یمن است و با یک نوار مرزی طولانی که از الخراخیر تا شرورة در نجران ادامه دارد، با عربستان هم مرز است.

چندی پیش، احمد بلحاف فعال یمنی در صفحه توئیتر خود در این باره هشدار داد و نوشت: تحرکات ریاض در استان حضرموت (بعد از استان المهره) در چارچوب برنامه ها و جاه طلبی های آن در استان های شرقی یمن است (جزئیات بیشتر).

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "ائتلاف سعودی دنبال تقسیم حضرموت یمن و ایجاد استان جدید باب المندب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ائتلاف سعودی دنبال تقسیم حضرموت یمن و ایجاد استان جدید باب المندب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید